Диверсія в медицині. Хто диверсант?

Під час свого традиційного відеозвернення 4 травня 2020 року Президент України Володимир Зеленський зробив аналіз проведених карантинних заходів, спрямованих на протидію коронавірусу. Відзначив при цьому важливу роль українських лікарів, їхню професійність, мужність, самовідданість на передовій боротьби з небезпечним вірусним захворюванням.

Сьогодні тема COVID-19 заполонила увесь інформаційний простір, відзначив президент. Але в той же час не можна забувати про глобальну ситуацію в медичній галузі країни. Бо сьогодні українські медики опинилися під ударом. Facebook, інші соціальні мережі заповнені зверненнями лікарських колективів з усіх куточків країни. Всі вони стосуються другого етапу медичної реформи. За звичай, люди звертаються до лікарів за допомогою. Сьогодні про допомогу благають самі лікарі.

«З перших днів президентства отримую абсолютно полярну інформацію. Одні запевняють, що медична реформа – панацея, інші – що це смерть, - говорить В.Зеленський. - Нам була потрібна неупереджена та об’єктивна оцінка, не «диванних» експертів, а топових вітчизняних медиків. Ми створили робочу групу, куди увійшли академіки, професори та заслужені лікарі країни. Вони спільно з новим керівництвом МОЗу проаналізували стан речей. Правда полягає в тому, що реформа має як великі плюси, так і очевидні мінуси. Наше завдання – зберегти усі позитивні моменти і терміново виправити помилки».

Далі президент зазначив, що через новий механізм фінансування може бути звільнено близько 50 тисяч медиків та закрито 332 лікарні по Україні. Майже 1000 лікарень отримає набагато менше грошей, ніж у минулому році. Під загрозою опинилася екстрена медична допомога, багатопрофільні лікарні, онкоцентри, госпіталі ветеранів, більшість дитячих лікарень, психіатрична та туберкульозна служби. Все це викликає ряд запитань. І їх було озвучено. «Чому замість того, щоб рятувати життя інших людей, медики змушені думати про власне виживання? Чому тарифи складали не профільні лікарі, а чиновники без глибинного розуміння процесу? Яким чином один виклик «швидкої» фактично оцінили аж у… 75 гривень? Чому за інсульт та інфаркт сума на папері як мінімум вдвічі менша від реальної вартості?

За новим механізмом деяким лікарням вистачить коштів хіба що на дверний замок і плакат: «Ми закрилися. Тримайтеся. Удачі». Обласні дитячі лікарні недоотримають майже 200 мільйонів гривень. На межі закриття більшість протитуберкульозних лікарень і диспансерів.

Я не можу всього цього допустити. Я не можу допустити скорочення бригад «швидкої допомоги» та ситуації, коли людині стало погано у понеділок, а «швидка» доїхала до неї у вівторок. Або якщо ви житель, наприклад, Сумської області, то вам краще взагалі не хворіти. Бо доведеться їхати на лікування за 200 кілометрів. Я не можу допустити, щоб кваліфіковані дитячі лікарі поїхали за кордон і було катастрофічне зростання дитячої смертності. Або, щоб у найближчі два роки захворюваність на туберкульоз зросла на третину. Ми не можемо всього цього допустити. Бо інакше це буде називатись не реформа, а диверсія».

Далі гарант Конституції України, яка, до речі, передбачає безкоштовне медичне обслуговування своїх громадян, закликав міністра охорони здоров’я, голову профільного комітету Верховної Ради України та головного санітарного лікаря України невідкладно запропонувати шляхи вирішення цих питань. «Нам потрібне не згортання реформи, а її покращення, визнання помилок та їх виправлення. Я впевнений, що глобальна вимога одна, і вона дуже проста: реформою мають бути задоволені всі, і пацієнти, і медики всіх рівнів», - зауважив президент. - Питання до реформи не означають, що ми вважаємо нашу медицину ідеальною, і що нічого не потрібно змінювати. Повірте, від початку коронавірусу, як ніхто інший, я бачу, що наша медична галузь не просто вразлива, а фактично перебуває за крок від коми. І єдине, завдяки чому вона досі жива, це наші українські медики. Я не можу допустити того, що 50 тисяч із них опиняться на вулиці. Під час війни ніхто не скорочує власну армію. Наші лікарі сьогодні це теж військо, яке захищає здоров’я українців. Тому я чекаю відповідних рішень від усіх уповноважених осіб».

Короткий коментар до цього відеозвернення. Дуже порадувало, що президент країни нарешті зрозумів: щось не так з нашою медициною, не туди веде її реформа. Шкода тільки, що для подібного прозріння знадобився цілий рік роботи на цій високій посаді. Можливо допомогла поглянути під іншим кутом на важливу галузь країна світова пандемія COVID-19? Дійсно, після усіх проведених реформ українська медицина виявилася не просто вразливою, а фактично «перебуває за крок від коми…». Тут з Володимиром Зеленським важко не погодитися.

Та це нашим солонянцям і так давно відомо: хтось організував хитру диверсію проти медицини і самих українців. Наприклад, у районній лікарні ліквідовано хірургічне відділення, пологове. Ще не знають, якою буде доля реанімації. Тут вже скорочено більше 70 працівників. Чекати не стали, поки хтось прозріє, отямиться. І медперсонал районної лікарні, і її керівництво у тривожному очікуванні: що ж буде завтра?

Ліквідовано Привільнянський тубдиспансер. У стадії запустіння колишні Новопокровська, Олександропільська, Сурсько-Михайлівська, Військова дільничні лікарні, які свого часу дуже оперативно і якісно обслуговували сільських жителів району. Якщо це досягнення медичної реформи, то що ж тоді буде її мінусом?

З диверсією розібралися. Залишилося просте - назвати імена диверсантів. Як-то кажуть, за законами військового часу, а ми ж у стадії бойових дій на Сході країни за збереження її суверенітету, а також з коронавірусом, потрібно позбутися підступних ворогів всередині країни та їхнього впливу зовні, і йти далі, вперед.

Микола СТЕПАНО́ВИЧ, журналіст


4 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі