• Olena Reynat

ОКУПОВАНИЙ ЦВИНТАР

Напередодні традиційних пасхальних, поминальних днів тихе кладовище села Святовасилівки, яким йому і належить бути по своїй суті, несподівано перетворилося на місце гучного людського протистояння. У чому річ?

Ця незвична історія мала свій початок п’ять років тому, коли до колишнього голови місцевої громади звернулися приїжджі прочани з проханням отримати дозвіл на поховання. Покійник – людина непроста, архімандрит Рафаїл, який очолював діяльність однієї із церков міста Кам’янське (колишній Дніпродзержинськ). Але упокоїти своє тіло після смерті заповідав саме у Святовасилівці.

Сільський голова мобільним телефоном провів певні консультації. Подібну процедуру закон, нібито, не забороняє. А отже й дозволити можна? В усякому разі ніхто не заперечував сильно, бо небіжчик чекати не буде.

Далі все б нічого. Тільки стали помічати односельчани, що на їхньому цвинтарі починають постійно перебувати якісь невідомі особи. Ніби охороняють могилу. Добропорядні люди вночі на кладовище бояться і ногою ступити. А ці сміливі, навіть ночують у туристичному наметі. Згодом тут стіл з’явився, лави, переносна плита з газовим балончиком, посуд, звучить музика. Взимку, під час морозів, невідомі ночували всередині автомашини.

І став цвинтар обживатися. Встановлено величний пам’ятник покійному, схожий на пантеон. Територію огороджено декоративними плитами, оздоблено тротуарною плиткою, на вході виросла капличка.

Людський терпець увірвався, коли місцевих почали взагалі не пускати через центральні ворота, навіть разом із похоронними процесіями. Змушують нести небіжчиків стежкою крізь поле. Натомість приїжджі встановили на сільському кладовищі незвичний декор – фонтани, човен, вітрильник у прозорих кубах і навіть будиночки для папуг. Кажуть, під могилою вирили колодязь, з якого за гроші продають «живу» воду всім бажаючим. Сюди привозять паломників, яким реалізують й іншу атрибутику, що нібито має цілющі властивості.

Знервовані селяни організували своєрідний мітинг і заявили про недопустимість вчинення подібних дій з боку невідомих осіб. Прибула навіть поліція, щоб попередити безпорядки. В ході гарячих дебатів несподівано з’ясувалося: частину кладовища разом із могилками вже приватизовано (!) якоюсь вірянкою. Це був ще той сюрприз.

Землевпорядник сільської ради Тетяна Драницька вважає, що тут сталася якась прикра помилка з боку Держгеокадастру. Не може територія санітарної зони навколо кладовища, а тим більше частина могилок, стати… ріллею. Але на запит сільської ради державний орган повідомив: помилки немає, все законно.

З приводу цього правоохоронці відкрили вже два кримінальних провадження – щодо незаконного захоплення земель та шахрайства. Про це повідомив начальник слідчого відділення Солонянської поліції Ярослав Феденко.

Загальну тривогу жителів Святовасилівки висловила Ніна Залогіна: «Щоб побувати на могилі чоловіка, мені що, доведеться гроші платити? Абсурд!» І її підтримують односельчани.

Тепер громада збирається у судовому порядку відстояти свої права на місцевий цвинтар, щоб зробити його місцем порядку і спокою.

Микола ТКАЧУК, журналіст

48 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі