• Olena Reynat

На війні як на війні. . .

Все далі в історію відходять події страшної війни, герої, що були їхніми безпосередніми учасниками. Спогадами про травень 1945 року поділився з нами ветеран 27-ї дивізії, один із визволителів нашого села від ворожої окупації, Гридасов Микола Терентійович.

Уродженець Херсонщини. після війни він став одеситом. Довгі роки підтримував дружній зв’язок зі шкільним музеєм. Його листи для нас - справжній скарб, у них зафіксовано фронтові спогади.

Зараз, на жаль, стан здоров’я ветерана тяжкий. І це зрозуміло, бо в грудні минулого року фронтовику виповнилося 98 (!) років. Такий поважний вік, мало не столітній, «завоював» сам. Вів здоровий спосіб життя, дотримувався режиму дня, слідкував за харчуванням, виконував зарядку, займався щоденними тривалими пішохідними прогулянками. Тренував і розумову діяльність – багато читав, цікавився подіями країни, зберіг добру пам’ять і зір.

Через все життя проніс спогади про пекельну Сталінградську битву, в якій загинуло багато його бойових побратимів. Пам’ятні для гвардійця бої за визволення Запоріжжя, за наше село Широке (жовтень-листопад 1943 року), Одесу, Варшаву. І, звичайно, штурм Берліну.


Розповідав, як неймовірні почуття хвилювання і радості охопили солдат, коли вони під час перетину кордону СРСР з Польщею побачили стрілку-вказівник з вистражданим написом, дописаним чиєюсь рукою: «Вот она – проклятая Германия!»

Як боляче було втрачати друзів на війні! Пам’ятав їхні імена, як саме хоронили на війні, місця поховань…Микола Терентійович пригадує такий вражаючий випадок останніх її днів. У Берліні, самому лігві гітлерівців, напередодні 1 травня 1945 року командування їхнього 74 гвардійського стрілецького полку дало розпорядження: всіх жінок (телефоністок, санітарок та ін.) зняти з передової лінії (а в місті було дуже складно розмежувати фронт і тил) і відправити в розташування вогневих точок батареї 120 мм мінометів, де командиром був молодий симпатичний одесит Токарський Борис. Веселий і завзятий. Батареї частіше всього, особливо на рівнинних місцевостях, розташовувалися в тилу. І цим тилом на той моме