МІСЦЕВІ ВИБОРИ НА СОЛОНЯНЩИНІ: ПОГЛЯД ЗСЕРЕДИНИ

25 жовтня в Україні пройшли перші місцеві вибори, на яких громадяни обирали голів нових об’єднаних громад, депутатів районних, обласних, сільських та селищних рад, сільських старост. За попередньою неофіційною інформацією, головами трьох об’єднаних громад Солонянщини стали Копейко М.М. (Солонянська ОТГ), Муркович Л.І. (Новопокровська ОТГ), Галан Н.І. (Святовасилівська ОТГ). Обрано і новий депутатський корпус, про що детальніше розповімо згодом. Як бачимо, політичні розклади вже майже колишнього Солонянського району частково змінилися, а десь залишилися такими як і десять, двадцять, тридцять років тому. Наскільки чесно пройшло волевиявлення громадян та чи можна вважати місцеві вибори на Солонянщині такими, що відбулися, цікавимося у громадського радника, волонтера, довготривалого спостерігача на місцевих виборах від громадської мережі «Опора» у Дніпровському районі Сергія Кіприча.


- Сергію Андрійовичу, на будь-які вибори, які відбуваються у державі, напевно, покладаються великі надії. Але низька явка громадян на виборчі дільниці минулої неділі навряд чи це підтверджує, бо ледь набрала 36%. На Вашу думку, чим це зумовлено: зневіра чи просто людська байдужість?

- Тут визначну роль відіграло кілька факторів. Найперше – це карантинні обмеження і, зокрема, так звана друга хвиля пандемії коронавірусної інфекції. Люди дійсно хвилюються за своє здоров’я, тому могли відмовитися від походу на виборчі дільниці. По друге, зневіра. Люди бачать, що у політиці особи змінюються, натомість особливих змін у країні не відбувається. Найбільш активними, як завжди, виявилися люди похилого віку. Маємо те, що маємо: молодь не прийшла на вибори.


- Безперечно, що така низька явка впливає і на якість, якщо можна так висловитися, результату виборчих перегонів. Чи не так?

- Звісно, така явка дещо спотворює висновки по суспільних настроях, але, знову ж таки, згідно законодавства і етичних норм, люди, які відмовилися брати участь у голосуванні, фактично підтримали думку тих, хто проголосував. Це і є демократія: якщо ви відмовляєтеся волевиявитися, за вас це зроблять інші, а ви їх опосередковано підтримаєте. Якщо ти мовчиш – значить підтримуєш.


- Довелося бути свідком на одній із дільниць Солоного, як жіночка, взявши до рук виборчого бюлетеня, сказала: «я тут нікого не знаю — буду голосувати навмання»...

Вона вважає, що прийшла, поставила галочку і цим виконала свій громадянський обов’язок, що так краще, її голос вже ніхто не використає. Насправді, велика проблема у тому, що у нас надто низька обізнаність самих виборців з кандидатами. Якщо партії були на слуху, то по партійних списках було дуже мало інформації. Районні списки та обласні – це для людей взагалі величезна таємниця, бо кандидатів на голів ОТГ та місцевих депутатів ще якось знають, а вище… Нова виборча система спровокувала багато нерозуміння: 11 партій, у кожній партії 10-12 кандидатів. Людині для того, щоб вивчити бюлетень потрібно було від 5 до 12 хвилин. Була можливість спростити задачу та проголосувати лише за партію, а голос за кандидата йшов у загальний залік партії та розподілявся між кандидатами, згідно списку.


- Ви були, так би мовити, безпосереднім свідком виборчого процесу, адже представляли відому в Україні громадську мережу «Опора». На Вашу думку, чи можна вважати вибори на Солонянщині такими, що відбулися?

Зважаючи на те, що від учасників виборчого процесу не було оскаржень, можна сказати, що вибори відбулися.Результати вибору голів трьох ОТГ —


- Святовасилівської, Новопокровської та Солонянської — прогнозовані чи здивували?

- По Святовасилівці наразі у нас менше інформації, а по Новопокровці та Солоному – очікувано.


- Знаємо, що «Опора» займається у першу чергу моніторингом порушень законодавства під час проведення виборів. Що можете сказати з цього приводу? Яка ситуація з порушеннями на виборчих дільницях та під час підрахунку голосів на Солонянщині?

- Глобальних порушень, таких як «каруселі» чи підкуп виборців, виявлено не було. Наша мобільна група виявила на одній із ДВК Солонянської ОТГ як громадянину неправомірно відмовляли у праві проголосувати, бо він прийшов на дільницю лише з карткою ID для посвідчення особи без додатку. Але підставою для видачі бюлетеня є те, що людина внесена до списку виборців та має паспорт або ID картку. Після того як втрутилися наші спостерігачі, людина змогла проголосувати.У Кам’яному, до прикладу, на ДВК висіла табличка ще з парламентських виборів минулого року. Представники «Опори» були і під час підрахунку голосів, і можемо сказати, що загалом члени ДВК слабо розуміються на законодавстві і навіть не мають бажання його дотримуватися. Спостерігалося певне нехтування правилами, мовляв ми не знаємо, робили так завжди. Правовий нігілізм. У Солонянській ОТГ декілька представників ДВК вже після прийняття присяги брали участь у політичній агітації.


- Які ДВК, за Вашою інформацією, допустили найменше порушень та найкраще справилися із поставленими задачами?Це приблизно 10% від загальної кількості.Чи всі політичні сили та їх представники дотримувалися виборчого законодавства щодо правил проведення політичної агітації?

- В цілому, так. Але, якщо взяти до розбору кожну політичну силу окремо, то можна виявити моменти, де були порушення. На початку виборчого процесу – це, найчастіше, прихована агітація.


- Щодо 5 запитань від Президента? Як Солонянщина долучалася до опитування?

- Опитування проводилося не на усіх дільницях, що одразу породжує запитання до його об’єктивності. Є інформація із соцмереж, що у Сурсько-Михайлівці вирішили, що опитування може проводитися на території ДВК. А це грубе порушення.


- Якщо порівнювати місцеві вибори-2020 з аналогічними у 2015 році, що можете сказати: стали ми більш демократичними та свідомими чи навпаки?

- У 2015 році були більші очікування від виборця. Явка була більше 50%. Порушень зараз більше. Але, знову ж, є об’єктивні і суб’єктивні причини. Серед об’єктивних можна назвати зміну виборчого законодавства напередодні проведення виборів.


- Якими, на Ваш погляд, мають бути наступні чергові місцеві вибори? Якими б Ви хотіли їх бачити?

- Не повинно бути імітації та профанації як з боку виборця, так і з боку політичних сил.


Розмову вів Ігор ІВАНОВ

12 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Торік Верховна Рада України прийняла закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення», який з 1 липня 2021 року відкриває ринок земл