• Olena Reynat

Перші ліки від COVID-19

Невже кінець пандемії й карантину?

Якщо світу вдасться звести передачу коронавірусу до мінімуму, то 2022 рік може стати останнім роком пандемії, навіть попри швидке поширення штаму «омікрон». Подібного висновку дійшли нещодавно у Всесвітній організації охорони здоров’я. Там вважають, що спинити пандемію вдасться завдяки появі нових вакцин та інноваціям.

Українцям у цьому питанні доводиться розраховувати лише на успішні розробки зарубіжних партнерів. Своєї галузі по створенню новітніх лікарських препаратів в країні немає.

Якщо перші вакцини від коронавірусу почали з’являтися наприкінці 2020 року, то нині державні сертифікати починають отримувати і виробники ліків від цієї хвороби. У країнах із низьким рівнем вакцинації, серед яких, на жаль, і Україна, поява таких препаратів навряд чи знизить захворюваність, але цілком може знизити кількість смертей і госпіталізацій.


Для лікування COVID-19 використовують препарати різної дії: противірусні, протизапальні, з антитілами та інші. Залежно від стану хворого і підходів до лікування застосовують різні методи, а відповідно до цього й ліки. Усі вони допомагають імунній системі боротися з вірусом. Ось чому цікавою є думка імунолога Бориса Донського: «Для багатьох це в принципі може бути відкриттям, але ліки не лікують. Вони покращують перебіг… Ліки просто мають певну профілактичну ефективність щодо важкого перебігу і смерті».

МОЗ України для лікування небезпечної інфекції схвалило використання препарату «Молнупіравір». Його виробляє німецька компанія «Merck» у вигляді пігулок, які призначені для запобігання прогресуванню захворювання від легкого до середнього і важкого ступеня тяжкості.

Що відомо про нові ліки? «Молнупіравір» - таблетка, яка складається з молекул N-гідроксицитидину, що змінюється в тілі людини, набуваючи здатності вбудовуватися у вірусну РНК. Це призводить до появи багатьох мутацій, які перешкоджають функціонуванню вірусу. Як наслідок, в організмі людини зменшується кількість вірусних часток, що знижує тяжкість симптомів COVID-19.

Результати наукових досліджень доводять, що сполука є ефективною проти грипу та інших коронавірусів, вона блокує подальше розмноження вірусів у клітинах людини.

Солонянців напевне зацікавить ефективність даного препарату. Результати одного з перших досліджень показали його 50% дієвість у пацієнтів із захворюванням легкого та середнього ступеня тяжкості. Не дивлячись на отримані результати, учасники експертної панелі Управління продовольства і медикаментів США схвалили екстрене використання препарату на практиці з надією, що він неабияк допоможе пацієнтам так званої групи ризику. А до неї належать пацієнти з надмірною вагою, віком понад 60 років, цукровим діабетом або хворобами серцево-судинної системи. У той же час Велика Британія даний препарат схвалила повністю.

«Молнупіравір» спочатку розробляли як ліки від грипу, але клінічні дослідження довели, що він є ефективним і в лікуванні коронавірусу, приблизно вдвічі знижуючи ризик госпіталізації та смерті хворого.

Крім того, Україна має договір з Pfizer про умови закупівлі 300 тисяч курсів пігулок від коронавірусу Paxlovid. За словами міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, згідно з дослідженнями, при призначенні даних пігулок упродовж трьох днів після появи симптомів коронавірусу відбувається скорочення шпиталізації пацієнтів або більш серйозніша загроза їхньому здоров’ю.

Ще одним препаратом, дозволеним до застосування в Україні, є «Ремдесивір». Його дія ґрунтується на заміщенні ферменту, який поглинає вірус для свого розмноження всередині клітини. В результаті блокується зараження здорових клітин коронавірусом. Бо потрапляючи у кров людини, засіб пригнічує процес розмноження патогенну. Але тут є і певні застереження. До початку прийому «Ремдесивіру» кожному пацієнту необхідно провести дослідження функціонального стану печінки та відстежувати його упродовж всього періоду лікування.

Треба сказати, що дослідження ефективності «Ремдесевіру» при лікуванні COVID-19 й досі тривають. Але вже є обнадійливі ознаки того, що він корисний для боротьби з хворобою. І це особливо стосується пацієнтів у критичному стані. Фармацевтична компанія «Gilead» у США, яка виробляє препарат, заявляє, що п’ять днів від його застосуванням для хворих із важкими випадками коронавірусу дають такий ефект, як десять днів звичайного лікування.

За допомогою яких саме препаратів можна здолати хворобу, перебіг якої проходить ускладнено, вирішувати самим пацієнтам та їхнім лікарям. У будь-якому випадку – будьмо здорові!

6 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі