Куди нас заведуть дороги?

Пенсіонер с.Багате Василь Іванович Кремінь, з яким давно товаришуємо, регулярно телефонує мобілкою. Одним з традиційних запитань, які його цікавлять, є хід ремонту моста у вибалку біля колишнього села Вишневе. Своїм стареньким «Москвичем» нерідко приїздить до Солоного у невідкладних справах. А отже знати обстановку на аварійному об’єкті людині вкрай важливо.

Що тут скажеш? Як свідчить народна мудрість, в державі завжди існували дві проблеми – дурні та погані дороги. І нічого, на жаль, не міняється з часом.

Чому саме невеличкий місточок став аварійним? Йому б ще служити та служити. Роздовбали покриття і дорожні плити великовантажні автомашини, які інтенсивно возили свіжий асфальт зі Святовасилівки на ремонт автотраси Дніпро-Запоріжжя. Та що там місток. Не витримала такої наруги і дорога між селами Тритузне, Круте і Безбородькове. Ті ж самі великотоннажні авто зробили з неї справжній танкодром. Восени довелося їхати цим маршрутом. Результат – зігнутий передній диск при дуже обережній їзді.


Новий асфальтний завод підприємці побудували поблизу залізничної станції у Святовасилівці. Важко сказати, які саме дивіденди отримала від цього місцева сільська рада. А ось для жителів сусідство із таким об’єктом стало справжнім кошмаром життя. Влітку за високих температур нестерпний сморід стоїть над хатами. Люди змушені щільно закривати вікна і хвіртки. Особливо смоляні викиди дошкуляють дітям та людям похилого віку. І про це вже не раз били тривогу святовасилівці.

Це є розумним? Звичайно, що ні. А тут ще й своєї дороги не стало. Підтверджується стара істина.

Нарешті дійшли руки і до ремонту містка. Познімали пошкоджені дорожні плити – ложіть нові і діло з кінцем. Треба опори зміцнити – зміцнюйте. Але замість цього навезли щебеню і проклали об’їзний шлях поруч. І знову люди висловлюють народну мудрість: немає нічого більш вічного, аніж тимчасове. Вона переконує, що об’єкт може перетворитися на довгобуд. А це обов’язково потягне за собою зміну кошторису, вартості будівельних матеріалів і таке інше. Розумний варіант? Сумнівно.

Майже увесь минулий рік пройшов під знаком боротьби з коронавірусом COVID-19. Для цього було створено спеціальний фонд у розмірі 64 мільярди гривень. Половину коштів влада використала не за цільовим призначенням. Пріоритетом для неї стало зовсім не здоров’я людей і нації в цілому. В лікарнях і по сьогодні не вистачає необхідних медичних препаратів, які хворим доводиться купувати за власний кошт, апаратів для дихання, діагностики. Тих же самих масок. Натомість гроші з фонду спрямували на ремонт доріг. З одного боку, справа потрібна. Але ж не в піковий період пандемії коронавірусу. Невже це розумно? Ото ж бо.

А ось ще новина. Відтепер в Україні з’являться дороги з платним проїздом. Саме таке рішення прийняв Кабінет міністрів наприкінці грудня минулого року. Дві траси з шести, які можуть стати платними, проходять через Дніпро. Це маршрути до Кривого Рогу і Миколаєва (М-04, Н-11) та Харків-Дніпро-Запоріжжя (М-29, М-04, М-18). Вартість проїзду буде коливатися від 80 копійок до 4,6 гривні за кілометр. При чому, розрахунок проводитиметься в євро. Тут все залежатиме від виду транспорту. Мотоцикли з причепом (коляскою) і без нього, легкові автомашини, мікроавтобуси з кількістю місць сидіння до 10 (включаючи водія), вантажні автомашини з дозволеною максимальною вагою до 3,5 тонни – 80 копійок або 0,023 євро.

Вантажні автомашини з дозволеною максимальною вагою від 3,5 до 12 тонн, автопоїзди (до 12 тонн), автобуси з кількістю місць для сидіння від 10 до 29 з дозволеною максимальною вагою не більше 12 тонн – 1,56 гривні або 0,045 євро. За все, що більше, доведеться платити вже 4,6 гривні і 0,133 євро за кілометр.

«Геніальність» ідеї вражає. Спочатку автодор провів ремонт дороги за бюджетні кошти (читай гроші платників податків, людей). Приміром, від поста ДАІ на Краснокам’яному до Дніпра. А тепер буде з нас за проїзд, окрім квитків, ще й додаткові гроші збирати. Досить цікаво, як саме відбуватиметься подібна процедура. Стоятиме якийсь шлагбаум з касою чи як? А якщо водій не захоче їхати гарним асфальтом чи в нього коштів для цього не вистачатиме? Тоді альтернатива – рухатися повітрям! Іншого ж виходу немає.

Сьогодні в Європі найкращі дороги, як це не дивно, має сусідня Білорусія. Прекрасні автобани і в Німеччині. І на них потрібно рівнятися. Але ж при цьому виявляти здоровий глузд. Його інколи так не вистачає нашим урядовцям.

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ

93 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі