Актуальні запитання–відповіді щодо пенсійного забезпечення, які турбують мешканців району

Яким чином можна отримати доступ до своїх персональних даних через веб-портал?

Можна отримати доступ до своїх персональних даних, скориставшись послугами Пенсійного фонду України, які надаються в електронному вигляді, через веб-портал. Сервіс надається для користувачів, які увійшли на веб-портал за паролем до ключа електронного пенсійного посвідчення (ЕПП), електронним цифровим підписом (ЕЦП) або логіном-паролем. Для входу в режим перегляду даних реєстру застрахованих осіб реалізовано пункти меню особистого кабінету:

• «Мій профіль» – для перегляду основних анкетних даних особи;

• «Моя заробітна плата» – інформація надається по роках у розрізі страхувальників. За кожний рік додатково визначається загальна сума заробітної плати за рік та загальна сума заробітної плати, яка враховується для розрахунку пенсії;

• «Мій страховий стаж» – надаються дані про кількість днів роботи, за які страхувальником було сплачено за особу страхові внески. Інформація надається по всіх роках та місяцях роботи особи.

За яких умов призначаються пенсії у 2020 році?

Починаючи з жовтня 2017 року умови призначення пенсії за віком змінюються щороку. За нормами статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком мають особи після досягнення віку 60 років та за наявності необхідного страхового стажу.

У 2020 році право на призначення пенсії за віком мають особи при дотриманні таких вимог:

1) досягненні віку 60 років, однак це не стосуються жінок, які народилися до 1 квітня 1961 року. Зокрема, для жінок, які народилися з 1 жовтня 1960 року по 31 березня 1961 року, пенсійний вік становить 59 років 6 місяців;

2) наявності 27 років страхового стажу.

Наявність страхового стажу, який дає право на призначення пенсії за віком, визначається на дату досягнення відповідного віку і не залежить від наявності стажу на дату звернення за пенсією. Тому, хочу зауважити, якщо пенсійний вік особи (60 років, а для жінки – по схемі) виповнився в 2017 році, то право на пенсію за віком визначається за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31.12.2017 року, якщо в 2018 році - за наявності 25 років по 31.12.2018 р. і залишається таким навіть при зверненні в 2020 році. Кожні 12 місяців вимога до розміру страхового стажу збільшується на один рік. З 2028 року право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років матимуть ті особи, у яких не менше 35 років страхового стажу.

При призначенні пенсій у 2020 році застосовується показник середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, 7763,17 грн. (за 2017-2019р.р.). При обчисленні коефіцієнту страхового стажу застосовується величина оцінки одного року страхового стажу 1%.

Чи є пільги для осіб, які ще не досягли свого пенсійного віку, але мають 40 років стажу?

Так, нормою статті 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено призначення пенсій за віком незалежно від віку при наявності 40 і більше календарних років страхового стажу. Але ця норма набирає чинності лише з 1 січня 2028 року. Тому будь-яка інформація про те, що такі особи вже можуть звертатись за призначенням пенсії, є недостовірною. Якщо в особи на час призначення пенсії у 2020 році не буде 27 років стажу? Коли вона зможе вийти на пенсію?

Якщо в 60-річної особи немає необхідної тривалості страхового стажу 27 років, вона матиме право обрати: допрацювати необхідну кількість років або придбати необхідну тривалість страхового стажу для призначення пенсії у віці від 60 до 63 років, уклавши договір добровільної участі.

У 2020 році при наявності страхового стажу:

- від 17 до 27 років особа набуває право на пенсію після досягнення 63 років;

- від 15 до 17 років – після досягнення віку 65 років.

Діапазон необхідного стажу щороку збільшуватиметься на 1 рік. Тобто, з 2028 року право на пенсію за віком у 65 років матимуть особи зі стажем від 15 до 25 років.

Приклад 1. Чоловік, 1960 р.н., у 2020 році досягає 60 років, має 18 років страхового стажу. Враховуючи, що в особи відсутні 27 років страхового стажу, право на пенсію в 60 років відсутнє. При досягненні 63 років (в 2023 році) необхідним є стаж від 20 до 30 років, тому відсутнє право і на призначення пенсії після досягнення 63 років. У 2025 році особі виповнюється 65 років, необхідною умовою є наявність від 15 до 22 років страхового стажу. Право на пенсію за віком чоловік набуває після досягнення 65 років.

А якщо в особи відсутній страховий стаж 15 років? Чи матиме вона право на пенсію?

У разі, якщо особа досягла пенсійного віку починаючи з 2018 року і у неї відсутній страховий стаж 15 років, право на призначення пенсії вона не має.

Відсутнє право і на встановлення тимчасової державної соціальної допомоги в органах соціального захисту населення.

Особам, які досягли встановленого пенсійного віку (чоловіки 60 років, жінки - за шкалою), не працюють та мають страховий стаж не менше 15 років, відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у період з 01.01.2018 року по 31.12.2020 року встановлюється органами соціального захисту населення тимчасова державна соціальна допомога. Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017р. №1098 затверджено Порядок призначення тимчасової державної соціальної допомоги, згідно якого така допомога призначається непрацюючим особам органами соціального захисту населення з урахуванням їх майнового стану та середньомісячного сукупного доходу і виплачується до досягнення особою віку, з якого набуває право на пенсію за віком.

Особа, яка досягає пенсійного віку відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та не має права на пенсію, звертається до органів Пенсійного фонду України з заявою про видачу довідки про наявний страховий стаж. Органи Пенсійного фонду обраховують тривалість страхового стажу і видають довідку, в якій зазначається також і дата, з якої особа набуває право на пенсію.Право на зазначений перерахунок отримали пенсіонери, в яких від дати призначення/попереднього перерахунку (від останньої дати зарахування страхового стажу) пройшло не менше 24 календарних місяців.

Тобто, якщо особі не пізніше, ніж до 01.04.2018 року проводився перерахунок пенсії з дорахуванням страхового стажу, вона продовжувала працювати, то і з 01.04.2020 року їй буде проведено перерахунок пенсії без її звернення.

Не підлягали перерахунку:

• пенсії за вислугу років, якщо пенсіонер станом на 01.04.2020 року не досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»;

• пенсії, розмір яких після 01.04.2018 року перераховувався за зверненнями осіб, відповідно до ч.4 ст.42 Закону (з дорахуванням стажу, стажу і заробітної плати після призначення/ попереднього перерахунку пенсії), або проводився після цієї дати перехід з одного виду пенсії на інший.

2 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі