• Olena Reynat

Два листи з минулого

Сьогодні хочеться згадати тих вчителів, яких вже немає з нами, але вони залишилися у пам’яті і наших серцях. Дві замітки, що дбайливо зберігалися в сімейних альбомах, нагадають про тих викладачів, які навчали ще наших батьків, наших бабусь і дідусів. Ці прекрасні люди передавали їм свій життєвий досвід і допомагали вступати у самостійне життя. Саме для них несли завжди учні до школи квіти.


Музика (Марченок) Ольга Яківна народилася у с.Вовніги Микільської волості Катеринославського повіту 6 червня 1917 році у селянській родині Марченок Якова Михайловича і Тетяни Микитівни (у дівоцтві Курта). Закінчила початкову школу у Вовнігах, а середню освіту отримала в Башмачці. У 1937 році поступила у Новомосковську педагогічну школу, і вже після початку війни 30 червня 1941 року отримала звання вчителя початкової школи.

В 1943 році дівчина вийшла заміж за Івана Савелійовича Сміюху, та сімейне щастя не тривало довго. Через кілька місяців чоловіка мобілізували до Червоної армії, і там він пропав без вісти. Лишилася Ольга з малою донькою Валентиною на руках. А 1 січня 1944 року Ольга Яківна вже приступила до роботи вчителя Вовнізької початкової школи. В 1953 році вона повторно вийшла заміж за свого колегу – вчителя Музику Івана Кузьмича. В сім’ї народився син Микола.

1 квітня 1956 року Ольгу Яківну призначили на посаду завідуючої Вовнізької початкової школи. Вона жила в квартирі при школі і присвятила дітям 30 років свого життя. Крім навчальної роботи виявляла імена загиблих учасників переправи Дніпра у 1943 року, зібрала в альбомі фото воїнів-земляків, організувала куточок бойової слави. На 31 серпня 1973 року прийшовся її останній робочий день, а з ним і останній день існування старовинної Вовнізької школи...

У 1976 Ольга Яківна переїхала на постійне місце проживання у Запоріжжя до своїх дітей. Там вона і померла у 2010 році.

Про Давидову (Моцну) Ніну Євгенівну газета розповідала у статті «Епоха Моцних-Строменко», що виходила в червні-липні 2021 року. Тут ми лише згадаємо замітку випускниці Солонянської школи 1957 року Н.Супруненко, яка через багато років згадала улюблену вчительку теплим словом.

Матеріали взято з сімейного архіву Миколи Івановича Музики та Михайла Петровича Моцного.

25 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі