• Olena Reynat

Вандалізм: хвороба чи злочин?

Пригадую, за часів роботи в Солонянському комбінаті комунальних підприємств, до нас щороку з вищестоящої організації, а це був облкомунгосп, приїздили цілою групою ревізори. Перевіряли не тільки фінансову дисципліну, а й роботу різних служб, яких було більше десяти. У тому числі і ритуальних послуг.


Щоразу в акті перевірки писали: обов’язково розмістити на кладовищі ритуальну плиту. На ній під час похоронних процедур можна було поставити труну і провести траурний мітинг чи відспівування небіжчика. А ще заборонити ставити огорожу навколо могил.

Ритуальну плиту на Солонянському цвинтарі вдалося встановити вже нинішньому товариству «Ритуал». А ось з огорожами не виходить і до цього часу. «Практика показує, що непотрібно загороджувати окремі могили на комунальних кладовищах. Це перешкоджає їх правильному плануванню, набагато ускладнює доступ до могил і утриманню їх в належному порядку. Крім того, різноманітні огорожі псують загальний естетичний вигляд кладовища, чим принижується данина поваги до пам’яті померлих. Кладовища потрібно обносити загальним парканом або низькорослими декоративними кущами і прикрашати квітниками». Цей текст взято з посібника про соціальні обрядовості.

На кладовищі в Солоному паркан встановлено не повністю. Тому люди і змушені робити свої огорожі. Раніше їх виготовляли з металу, зараз перейшли на бетонні.

Цього року доходять неприємні новини: на кладовищах Солонянщини активно діють вандали, які забирають залізо – огорожу, сидіння, столи, витягують з-під пам’ятників металеві перемички. Так, у Солоному з двох могил повністю знято огорожу. З-під могилок сім’ї Г.В.Чумаченко, світла їм пам’ять і спокій, витягли залізо вагою до півтонни. Значить вандали діяли за допомогою техніки? У результаті пам’ятники попадали, один повністю розбився. Довелося рідні ставити новий, а інші реставрувати.

Позабирали огорожі з ланцюгів. Витягли залізо з-під туалету – завалився. Після себе вандали залишають вириті ями, купи землі. Дійшло до того, що вже розпочали знімати паркан навколо кладовища. Одного з вандалів спіймали, але той чомусь залишився без покарання. Шкода, була б наука іншим.

Що ж це за особи такі – вандали? Їх і людьми не назвеш. Йдуть на святі місця, де спочивають односельчани, які вже не можуть за себе постояти, роблять чорну справу. Думається, що це водночас і хвороба, і справжній злочин, який треба обов’язково присікати.

Або ще про таке. Внадилися на кладовище чиїсь поросята. Порозривали на могилах собі ями, вилежуються. Знайшовся і господар, який на попередження не реагував. Допомогла лише поліція.

Десь прочитала: «Береш із кладовища - несеш в дім біду». Схаменіться, нелюди!

Віра СИДОРЕНКО, громадський кореспондент,

с-ще Солоне

44 перегляди0 коментарів