• Olena Reynat

ЕПОХА МОЦНИХ – СТРОМЕНКО

Продовження. Початок у №№ 25-27 ц.р.

Водовозенка заарештували 5 вересня 1937 року, а через тиждень він написав записку на ім’я Наркома Внутрішніх справ Лепелевського, в якій «зізнався», що восени 1936 року вступити в контрреволюційну організацію його загітував Маркітан з метою шкодити сільському господарству, а згодом він буцімто залучив туди і Михайла Моцного.

13 вересня затримали і Ольгу Кушнір як члена сім’ї зрадника батьківщини. Особлива нарада відправила її до АТДЗБ (Акмолінський табір дружин зрадників батьківщини (російською - АЛЖИР) у складі КАРлагу) терміном на 8 років. Туди ж доправили і дружину Маркітана.

Маркітана розстріляли 25 жовтня 1937 року у дворі Лук’янівської в’язниці, а так званий суд зібрався через два дні вирішувати долю нашого Михайла Моцного. Суд проходив у такому складі: голова суду Диввоєнюрист Олександр Мойсейович Орлов (1896-1956), члени: Бригвоєнюрист Сергій Никанорович Ждан (1892-?), військовий юрист 1 рангу Федір Арсенійович Клімін (1900-1985). Секретар - військовий юрист 1 рангу Олександр Олександрович Батнер (1902-1974). В останньому слові Михайло Євгенович попросив не позбавляти його життя. Та до кого він звертався?

Орлова вважали акуратистом і щиглем. Чоботи «пляшечкою» завжди начищені до дзеркального блиску. Незважаючи на свою миршавість, був сповнений усвідомлення значущості, тримався пихато і відверто чванився. У 1965 році Орлов зустріне в санаторії генерала, якого перед війною відправив у виправно-трудовий табір за сфабрикованою справою, і побачивши, що той готовий розірвати його на шматки, накиває п’ятами. Через кілька хвилин Орлов помре від розриву серця. Клімін через два роки братиме участь у суді над Рокосовським. На старість він зважиться залишити нащадкам таємні одкровення, помістивши їх у пакет, який мали розпечатати після його смерті. У тих мемуарах він намагатиметься себе виправдати. Про Батнера його невістка згадувала так: «До того, як він невідомими шляхами потрапив до Верховного суду, О.О.Батнер металевою застібкою від ременя забив до смерті свою чотирирічну доньку, коли та із запаленням легень і температурою в 40 градусів не попросилася на горщик. Працював ночами, приходив, напивався. Він говорив, що за ніч вбивав до 150 осіб».

Тож у відповідь Михайло Моцний отримав розстріл з конфіскацією майна. 28 жовтня 1937 року вирок привели у виконання...

Дванадцятирічна Зòря лишалася зовсім одна, аж поки її не забрала у Солоне бабуся Марія Оникіївна.

У присілку № 26 Акмолинського табору Ольга Павлівна працювала пралею. Табір уявляв собою бараки з саману, голі дерев`яні нари, на які жінки накладали зрізаний ними біля озера і пов`язаний очерет. Ним же топили єдину на весь вели