• Olena Reynat

ВИТОКИ СІЛЬСЬКОГО ФУТБОЛУ

Газета «Вперед» вже писала про незвичне хобі жителя селища Солоне Слісаренка Олександра Васильовича, який збирає інформацію про історію розвитку футболу на Солонянщині. Архівні фото, турнірні таблиці, спогади учасників змагань дозволили створити у домашніх умовах своєрідний музей футболу, який є унікальним за своєю суттю. Сьогодні знайомимо читачів зі спогадами безпосереднього учасника колишніх подій, які є одним із цікавих експонатів музею.

Масовий розвиток футболу на селі припав на початок 60-х років минулого століття. А в Солоному все почалося з побудови стадіону. За активної участі голови районного ДТСААФ Козиря в місцевому колгоспі «Родина» і було створено першу футбольну команду. Її гравцями стали нападаючі Білоконов Анатолій, Морозенко Геннадій, Танцюра Валентин, Іванов Валентин, Горбалюк Адам, Охріменко В’ячеслав, Шейко Євгеній, захисники Гордієнко Андрій, Морозенко Юрій, Гордієнко Анатолій, воротар Горб Микола. А капітаном команди був Гордієнко Андрій.

Колгоспна команда була беззмінним учасником усіх районних змагань з футболу того часу. Цей вид спорту досить швидко став найулюбленішим серед населення, на матчі завжди збиралася велика кількість жителів райцентру, які дружно підтримували свою команду.


Поступово її склад оновлювався. На зміну старшим за віком гравцям приходила здібна молодь – Супруненко Микола, Галєєв Євгеній, Бабенко Віктор, Остапченко Василь, Шевель Валерій, Костенко Віктор.

Основна боротьба в районній першості велася між командами колгоспів «Родина» (сел.Солоне), «Заповіт Леніна» (с.Новий Світ), «Комуніст» (с.Сурсько-Михайлівка), «Прогрес» (с.Микільське-на-Дніпрі).

Футбол стає улюбленим видом спорту серед підлітків. В Солоному ігри проводилися шляхом самоорганізації. Існував такий поділ селища: Центр - вулиці Кірова, Радянська, Колгоспна, Планерна до греблі, яка носила назву баби Дашкиної, і Більчина – інша територія до кінця села та вулиця Польова. Як правило, найчастіше перемагали гравці з центру. А найбільш талановиті вливалися до складу вже дорослої команди. Наприклад, наймолодшим її гравцем у свої 15 років став Петренко Віктор, спортивне прізвисько якого «Пиля».

В 1963 році колгосп «Родина» було реорганізовано в Солонянську птахофабрику. В команду прийшов основним голкіпером Сидоренко Микола, а ось Горб Микола і Бабенко Григорій були запасними. Згодом ворота упродовж багатьох років захищав Григорій Бабенко.

У тому ж таки році на вулиці Кірова побудували нову триповерхову школу із спортивним залом. І це стало поштовхом для розвитку шкільного юнацького футболу. Домінувала на районних змаганнях команда Солонянської СШ. Адже мала можливість тренуватися навіть взимку, бо мала свій спортзал.

Наставником був Танцюра Валентин Миколайович, який працював на той час головою райспорткомітету. Тренування проводилися один раз на тиждень після уроків. Капітаном команди до 1964 року був Петренко Віктор, а після закінчення школи його змінив Волощенко Віталій. За збірну школи виступали Петренко Віктор, Волощенко Віталій, Толмачов Олександр, Клименко Анатолій, Лохно Григорій, Гребишев Володимир, Яцуненко Анатолій, Сокол Віктор, Самойленко Віктор, Клешня Валентин, Соколов Петро, Волощенко Микола, Чайка Володимир, Московка Юрій, Петренко Петро, Герасимов Віктор, Гуслистий Михайло, Волощенко Василь.

З 1964 року на Дніпропетровщині почали проводитися змагання серед сільських шкіл області. І перший такий турнір відбувся у райцентрі Васильківка. Тренером нашої команди був Танцюра Валентин Миколайович. За неї виступали нападаючі Петренко Віктор (капітан команди), Толмачов Олександр, Яцуненко Анатолій, Лохно Григорій, Сокол Віктор, півзахисники Волощенко Віталій, Петренко Петро, Самойленко Віктор, Клешня Валентин, Клименко Анатолій, захисники Чайка Володимир, Сідак Сергій, Московка Юрій, Герасимов Віктор. Ми отримали три перемоги у трьох матчах, а ось у вирішальній зустріч поступилися господарям з мінімальним рахунком 0:1. В результаті зайняли високе 2-е місце.

Запам’яталася перша зустріч із ровесниками з Апостолівського району, яку ми виграли з великим рахунком 7:1 (!). Перший гол у цій грі забив Олександр Толмачов. А сама перемога додала нам неабиякої впевненості.

Наступного року чемпіонат проходив в місті Павлограді. Він став для нас переможним. Команду було оновлено, адже ряд футболістів досягли 17-річного віку і згідно положення не мали права виступати в турнірі. Це вже була справжня збірна Солонянського району, багато гравців якої згодом вписали немало славних сторінок до історії футболу. Склад її варто пригадати. Керівником команди був Пальчук Іван Григорович, тренером Танцюра Валентин Миколайович, капітаном – Волощенко Віктор, кращим нападаючим і бомбардиром турніру став Кравець Анатолій. З Солоного у збірній виступали Волощенко Віктор («Слон»), Герасимов Віктор («Гераська»), Гуслистий Михайло, Лохно Григорій, Петренко Віктор («Пиля»), Петренко Петро («П’єр»), Толмачов Олександр, Чайка Володимир, Широке – Гаркуша Леонід, Новопокровка – Сафонов Василь, Чорнобровкін Володимир, Олександропіль – Перетятько Михайло, Єлізарове – Кравець Анатолій («Кацо»), Черечеча Анатолій («Старшой»), Аполлонівка – Копиленко Анатолій («Касєй»), Столяренко Станіслав, Березнуватівка – Кіндінов Степан, Жданове – Сідак Сергій, Дружелюбівка – Косенко Микола. З поважних причин не змогли поїхати на змагання єлізарівці Бобошко Олексій та Черечеча Валерій.

Ми провели чотири гри і всі виграли. У тому числі взяли реванш у команди Васильківського району з рахунком 1:0. Футболістів було нагороджено грамотами за 1-е місце.

В 1966 році команда Солонянської СШ продовжила оновлення. На зміну прийшли Гуслистий Микола, Лохно Юрій, Любченко Олександр, Кисельов Микола, Петренко Іван, Петренко Микола, Строменко Віктор та ін.

Після закінчення середньої школи я вісім місяців працював інструктором по спорту Солонянської райспоживспілки і проводив тренування з гравцями шкільної команди. А її керівником був вчитель фізкультури Співаченко Юрій Сергійович. В осінньо-зимовий період тренування проводилися в спортивній залі. Команда брала участь в усіх змаганнях серед школярів. У тому числі і в обласному турнірі. Але цього разу до трійки призерів не потрапили.

Упродовж 1965 року Яцуненко Анатолій зайнявся створенням другої футбольної команди. Більшість гравців закінчила 11 класів і не могла більше брати участі в шкільних змаганнях. Так було створено команду «Темп», яка існує й понині. За неї виступали Яцуненко Анатолій, Клименко Анатолій, Лохно Григорій, Костенко Володимир, Колодченко Володимир, Рузін Леонід, Сидоров Павло, Клешня Валентин, Сокол Віктор, Самойленко Віктор, Чайка Володимир, Московка Юрій, Герасимов Віктор, Петренко Петро, Гуслистий Михайло, Волощенко Василь. Колишні капітани збірної Петренко Віктор і Волощенко Віталій не входили до її складу, бо вже закріпилися в основі команди птахофабрики.

Наступного року «Темп» було включено до календаря чемпіонату району. Таким чином, одночасно в райцентрі у 1965 році існувало одразу два футбольних колективи.

З 1967 по 1969 роки я проходив строкову службу в Радянській Армії. Але і там занять футболом не покидав. Грав у складі команди військової частини на першість дивізії. Після демобілізації був прийнятий до «Темпу», який набрався досвіду і вже перегравав земляків з птахофабрики.

В 1969 році «Темп» зайняв 2-е місце в чемпіонаті району. Запам’яталася перемога у фіналі кубка над «Заповіт Леніна» з рахунком 2:1, «Будівельником» – 3:1, ім.Суворова – 5:1, ім.Карла Маркса – 3:2, і знову «Заповіт Леніна» - 2:1. Капітаном нашої команди був Колодченко Володимир. З’явилися і нові гравці – Лохно Юрій, Любченко Олександр, Гуслистий Микола.

З 1970 року виступи за «Темп» закінчив у зв’язку із роботою на ЮМЗ у Дніпропетровську. Але спогади про той прекрасний, неповторний час назавжди лишилися у пам’яті.

На фото: збірна команда Солонянського району 1967 року, створена на базі Аполлонівської «Зорі» - зліва направо Сидоренко Микола, Боровик Олег, Бабенко Григорій, Рибальченко Олександр, Олійник Юрій, Сологуб Юрій, Чабаненко Григорій, Морозенко Геннадій, Супруненко Микола, Костенко Віктор, Галєєв Євгеній, прізвище невідоме, Шевель Валерій.

Віктор

ВОЛОЩЕНКО,

колишній футболіст

38 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі