Обережно: грип птиці

У Солонянській районній адміністрації 15 січня 2021 відбулося засідання Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії, у зв`язку зі спалахом пташиного грипу у Миколаївській, Херсонській та Київській областях. Мета засідання – оперативне реагування та вжиття заходів у разі можливих уражень сільськогосподарських та диких птахів і тварин інфекційними захворюваннями або отруєннями, а також ліквідація наслідків.

На засіданні комісії обговорено та затверджено план спільних оперативних дій у разі виникнення підозри та підтвердження діагнозу – пташиний грип, визначено відповідальних та їх зону дії за напрямами роботи.


Грип птиці (класична чума птахів (КЧП), ексудативний тиф, заразна нежить птахів, брауншвейзька хвороба курей, заразний катар дихальних шляхів качок) — гостре висококонтагіозне вірусне захворювання сільськогосподарської, синантропної та дикої птиці, що характеризується пригніченням, септицемією, ураженням респіраторних органів і шлунково-кишкового тракту й великою загибеллю птиці.

Пташиний грип, як вірусна інфекція, виникає природним чином серед диких, перш за все, водоплавних птахів. Сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, а також 15 інших видів птахів, у тому числі індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки. У дорослих індичок, перепелів і цесарок хвороба може протікати з ознаками ураження респіраторної системи і шлунково-кишкового тракту. Дорослі качки та інша водоплавна птиця можуть бути латентними носіями збудника грипу, при цьому в них відсутні виражені клінічні прояви. Молодняк водоплавної птиці хворіє на грип тяжко, з відходом до 80%.

Стійкість вірусу грипу до впливу різних факторів залежить від серотипу. Грип птиці здатний тривалий час зберігатися у фекаліях і тушках птиці, особливо за низької температури: при +4°С кілька тижнів, а при -60 °С зберігає активність упродовж декількох років. Залежно від субстрату, в якому знаходиться вірус, він інактивується при температурі +56°С – за 1-3 год., при +60°С – за 10-30 хв., при +70°С – за 2-5 хв. На інфікованому пір’ї збудник грипу не втрачає патогенності упродовж 18-20 діб. У леофілізованому стані вірус залишається активним упродовж 2–3 років.

Вірус надійно знешкоджує 2%-й їдкий натр, 3%-й розчин хлорного вапна, 5%-й креолін, 5%-й фенол, 2%-й формальдегід, 2%-ву азотну кислоту, 2%-й ефір, 2%-й хлороформ упродовж 10–30 хв. Пряме сонячне проміння знезаражує вірус за 50-55 год, температура +55-60°С – 30-50 хв, а +65-70°С – за 5-2 хв.

Поширенню хвороби сприяють синантропні й дикі птахи, гризуни, комахи, транспортні засоби, та недотримання правил утримання птиці.

Найбільш ймовірними видами мігруючих птахів, які можуть занести збудник пташиного грипу в Україну, можна вважати чернь чубату та червоноголову (попелюх), довгоносого креха, сизих і сріблястих мартинів (чайка). Лебеді-шипуни серед диких птахів виявилися найбільш сприйнятливим і високочутливим до високопатогенного пташиного грипу.

Основним шляхом передачі збудника є повітряно-крапельний. У період гострого перебігу хвороби у птахів-несучок інфекція може передаватися трансоваріально. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем та при кашлі і чханні.

Зараження відбувається прямим контактом у забруднених виділеннями хворої птиці приміщеннях, через підстилку, гнізда, вигули, при контакті із контамінованими предметами догляду, а також трупами, тушками забитої птиці, незнешкодженими відходами забою, яйцями, пухом та пір’ям хворої птиці. Можливе зараження через повітря.

Інкубаційний період складає 1–4 дні. Високопатогенні штами грипу, на відміну від низькопатогенних, які найчастіше протікають безсимптомно або в легкій клінічній формі, викликають у сприйнятливої птиці гостру форму хвороби. Спостерігають також блискавичний перебіг інфекції, коли птах гине без симптомів.

Гостра форма грипу супроводжується різноманітними клінічними проявами системної інфекції з переважним ураженням органів травлення, дихання, репродукції, а також нервової системи. У хворої птиці проявляються різні поєднання наступних симптомів: пригнічення, сонливості, зниження апетиту, кашлю, хрипів, чхання, рясної сльозотечі, діареї, тремору, порушення координації рухів, ціанозу непокритих пір’ям ділянок шкіри (особливо гребінця і сережок), набряку голови, скуйовдженого пір’яного покриву, зниження несучості і якості шкаралупи яєць. Смерть настає упродовж 1-2 діб після появи перших симптомів. Падіж птиці може досягати 80-100%.

Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено!  

Для профілактики захворювання птиці власникам необхідно:

- здійснювати господарські та ветеринарні заходи, які забезпечуватимуть попередження виникнення захворювання птиці;

- здійснювати купівлю-продаж птиці в місцях санкціонованої торгівлі тільки при наявності ветеринарних супровідних документів;

- інформувати державну ветеринарну службу району про наявність птиці з метою проведення необхідних профілактичних заходів;

- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;

- притримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу (виходу) домашньої птиці за межами дворової території);

- утримувати різні види птахів окремо;

- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикими, особливо водоплавними і синантропними птахами;

- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;

- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

- забій домашньої птиці, призначеної для реалізації в торгівлі, здійснювати на спеціалізованих підприємствах;

- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території;

- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;

- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінний одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках і т.п.).

При ознаках захворювання чи незвичній поведінці птиці, у випадку масової загибелі необхідно терміново сповістити територіальний орган Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужби), Солонянська ДРЛВМ, за телефоном:

097 883 78 06.

З повагою - Солонянське районне управління Держпродспоживслужби в Дніпропетровській області

13 переглядів0 коментарів