Алгоритм дій потерпілого

Проблеми онлайн-кредитування

Ще до кінця не вляглися пристрасті, пов’язані з махінаціями Солонянського відділення «Брокбізнесбанку». Лише нагадаємо читачам газети «ВПЕРЕД» суть справи. Використовуючи персональні дані своїх клієнтів, ця фінансова установа навісила на них неіснуючі кредити. А згодом колекторські фірми почали у різний спосіб вимагати повернення нібито взятих грошей.


Проте життя підкидає людям все нові неприємні сюрпризи, пов’язані зі схожою справою. Серед таких – оформлення мікрокредиту через мікрофінансову організацію в режимі онлайн. Не дивлячись на високий процент за послуги, вони стали дуже популярними останнім часом. А все через свою простоту оформлення. Бо треба лише зареєструватись на сайті фінансової організації і внести туди необхідні дані. Вже через 5-7 хвилин гроші можуть бути перераховані на вказану вами картку. Навіть негативна кредитна історія клієнта не може цьому завадити.

У свою чергу не дрімають і шахраї. Для них оформлення фіктивного онлайн-кредиту на інших людей служить шляхом до незаконного збагачення. І цим вміло користуються.

Ось характерний приклад. У знайомої жительки Солоного проблема. На сина навішено не один чи два, а одразу близько тридцяти (!) мікрокредитів. Залізати в борги до фінансових установ у нього й думки не було. Та несподівано, як сніг на голову, посипалися дзвінки про повернення грошей. А потім до діла підключилися колектори. Регулярно телефонують не лише «позичальнику», а й рідним, друзям. І ця обставина робить життя чесної людини, м’яко кажучи, неспокійним.

Тільки сьогодні мова торкнеться не методики шахрайства, ми ж не курси лікбезу проводимо для нечесних громадян, а алгоритму дій потерпілого. Як себе поводити у разі виникнення схожої проблеми?

Найперше, що радять фахівці, слід звернутися до мікрофінансової організації з вимогою надати завірені в установленому порядку копії кредитного договору. Він має містити номер, дату укладення, реквізити кредитора, а також документи, які підтверджували б, що саме ви укладали договір. Також варто зазначити у зверненні: особисто ви ніяких кредитних договорів не укладали, коштів не отримували (за наявності навести необхідні докази) та вимагаєте скасувати заборгованість, що начебто обчислюється за вами.

Наступний крок – звернення до правоохоронних органів із заявою про вчинення щодо вас кримінального правопорушення, зокрема шахрайства, яке полягає у оформленні кредиту. Повідомити щодо укладання на ваше ім’я онлайн-кредиту сторонньою особою і Департамент кіберполіції Національної поліції України.

Звернутися із скаргою щодо укладення на ваше ім’я онлайн-кредиту сторонньою особою з використанням підроблених документів до Національного банку України з метою проведення перевірки та відібрання пояснень від фінансових організацій.

Слушною виглядає порада записувати всі телефонні розмови зі співробітниками фінансової організації чи колекторських компаній, які намагатимуться стягнути з вас відповідну заборгованість. У майбутньому їх можна буде використати як доказ неправомірності дій таких організацій.

Якщо всі вищеперераховані дії не призвели до бажаного результату, варто звернутися до суду з позовною заявою про визнання недійсним кредитного договору. В ході розгляду справи необхідно буде надати докази, що договір ви не укладали, про його існування не знали, на вебсайті фінансової організації не реєструвалися і листування з ними взагалі не вели.

Варто подати клопотання до суду про витребування у мобільного оператора номера, який було зазначено для отримання кредиту, відомостей про місцезнаходження мобільного пристрою за номером телефону та роздруківки sms-повідомлень, а також про витребування інформації у банківської установи щодо рахунку (картки), на який перераховано кредитні кошти.

Після того, як буде доведено факт шахрайства, фахівці рекомендують звернутися потерпілому в Бюро кредитних історій з вимогою вилучити запис про оскаржену кредитну заборгованість з вашої кредитної історії.

Як бачимо, шлях до відновлення справедливості не є простим. Та все ж необхідно набратися терпіння. І ще про таке. Навіть якщо фінансова організація відступила право вимоги щодо кредитної заборгованості колекторській компанії – все одно ніхто без вашого дозволу не має право заходити до квартири чи будинку, забирати з нього будь-які речі, примушувати сплатити заборгованість, присвоювати собі функції Державної виконавчої служби. Усе це – кримінальні порушення, які караються законом.

Від початку цього року в Україні почали діяти нові правила мікрокредитування. І про них варто знати як споживачам мікрокредитів, так і фінансовим організаціям, що їх надають. Відтепер обов’язковою умовою укладення договору про споживчий кредит (на строк до одного місяця, або якщо загальний розмір позики не перевищує однієї мінімальної зарплати) є згода споживача на доступ до інформації, що складає його кредитну історію та на збір, зберігання, використання і поширення через бюро кредитних історій інформації щодо нього та цього кредиту. У разі ненадання такої згоди споживачем, кредитодавець повинен відмовити в укладенні договору та здійсненні кредитної операції.

Також закон обмежує можливість отримувати безмежну кількість швидких кредитів без наміру їх повертати, тим самим захищаючи фінансові установи від збільшення проблемної заборгованості.

У будь-якому випадку необхідно дуже прискіпливо ставитися до зберігання власних персональних даних, вони ні в якому разі не повинні опинитися в руках невідомих. Бо потім до фінансових проблем залишиться усього один крок.

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ


27 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі