• Olena Reynat

Куди зникає дешевий газ?

Питання, яке хвилює багатьох людей

Чи давно солонянці перегортали сторінки Конституції України? А між іншим в ній йдеться: «Стаття 13. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об’єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією».


Сказано вірно і зрозуміло.

Отже, громадяни країни, а значить і ми з вами, шановні солонянці, делегували свої права нинішній владі, щоб вона правильно розпорядилася природними ресурсами і використала їх для покращення життя свого народу. Як це насправді виходить?

В мережі YouTobe спостерігаємо кілька відео роликів, зроблених громадськими активістами Полтавської області. Вони з’явилися в січні нинішнього року після того, як місцеве населення висловило свою незгоду із озвученими високими тарифами на газ. В ході протесту навіть перекрили одну із центральних автотрас, яка веде на Київ.

Треба сказати, що Полтавщина сьогодні дає близько 40% видобутку всього українського газу. І місцеве населення у розпал опалювального сезону було вправі розраховувати на зниження ціни голубого палива, яку несподівано встановив кабмін. Тим більше, що основні газоносні поля там находяться просто під ногами. Про це й розповідає відео.


Попрямуємо і ми за камерою. Навколишня місцевість віддалена від траси, поросла бур’янами і дикорослими деревами. Хтось тут насадив ще й ялини. Аж ось і об’єкт уваги громадських активістів – газова труба, закопана в землю. Саме нею з надр і видобувають голубе паливо. Полтавчани називають такі установки «качалками». Зрозуміло, що бізнес незаконний. Ніякої огорожі, відсутня й інформація, хто саме проводить видобуток. Можна зробити припущення, що це однозначно не об’єкт державної компанії «Укргазвидобування».

А труба веде далі у напрямку найближчої магістральної мережі. Там стоїть пристрій для вирівнювання тиску, лічильник. І от вже дармові кубічні метри газу отримують свою нову завищену ціну. Споживачам доводиться її хочеш не хочеш, а сплачувати.

Після протестів, які охопили і великі міста, й містечка України, урядовці нарешті визначилися з ціною реалізації – 6,99 гривні за кубічний метр палива. Озвучили її як велику перемогу над обставинами, виявлену турботу про громадян. Сюди, правда, чомусь не врахували вартість доставки, яка складає близько 2 гривень за кубічний метр. Бо вона сплачується за іншою платіжкою.

Чий газ доводиться споживати населенню? Відомо, що у сховищах знаходиться крім українського ще й російський, а також реверсний, закачаний з найближчих держав Європи. Допомагає отримати відповідь на таке запитання колишній виконувач обов’язків міністра енергетики України Юрій Вітренко. Видобутий в Україні газ має нижчу собівартість з-поміж іншого і йде на потреби українського населення, заявив урядовець в інтерв’ю Радіо Свобода, передає Укрінформ. «Ми (мається на увазі державна компанія «Укргазвидобування) видобуваємо і відпускаємо приблизно стільки ж товарного газу, скільки споживає населення як напряму, так і через теплокомуненерго, централізоване опалення. Цей газ не йде ні на який експорт. Тобто газ, видобутий в Україні, йде на потреби населення», - сказав Вітренко.

Далі посадовець пояснює: «Ми знаємо, і це теж не велика таємниця, що собівартість видобутку, до речі, вона зросла дуже сильно, і це питання до ефективності діяльності «Нафтогазу», приблизно 2,6 гривні. Тобто у 2-3 рази менше, ніж ціна, яку зараз платить населення. Потрібно ще врахувати тариф на передачу. Але в принципі у будь-якому разі собівартість набагато менша, ніж ринкова ціна».

Дуже цікаве зізнання, чи не правда? Виникає нове логічне запитання: а чому ж не продавати газ населенню за собівартістю? Він же наш, народний, видобутий з державних надр, які відомо кому належать (дивися статтю 13 Конституції України).

Урядовець робить спробу пояснити: «Собівартість, умовно, 2,6 гривні, чому б не продавати по 2,6 гривні, а навіщо продавати по 6,99? Пояснюю. Тому, що багато людей не може сплачувати навіть по 2,6 гривні. Тому, що є пенсіонери, інваліди, є багато людей, які отримують субсидію. І ці субсидії потрібно з чогось сплачувати», - сказав він.

Ви щось зрозуміли? За думкою Юрія Вітренка, котрась людина не може навіть ймовірний дешевий газ оплатити. А їй задля експерименту пропонують утричі дорожчий. Мовляв, подивимося, як тепер буде. Це ж треба додуматися виконувачу обов’язки міністра енергетики! Державну субсидію на газ формувати з податків, які надходитимуть від утричі завищеної ціни на газ, вибачте за тавтологію. А ви не піднімайте ціну, отож і субсидії будуть непотрібними. І фантастичні надприбутки українських мільярдерів не шокуватимуть людей.

А тепер про останні новини. З 1 травня усіх споживачів блакитного палива автоматично переведено на так званий річний газовий тариф. Відповідну постанову Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, схвалила ще на початку квітня. Саме вона визначатиме, як далі працюватиме ринок газу для побутових споживачів. І це вже друга зміна правил гри від початку року.

Передбачається, що ціни для населення будуть ринковими, як цього й вимагає закон, але споживачі матимуть змогу купувати газ за фіксованою ціною, яка не змінюватиметься впродовж року – від 1 травня поточного до 30 квітня наступного.

Постачальники також можуть запропонувати споживачам інші, так звані комерційні контракти, умови яких відрізнятимуться від базових.

Базова річна пропозиція кожної компанії, що постачає газ населенню, діятиме від 1 травня до 30 квітня, незалежно від того, коли сам споживач підписав контракт. Упродовж цього часу постачальник не має права змінювати ціну, крім як у бік її зменшення. І такі річні контракти запропонують споживачам автоматично.

«Рішення надважливе – це запровадження річного контракту для споживачів України. З 1 травня річна ціна введена за замовчуванням, тобто усі споживачі отримають річну ціну на газ. Це позбавить від турбулентності з цінами», - заявив голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.

Споживачі, які свого часу вже уклали з постачальниками річні контракти за фіксованою ціною, отримуватимуть його за такою ціною до завершення 12 місяців їх дії.

Якщо ви обрали базовий контракт, то маєте сплачувати рахунки до 25 числа наступного місяця. Та навіть уклавши річний контракт з одним постачальником, споживач зможе перейти до іншого. І у НКРЕКП запевняють: ця процедура є простою і відкритою.

Заявити про бажання перейти на інший контракт споживач може через сайт чи кол-центр постачальника, свій особистий кабінет, мобільний додаток – тобто так само, як зазвичай зв’язується зі своїм постачальником. При цьому заново подавати документи, необхідні для укладання контракту з тим самим постачальником, не потрібно.

Споживач може вимагати, щоб постачальник упродовж 15 днів підтвердив, що отримав його запит. Але якщо той відмовляє у переході на інший контракт, то повинен повідомити не пізніше, ніж через 10 днів після того, як отримав запит споживача.

Ми розбираємо процедурні питання. Але солонянців найперше цікавить вартість голубого українського палива. Невже його стануть відпускати за собівартістю по 2,6 чи навіть по 3 гривні? Це фантастичне припущення розвіює експерт з Української енергетичної асоціації Валентин Землянський. Він прогнозує, що у контрактах українці побачать ціни «на рівні 8 і більше гривень за кубометр». Більшість регіональних компаній запропонували ціни, що не перевищували «стелі», встановленої урядом. Проте є й ті, хто вже у квітні пропонував газ дорожче – від 7,6 до 8,85 гривень за куб.

У Дніпропетровській області з 1 травня газ пропонується як за місячним, так і за річним тарифом за ціною: ТОВ «Нафтогаз України» - 7,96 гривні, ТОВ «Дніпропетровськгаз збут» - 7,99 гривні. Річний тариф ТОВ «Дніпропетровські енергетичні послуги» ще більший – 9,48 гривні. Але ця регіональна компанія постачає газ лише в Дніпрі.

Вартість доставки газу операторами газорозподільних систем по області, а це ПАО «Дніпропетровськгаз», становить 1,40 гривні за кубічний метр разом з ПДВ.

До якого рішення схилятися споживачу – кожний має вирішити сам. Але дешевого українського газу ми поки що не бачимо.

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ

6 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі