Грабіжники з Інтернету

Шахрайство в Інтернеті останнім часом набуває все більших масштабів. Злочинці постійно вигадують нові схеми викачування грошей з користувачів. Практично повна безкарність, анонімність їхніх дій і велика кількість довірливих людей – все це неабияк підживлює такий своєрідний «бізнес».

Статистика свідчить, що за минулий рік від дій інтернет-шахраїв по всій Україні постраждало більше 25 тисяч чоловік. І це лише офіційні дані. Бо є немало людей, хто був ошуканий зловмисниками, але до поліції не звернувся. Скільки таких – точно невідомо.

Останні факти шахрайства, які сталися із знайомими людьми, примушують знову говорити про цей вид злочинства. Найпоширенішим є придбання товарів через мережу Інтернет. Багатьох людей приваблює тут низька ціна, значно менша, аніж у інших точках реалізації. Тільки ставиться вимога повної або часткової передоплати, відмова від оплати у відділенні служби доставки. І це повинно відразу насторожити покупця, бо той може залишитися з нічим.


Ось розповідь жителя Солоного. «Дружина з онучкою домовилися купити сумку в одному з інтернет-магазинів. Оплатити покупку вирішили одразу з банківської картки. Сумка була недорогою, близько 400 гривень. Але для оплати, за вимогою продавця, необхідно було ввести номер своєї картки та інші цифри, які є на пластику. В результаті, товар вони так і не отримали, а з картки відбулося списання усіх коштів, що на ній були».

Як бачимо, ситуація класична. І тут варто нагадати основне правило покупок в Інтернеті – передоплату вносити тільки перевіреним продавцям, а з іншими оплачувати товар лише після отримання.

Бізнес шахраїв – це сайт, де продається все. Від косметики до популярних зараз антисептиків і масок. Головна умова – 100-відсоткова передоплата товару. Як тільки довірливі громадяни здійснять покупку в даному «закладі», надавши всі свої дані з банківської картки, гроші зникають, а товар так і не надходить.

Окрім сайтів торгівля відбувається і просто в соціальних мережах. Створюються сторінки з видуманими іменами і прізвищами, де продають товар. «Минулого літа хотіла купити собі плаття. Його продажем займалася дівчина у соціальній мережі. Я назвала розмір, оплатила його вартість – тисячу гривень, і стала чекати. Але надсилати товар не поспішали. То розміру не було, то кольору. Коли запропонувала повернути гроші – почала хаміти, потім і взагалі заблокувалася. Так залишилася і без плаття, і коштів», - розповідає ще один обдурений покупець.

Не менш уважним треба бути тим, хто продає товар в Сітці. Показова історія знайомого з Новопокровки. «Вирішив продати нову запчастину для авто, яка виявилася непотрібною. Несподівано телефонує покупець аж зі Львова. Готовий оплатити пересилку товару і навіть збирається негайно перевести за нього гроші. Лише треба йому надати усі дані банківської картки. Мене це дуже здивувало. Вирішив перевірити його номер в Інтернеті, і побачив, що це шахрай. Знайшлося немало громадян, яких він обдурив». Як бачимо, не потрапити до їхнього числа людині допомогла уважність, можливо інтуїція. Бо визнає: коли б «покупець» представився з Дніпра, Кам’янського чи Новомосковська, скоріше за все на став би перевіряти його номер телефону і надав усі необхідні банківські дані.

У зв’язку з цим нагадаємо інше важливе правило. Для переведення коштів покупцю можна повідомити лише номер банківської картки - це 16 цифр на пластику. Ні в якому разі нікому не називати строк дії картки, її CVV-код, секретні банківські паролі, SMS-коди та інші особисті дані. Отримавши повідомлення про те, що на ваш рахунок надійшли кошти, не полініться перевірити, чи дійсно відправником є саме банківська установа.

В Інтернеті можуть з’явитися оголошення від благодійних організацій, притулків, батьків з проханням про матеріальну допомогу на лікування хворим дітям. Шахраї часто вигадують історії про хвороби, ілюструючи фотографіями чужих дітей, або створюють оголошення-дублери реальних благодійних організацій, які є точною копією справжнього. Змінюються тільки реквізити для перерахування грошей. Для того, щоб не попастися на гачок і не віддати свої гроші в руки шахраїв, знову ж таки не полінуйтеся передзвонити в зазначену організацію, уточнити номер розрахункового рахунку або відвідати її особисто, переконатися в достовірності розміщеної інформації, з’ясувати всі подробиці справи, а потім вже вирішувати – передавати гроші чи ні.

В соціальних мережах розповсюджений такий вид шахрайства, як «фейкові» розіграші з цінними призами. Наприклад, приходить повідомлення, що ви стали призером розіграшу, в якому є цінний приз. Його можете отримати буквально зараз, проте необхідно оплатити невелику суму за доставку, митне оформлення, комісію тощо. Сума оплати зазвичай незначна, менша вартості призу. Проте, здійснивши передоплату, жодного призу ви не отримаєте. У цьому переконує 18-річна Ольга: «На мою електронну адресу прийшов лист, в якому повідомляється, що я виграла в лотереї 2 тисячі доларів. Щоб отримати виграш, треба заплатити 50 доларів банківською карткою або через Web Money: 20 доларів за оформлення документів і 30 доларів податок на виграш».

Звісно, ніякої лотереї немає, а отриманий лист - ще один спосіб обдурити довірливих користувачів Інтернету. Подібна шахрайська схема використовується не лише в мережі, а й у реальному житті. Тож не висилайте ніякої інформації відправнику листа. Цим можна також вберегтися від непотрібних фінансових втрат.

Але якщо вас все ж таки одурили, треба повідомити про цю аферу поліцію. Шахраїв треба вчасно викривати, аби від їхньої злочинної діяльності надалі не страждали інші люди. Про такі факти газета «Вперед» вже писала на своїх сторінках.


Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ

13 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі