Захисні маски – панацея від COVID-19?

На своєму черговому засіданні 1 липня Кабінет Міністрів України схвалив штрафи для фізичних і юридичних осіб за перебування громадян під час карантину у громадських будинках і транспорті без захисних масок.

Пропозицію щодо введення санкцій озвучив міністр юстиції Денис Малюська. «Встановлюємо спеціальну відповідальність за відсутність масок у громадян України. Вона буде передбачена в Кодексі про адміністративні правопорушення, і окремо – відповідальність юридичних осіб: власників будинків, споруд і громадського транспорту», - сказав він.

Члени уряду підтримали цю ідею одноголосно.

Що означає таке рішення? Насамперед те, що попередні штрафи у розмірі 17 тисяч гривень для фізичних осіб і 34 тисячі для юридичних були незаконними. В Кодексі України про адміністративні правопорушення подібні санкції ніде не прописані. І ось тепер цю недоречність, на думку Кабміну, хочуть усунути.

Які зміни пропонуються до законодавства? Штрафи за порушення правил носіння захисних масок під час карантину передбачаються у розмірі: для фізичних осіб – 170-255 гривень, юридичних – 3400-5100 гривень.

Нагадаємо, що міністр охорони здоров’я Максим Степанов попередив українців: «Адаптивний карантин і його поступове пом’якшення не означає відміну маскового режиму».

Солонянці повинні бути поінформовані про такі нововведення. Тим більше, що влада посилює репресивні заходи. В Солоному мобільні групи поліції здійснили рейдові перевірки по закладах громадського харчування, торговельних точках, деяких організаціях і установах, на базарі. Ще вчора за обіднім столиком кафе «Фортуна» могла розміститися група з чотирьох чоловік. Тепер адміністрація пропонує вдвічі зменшити кількість людей. Зрозуміло, штрафи їй ні до чого.

Під час прийняття плати за використану воду, касир житлово-комунального підприємства, сама закутана в маску, поставила вимогу і всім клієнтам зробити теж саме.

Біля дверей аптеки «Малинка» черга шикується на вулиці. До приміщення заходить не більше двох людей, з урахуванням площі цього закладу. І обов’язково в масках.

Невже такий простий засіб з марлі чи тонкого спеціального паперу, який за свідченням спеціалістів легко пропускає через себе молекули інфекції, є панацеєю у боротьбі з коронавірусом? Кабмін до цих пір не зміг дохідливо переконати у цьому своїх громадян. Треба носити маску, ось і все. Таким є головний аргумент урядовців. Хоча, який це насправді аргумент?

Давайте послухаємо спеціалістів Всесвітньої організації охорони здоров’я. Вони не рекомендують носити маски здоровим людям. На їхню думку, від цього більше шкоди, ніж користі. Медичні маски потрібні тільки у випадку зараження коронавірусом або під час контакту з хворим. Про це заявив виконавчий директор ВООЗ Майкл Райан. За його словами, маски передусім повинні носити інфіковані люди або медперсонал, що контактує із зараженими. Тим паче, неправильне носіння масок може навіть зашкодити людині.

«Немає конкретних доказів того, що масове носіння масок населенням має якісь потенційні переваги. Насправді, є деякі свідоцтва про зворотну дію при неправильному використанні маски», - зазначив Райан.

Епідеміолог ВООЗ з інфекційних захворювань доктор Марія Ван Керкхофе додала, що маски повинні використовувати люди, які найбільш цього потребують, зокрема – медичний персонал. «У суспільстві ми не рекомендуємо використовувати маски, якщо ви самі не хворі, а також у якості заходів для запобігання подальшого інфікування від вас, якщо ви захворіли», - сказала вона. І додала, що пріоритет використання медичних масок повинен віддаватися інфікованим людям, які перебувають вдома, а також тим, хто за ними доглядає.

Тепер шановним солонянцям має стати ясним, що наш Кабмін нічого не розуміє в питанні боротьби з коронавірусом, організації протиепідемічних заходів. Початком недолугості його дій послужила перша спроба обсервації потенційних хворих на COVID-19 в Нових Санжарах на Полтавщині, яка протікала ганебно. Пізніше до країни повернулися тисячі українців з Китаю, Італії, Іспанії, Німеччини під чесне слово, що вони здорові. Їм обсервацію ніхто і не збирався робити. Розуміли, що провалять цю відповідальну справу. Чи варто говорити, що небезпечна інфекція почала ходити між людей.

Дієвим засобом у протидії розповсюдження коронавірусу мала стати тимчасова самоізоляція разом із комплексним застосуванням захисних рукавиць, окулярів, масок, спеціальних плащів. Усього цього в країні не виявилося через халатність урядовців. Та й зараз, по великому рахунку, немає у достатній кількості. Зачепилися за маски. Вони легенькі, компактні, їх простіше завезти до країни у значній кількості і продати за спекулятивними цінами. А лобіювати таку ідею було кому.

І ось маємо, що маємо. Відповідно до закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено фінансування профілактичних та протиепідемічних засобів захисту від інфекційних хвороб за рахунок коштів державного бюджету. Жителі Солонянського району не пам’ятають, щоб маски безкоштовно де небудь роздавалися упродовж дії карантину. А ось нові штрафи за неносіння того, чим не забезпечили людей, уряд негайно провів через своє рішення. На меті не здоров’я громадян, а наповнення бюджету країни, який ще з жовтня минулого року, до початку світової пандемії, тріщить по швах через непрофесійність високопосадовців.

Нова цікава і водночас тривожна інформація. В результаті внесення змін до бюджету країни, здійснено перерозподіл грошей з Фонду боротьби з коронавірусом на ремонт і будівництво доріг та інших об’єктів інфраструктури в розмірі 35 (!) мільярдів гривень. Ми що, вже успішно подолали COVID-19? Всьому населенню країни роздано безкоштовно засоби індивідуального захисту?

І ще таке. Конституційний суд почав перевірку конституційності правил карантину в Україні. Мова йде про законність обмеження права на підприємницьку діяльність, роботи закладів громадського харчування, спортивних клубів, розважальних закладів, перевезення пасажирів, вільного виїзду за кордон, обмеження права на мирні збори, доступ до медичної допомоги та ін. Чим це все закінчиться – покаже час.

А нам, шановні земляки, треба дійсно поберегтися. Носіть, по можливості, захисні маски із собою, щоб не нарватися на штраф. Коли йтиме мова про їх застосування у громадському місці, повинні знати, що таким є «частина будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під’їзди, а також підземні переходи, стадіони». В законодавстві України це поняття визначене лише в статті 1 закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення».

Звідки можна очікувати реальну небезпеку, пов’язану з коронавірусом? На думку автора, це насамперед грошові купюри, які щодня проходять через руки тисяч людей. І здорових, і тих, хто можливо інфікований, але ще не знає про це. Ось чому варто пам’ятати: після розрахунку в магазинах за покупку, отримання здачі від продавця, потрібно провести дезинфекцію своїх рук.

Подумайте про клавіші банкоматів, терміналів, які також можуть бути місцем розповсюдження інфекції. Або про ручки дверей магазинів, інших приміщень, споруд. Лише одна хвора людина до них доторкнеться, і це вже стане поштовхом для цілої ланцюгової реакції.

Вам треба скористатися громадським транспортом, спітнілими руками беретеся за поручні автобуса чи маршрутного таксі. Є стовідсоткова впевненість, що їх після кожного рейсу чи хоча б двічі упродовж робочого дня дезинфікує водій? Отож бо й воно. І автор у цьому не переконаний. Між поняттями потрібно зробити та реально робити існує велика різниця.

Треба частіше дезинфікувати руки відповідними засобами, мити їх бодай звичайним милом. І вже це стане дієвим засобом проти коронавірусу.

Будьмо здорові!

Микола СТЕПАНО́ВИЧ, журналіст6 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі