• Olena Reynat

Ленд-ліз: повторення історії

Допомога США у боротьбі із сучасним фашизмом в Європі

Який вид техніки можна вважати символом перемоги над нацизмом у Другій світовій війні? Більшість читачів назве танк Т-34, реактивний міномет «Катюша». Просунутіші знавці згадають всюдихід «Вілліс», вантажівку «Студебекер», винищувач «Аерокобра». Для фронтовиків ще було пам’ятним тушковане м’ясо в банках, яке часто називали «другим фронтом».


А тепер зазначимо, що дизелі на танках Т-34 були переважно з американського алюмінію. Башта з міцною гарматою 85 мм кріпилася в погон, який можна було розточити на американському верстаті. «Катюша» їздила на шасі «Студебекера» і левову частку перевезень фронтовими дорогами теж здійснили американські вантажівки. Без вертких «Віллісів» неможливо уявити ані винищувальні полки протитанкової артилерії, ані офіцерів і генералів – командирів полків, дивізій, корпусів, армій.

Все це поставлено в СРСР у величезних кількостях за програмою ленд-лізу. Саме так звучить термін англійською – «здавати в оренду, найм». Мова йде про державну програму, за якою Сполучені Штати Америки, переважно на безоплатній основі, передавали союзникам у Другій світовій війні боєприпаси, техніку, продовольство і стратегічну сировину, включаючи нафтопродукти.

За радянських часів роль ленд-лізу всіляко принижували і замовчували. Але багато сучасних істориків вважають, що без американських грошей та товарів країна могла б Другу світову війну програти.

Як влучно зауважив президент США Франклін Рузвельт: «Щоб пожежа не перекинулася на мій будинок, давайте дамо сусідові пожежний шланг і воду. Мені не потрібно, щоб той сплатив вартість шланга, мені потрібно, щоб він повернув мені мій шланг після того, як закінчиться пожежа».

До переліку поставок входило озброєння, промислове обладнання, торгові судна, автомобілі, продовольство, паливо і медикаменти. Що дуже важливо – машини, військова техніка, зброя та інші матеріали, знищені, втрачені або використані під час війни, не підлягали оплаті. Повністю або частково оплатити слід було лише майно, що залишилося після війни і придатне для використання в цивільних цілях. Водночас США надавали довгострокові кредити для такої оплати. Всього поставки за ленд-лізом для СРСР становили 11,3 млрд. доларів.

Слід відзначити, що надання американської військової техніки СРСР призводило до необхідності забезпечувати його сотнями тисяч тонн авіаційного палива, мільйонами снарядів для гармат та набоїв для стрілецької зброї, запасними гусеницями для танків, автомобільним покришками, запчастинами для літаків і автомобілів. Уже з 1943 року, коли керівництво союзників перестало сумніватися в здатності Радянського Союзу до довготривалої війни, в СРСР стали ввозити переважно стратегічні матеріали (алюміній тощо) і верстати для промисловості. Перелік переданого Червоній армії військового майна займе не одну сторінку.

Про якість американської допомоги красномовно говорять кілька фактів. На винищувачах «Аерокобра» воювали такі аси, як Герой Радянського Союзу Олександр Покришкін, Речкалов, брати Глінки та інші. Танкові частини, які одержували американські «Шермани», перетворювалися у гвардійські. Свого роду данина поваги американським союзникам. Наші танкісти любили ці машини й успішно громили гітлерівців на них. Згадати можна визволення Відня, оточення Берліна та інші операції.

І ось історія ніби повторюється. Тільки тепер у ролі агресора виступає Росія, яка демонструє своїми злочинними діями зразки сучасного фашизму. А Україна намагається відбити напад окупантів, фактично бореться за мир на усьому Європейському континенті.

Закон про ленд-ліз для України було підписано президентом США Джо Байденом 9 травня 2022 року. Тепер механізм, який жодного разу з 1941 року не запускався для жодної з країн у світі та попри всі війни, починає набирати обертів. Якщо дуже коротко, то країна отримуватиме стільки допомоги, скільки потрібно для перемоги. Бо наша поразка проти РФ може крити загрозу всьому цивілізованому світу.

Яку зброю може отримати Україна? Будь-яку, окрім зброї масового ураження та компонентів до неї. І, що найголовніше, рішення про передачу озброєння тепер прийматиметься за прискореною процедурою. Згідно із законом президент США просто уповноважує уряд надавати допомогу у тому розмірі, який необхідний.

Звісно, така передача буде результатом запитів України та реальних можливостей США, які спираються на доволі потужні арсенали із тисячами одиниць бронетехніки, а також нарощування можливостей власного оборонно-промислового комплексу. Зокрема, виробництво «Javelin», який показав високу ефективність у бойових умовах, вже намагаються прискорити вдвічі.

Але необхідно розуміти, що Вашингтон не буде допомагати нам шляхом зменшення боєздатності власної армії. Існують й інші питання. Перед тим, як передати нові зразки озброєння, слід навчити українських бійців ним користуватися, а також створити логістику та матеріально-технічний базис для цього озброєння. Наприклад, передача гаубиць М777 потребувала не тільки надання самих гармат, але й близько 200 тисяч снарядів. Їх необхідно було також поставити, розподілити по складах та базах зберігання.

Передача, наприклад, САУ М109 Paladin, що є доволі очікуваним рішенням, коло задач значно розширить. Бо необхідно додатково навчити механіків-водіїв та техніків, які будуть обслуговувати установки, подбати про значно більшу кількість запасних частин, рідин, фільтрів і таке інше.

Ленд-ліз – це не тільки зброя, а й все, що необхідне для перемоги. Передача ресурсів, компонентів, або взагалі цивільної техніки. Якщо для перемоги будуть необхідні локомотиви – їх нададуть, якщо техніка для будівництва житла та будівельні матеріали – вони будуть.

Цікавим є питання вартості ленд-лізу для України. Ще в 1945 році США офіційно повідомили, що не будуть брати гроші за передану зброю, як за знищену, так і за вцілілу. Думається, що такі принципи збережуться й нині. Бо програма буде вигідною американським підприємствам, які працюють у сфері військової промисловості. А це, зі свого боку, допоможе економіці рухатися вперед.


28 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі