Базар в Солоному один, а «базаркомів»… знову двоє


Кажуть, що історія має властивість повторюватися. Ніби про базар у райцентрі сказано. Його територія вже ставала місцем конфлікту інтересів багатьох людей. І про це слід нагадати, аби зрозуміти, чому саме пристрасті тут завирували знову.

Наприкінці 2017 року конкурсна комісія Солонянської селищної ради у складі депутатів та представників громадськості обрала нового керуючого місцевим ринком – Садалюка С.В. У ході обговорення ймовірних кандидатур на цю посаду люди розділилися на своєрідні два табори. Одні схвалювали зміни, докоряючи колишньому «базаркому» за його роботу. Інших задовольняла «стабільність» О.І.Педана. Мовляв, хай краще так, аби не гірше.

Шальки терезів конкурсної комісії схилилися у бік змін та вибору нового керівника ринку. Але несподівано з’ясувалося, що це рішення не має під собою ніякої юридичної сили, по суті воно носить лише дорадчий характер. Призначення нових керівників підприємств не входить ні до компетенції конкурсної комісії, а ні депутатів селищної ради. Бо таке рішення приймає особисто керівник громади, укладаючи відповідний договір. «Не дочитали ми це положення в документах», - пояснив згодом селищний голова Михайло Копейко своєрідний фальстарт демократії.

Особистих симпатій до Олексія Педана він ніколи і не приховував. Тож останній, не дивлячись на вердикт конкурсної комісії, продовжив очолювати діяльність ринку.

Що помінялося за останній час? Події, які відбулися нещодавно, базарувальники охрестили не інакше, як «маски-шоу». Поміж торгівельних рядів несподівано з’явилися міцної статури здоровані, потім на виклик приїхали і співробітники місцевої поліції. У повітрі зависла тривога. Хоча всезнаючі реалізатори овочевої продукції та іншого краму негайно визначили причину: на базарі просто почався перерозподіл владних повноважень. І ця думка підтвердилася.

Як з’ясувалося, у своєму листі виконавчий комітет Солонянської селищної ради за підписом голови М.М.Копейко повідомив про намір розірвати договір з ФОП Педан О.І. по утриманню ринку, який мав строк дії до 22 липня 2021 року. Нову угоду було укладено з ФОП Васильчук М.О. Вона передбачала й передачу майна, що знаходиться на території – вогнегасники, раковина, вішалка для м’яса, колода для його розділки, нумератор. Хоча є й більш цінніші речі. Серед таких холодильник «Саратов», сейф, стелажі. Ну а ще надвірний туалет, який попід руки взяти із собою просто неможливо.

Фізичну особу-підприємця Педана О.І. подібна динаміка подій явно не влаштувала. І він звернувся із заявою до Господарського суду Дніпропетровської області та запросив на допомогу охоронну фірму, щоб унеможливити сам факт передачі повноважень комусь іншому.

Які причини послужили підставою для розірвання в односторонньому порядку договору? До речі, ця процедура чітко прописана в документі: «У разі неодноразового грубого порушення підприємцем законодавства України чи обов’язків, передбачених договором». І на неї робить наголос селищний голова. Бо підприємець, як управитель ринку, зобов’язаний зберігати майно, утримувати його згідно із санітарно-гігієнічними вимогами, проводити поточні ремонти ринку, здійснювати оплату за використання електроенергії, вивіз твердих побутових відходів, спожиту воду та водовідведення, інші комунальні платежі, утримувати в належному стані надвірний туалет, забезпечувати його функціонування, отримувати плату за використання, утримання торговельного місця, погоджену рішенням виконавчого комітету та використовувати її на розвиток і утримання ринку, нести відповідальність за його протипожежну безпеку, забезпечувати необхідними протипожежними засобами.

Як бачимо, обов’язків немало. Але всі вони зводяться до одного: на ринку має бути порядок. Чи існує він – хай скажуть самі базарувальники, покупці, які тут користуються послугами. Селищний голова грубі порушення в роботі «базаркому» побачив, він на них неодноразово звертав увагу. Ось і тепер конкретно перераховує.

Товариству «АкваТехПром», яке здійснює вивезення твердих побутових відходів, ринок заборгував за цю послугу близько 15 тисяч гривень. За інформацією директора Ю.Гриба, останній платіж датується кінцем 2018 року. Гроші не сплачуються, реструктуризацію боргу ніхто не збирається робити. Чи не це стало причиною накопичення сміття, від якого ймовірно загорілося приміщення магазину на вході до ринку? Ось тобі й питання відповідальності за протипожежну безпеку, наголошує Михайло Мусійович. Адже іншим особам в результаті нанесено матеріальний збиток.

Тепер про збирання платежів за використання торговельного місця. Цю процедуру підприємець виконує чомусь не власноруч, згідно закону і договору, а доручає іншим особам – дружині, синові. Проте найближчі родичі фактично не мають ніякого відношення до підприємницької діяльності свого чоловіка і батька. На роботі не оформлені, податків не сплачують. А ось гроші з людей отримують щодня. І це є грубим порушенням вже Податкового Кодексу України, вважає селищний голова.

Недостатньо уваги приділяє «базарком» облаштуванню території. Під час дощів тут утворюються величезні калюжі, людям не пройти. Замість в’їздних воріт – шлагбаум. У павільйоні для торгівлі м’ясною, молочною продукцією в незадовільному стані стеля.

Далі буде.

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ


741 перегляд0 коментарів