• Olena Reynat

ЕПОХА МОЦНИХ – СТРОМЕНКО

Продовження. Початок у №№ 25-26 ц.р.

Моцний Михайло Євгенович народився 27 листопада 1904 року. Він також навчався у Кам’янській чоловічій гімназії. Під час перебування у Романково Михайло познайомився з Ольгою Павлівною Кушнір, 1904 р.н. Її батько був військовим і загинув у 1905 році, за що Імператор нагородив родину будинком, у якому вони і мешкали. Революційні ідеї були Кушнірам не до вподоби, тож молоду сім’ю вони не підтримали.

У віці 20 років Михайло вступив до ВКП(б), а 20 квітня 1925 року у подружжя народилася донька Зòря. Причини, які спонукали молоду родину переїхати на Чернігівщину невідомі. Та часто вони навідувалися у Солоне провідати рідних, і Зòря запам’ятала свого діда Євгена Федосійовича як суворого такого «мачо» і поборника за справедливість.

У 1929 році Михайло вступив до Інституту технічних культур в Чернігові і сім’я переїхала у Глухів, куди був переведений той інститут. Там Михайла обрали секретарем університетської партійної організації, втім навчання він чомусь не завершив, тож мав незакінчену вищу освіту - 3 курси Глухівського сільгоспінституту.

З 1933 році Михайло Моцний працює в політсекторі Обласного Земельного Управління, а з 1935 – інструктором сільгоспвідділу Чернігівського обкому КП(б)У. Завідуючим цього відділу в той час був дехто Водовозенко Федір Опанасович 1898 р.н., уродженець с.Гаврилівка Воронцовського повіту Одеської губернії. На початку 1930-х років Водовозенко працював 1-м секретарем П’ятихатського районного комітету КП(б)У Дніпропетровської області, і через це чоловіки вважали однин одного земляками. Потім у розмовах вони сходилися в думках, що чомусь у керівництво країни призначають людей з інших регіонів: уродженця Росії Павла Постишева (1887-1939) – в ЦК КПУ, а Володимира Тодреса-Селектора (1897-1959), родом з Олександрійського повіту Херсонської губернії – другим секретарем Чернігівського обкому партії.

З 1937 році Михайло Євгенович стає помічником першого секретаря Чернігівського обкому КП(б)У Павла Пилиповича Маркітана (1887 р.н.). Ольга ж працювала лаборантом Чернігівського Бактеріологічного інституту (вона мала середню медичну освіту). Втім це призначення стало для родини фатальним. Справа в тому, що 3 липня 1937 року Сталін надіслав Єжову, регіональному партійному керівництву та представникам НКВС наказ  розпочати загальнодержавну кампанію переслідування проти розкуркулених та злочинців. Від місцевої влади вимагалося у п’ятиденний термін провести всебічну підготовку, і в залежності від ступеня загрози, поділити цільові групи на дві категорії. До першої категорії слід було записати найбільш ворожих куркулів та злочинців (таких мали засудити на смерть та розстріляти), а до другої категорії - менш активних, але ворожих (таких мали депортувати).

8 липня 1937 року з Чернігова до Москви на ім’я товариша Сталіна полет