• Olena Reynat

Жити в борг не дозволять

Тепер світло, газ, воду можуть відключати

Вода в крані впродовж доби, можливість приготувати їжу на газу, світло, електрика, теплі батареї взимку. Подібний сервіс так міцно увійшов у побут солонянців, що без нього й життя важко уявити. А між тим за комунальні послуги треба вчасно платити. І про це у черговий раз нагадав нашим споживачам уряд.


Згідно інформації Державної служби статистики, борги населення за комунальні послуги на кінець червня 2021 року становили 70,6 мільярда гривень. Думається, що за останні місяці ця цифра тільки збільшилася. Причини заборгованості очевидні й зрозумілі: низька платіжна спроможність населення через мізерні пенсії і зарплати, відсутність грошей у бюджеті більшості сімей. А тут ще й коронавірусний карантин підсобив у негативному плані. Багатьом підприємцям довелося призупинити свою діяльність, без роботи залишилося немало людей працездатного віку.


І все ж влада розраховує погасити існуючі борги за рахунок людей. В Україні офіційно зняли обмеження на відключення населення за заборгованість з оплати вартості комунальних послуг, яка передбачалася законодавством щодо умов адаптивного карантину з метою непоширення коронавірусної інфекції. Відповідні поправки були прийняті в законі «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Відтепер зупиняти надання житлово-комунальних послуг у разі їх неповної сплати або несплати взагалі заборонили лише в «червоних» зонах епідемічної небезпеки. На сьогодні таких зон в Україні кілька. Серед інших - і Дніпропетровська область. Про це не слід забувати.Постачальники мають право відновити відключення через 30 днів після того, як регіон вийде з «червоної» зони карантину. Таким чином, комунальні підприємства зможуть відключати боржників від газу, електроенергії та інших видів комунальних послуг.

Щоб відновити подачу комунальних послуг у разі відключення, побутовим споживачам крім погашення заборгованості доведеться також сплатити послуги повторного підключення. Наприклад, в залежності від технічних умов та регіону витрати побутових споживачів на відключення від електроенергії за борги і повторне узгодження протоколу можуть становити від 600 до 2000 гривень. Суми немалі.

Нагадаємо, до прийняття таких змін, на період карантину та 30 днів після цього заборонялося нарахування пені та штрафів за заборгованість по житлово-комунальних послугах та припинення їх надання.

Тут ось ще яка неприємна ситуація виникає. Неплатники, загальна сума боргу яких перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів громадян, а це 340 гривень, втрачають право на отримання субсидії. Як бачимо, виникає своєрідне замкнуте коло.

Людина можливо не встигла отримати субсидію на «комуналку», або її ще просто не виплатили. В результаті неспроможності оплатити за послуги виникає борг, а далі - відмова у самій субсидії. Парадокс?

Як повестися нашим солонянцям за подібної ситуації? Давати поради, звичайно, легше, аніж їх реалізувати. І все ж. По-перше, варто взятися за калькулятор і порахувати бюджет своєї сім’ї, розподіл витрат. Можливо, знайти допоміжні резерви. Не варто жартувати у стосунках з електропостачальною кампанією. Бо її бригада може просто приїхати на вулицю, відрізати від стовпа світло. Уявімо тільки ситуацію: холодильник не працює, лампи у приміщенні не загоряються, телевізор мовчить. Можливо ще й газовий котел дає тепло тільки за допомогою електрики. Це ж повний крах!

По-друге, варто уважно вчитатися у договірні зобов’язання з кожним комунальним підприємством, де виникли борги. З’ясувати, чи варто робити їх реструктуризацію. Адже це – визнання несплати. А далі вже штрафні санкції, пеня. Допомога юристів також може знадобитися.

Взагалі, боржникам не варто втрачати оптимізму. Сьогодні і державним, і комерційним структурам доводиться долати наслідки коронавірусної інфекції. Колись же вона врешті-решт закінчиться. І тоді всі зрозуміють: громадянам України потрібна допомога, підтримка, а не методи фінансового впливу.


8 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі