• Olena Reynat

Касові апарати: удар по бізнесу?

В останній сесійний день минулого року депутати домовилися розглянути на своєму позачерговому засіданні питання скасування або хоча б відтермінування обов’язкового застосування касових апаратів для малого та середнього бізнесу. Цього вимагали мітингуючи приватні підприємці, які зібралися на Банковій. Проте монобільшість з числа «Слуг народу» разом із самим головою Верховної Ради Ігорем Мосійчуком через «чорний» вихід залишили стіни парламенту. В результаті вирішувати проблему в сесійній залі стало просто нікому.


У чому її суть? Закон зобов’язує підприємців, що належать до 2-4 груп спрощеної системи оподаткування, використовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО). Невеликим ФОПам з річним оборотом до мільйона гривень вже давали рік відтермінування, аби придбати обладнання, зареєструвати його у податковій і навчитися ним користуватися. Без РРО тепер зможуть працювати лише спрощенці першої групи – з річним оборотом до 300 тисяч гривень та без найманих працівників.

Паралельно для спрощенців у законодавстві також з’явилася норма про так званий кешбек. Якщо покупцеві видали чек, не зареєстрований у податковій (переважно на них вказано – нефіскальний чек), або не видали його взагалі, можна звернутися до податкової служби. Якщо скарга підтвердиться, покупцю відшкодують вартість покупки, а підприємцю загрожує штраф. Його суму за порушення касової дисципліни також збільшили. Якщо раніше з ФОПу за першу помилку могли стягнути символічний штраф 1 гривню, то тепер доведеться заплатити 150% вартості реалізованого товару. За другу помилку – 250%. За ненадруковану контрольну стрічку збільшили штраф з 10 до 50 неоподатковуваних мінімумів.

Зате ФОПам дозволять зекономити на придбанні касового апарату (коштує від 4000 гривень) і встановити спеціальне програмне забезпечення, яке дозволить використовувати як РРО навіть мобільний телефон чи планшет і видавати електронні чеки.

«Легко говорити, що касовий апарат може замінити будь-який гаджет. Але при цьому забувають вказати, що для нормальної роботи такого РРО потрібен безперебійний доступ до Інтернету. А якщо йдеться про якесь сільпо? Ви знаєте, який Інтернет у селах? Як власник сільського магазину може забезпечити достатню швидкість мобільного Інтернету? – розмірковує голова Асоціації малого та середнього бізнесу Руслан Соболь. – А ще проблема в тому, що з бізнесом ніхто не говорить». Сказано достатньо зрозуміло.

Якщо навіть вдасться застосувати в роботі мобільний телефон з програмним забезпеченням, то не треба забувати про іншу норму закону – друкування чеків. Тобто підприємець має купити принтер і друкувати їх на аркуші паперу А4. А не видаси чек – клієнт на тебе поскаржиться.

Давайте спрогнозуємо ситуацію в одному із солонянських магазинів. Продається, приміром, сувенірне горнятко за 500 гривень. Приходить покупець, торгується. Ви спускаєте ціну і продаєте товар за 300 гривень. У чекові ця сума і вибита. А клієнт йде у податкову і скаржиться, що продали горнятко за 500 гривень, а оформили як за 300. Повертає собі вартість покупки, а вас ще й штрафують.

Для представників влади мета прийнятого закону проста: «Вивести з тіні український ринок. Положення абсолютно нормальні з довгострокової перспективи і наведення порядку на ринку», - говорить депутатка від «Слуг народу» Марина Бардіна. І зазначає: поки невідомо, скільки, наприклад, заробляє бізнесмен на авторинку. А держава повинна це знати.

«Фіскальний касовий апарат – це додаткове навантаження саме для легального бізнесу. А нелегального бізнесу він не стосується», - заперечує голова Союзу захисту підприємців Сергій Деркач.

Аналітики вважають, що чимало великого бізнесу маскується під ФОПи, аби мінімізувати податки. Це десь 20-30% від усіх підприємців. І з цим, безумовно, треба навести лад. Але прийняті нововведення вдарять по справді малому бізнесу. Суть спрощеної системи не в тому, щоб платити менше податків, а в тому, що вона має бути простою, зрозумілою будь-якій людині. В даному ж випадку разом з РРО з’являється ще й податкова звітність. Для адміністрування треба або наймати бухгалтера, або ж самому присвячувати цьому кілька годин на день. І будь-яка помилка коштуватиме надто дорого.

За минулий рік українські підприємці заплатили в бюджет майже 27 мільярдів гривень єдиного податку. Всього ж в країні спрощеною системою оподаткування користуються близько 2 мільйонів малих підприємців. Зараз чуємо, що мікробізнес зібрався йти в тінь, або й зовсім закриватися. І кому це буде вигідно?

25 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі