• Olena Reynat

Продуктові талони і «Дія»

Чи допоможуть вони нашим людям не голодувати?

На початку січня в Україні почали говорити про ймовірне введення продуктових талонів. Звичайно, що у разі крайньої необхідності. Такий крок можна вважати своєрідним антикризовим заходом реагування на зростання споживчих цін. Бо вони останнім часом знаходяться справді у вільному плаванні. Щоб у цьому переконатися, солонянцям варто зазирнути до будь-якого продовольчого магазину чи кіоску, або у власний гаманець.

Ідея не нова. На початку відродження української державності подібну методику вже застосовували. На фото читач бачить справжню реліквію тих буремних часів - картку споживача з купонами на місяць, датовану 1991 роком. Нею намагалися врегулювати продуктовий ажіотаж. Тепер що, нова спроба? В усякому разі її озвучив радник президента України з економічних питань Олег Усенко. Спостерігаємо і сучасне обрамлення: реалізація ймовірного проєкту відбуватиметься за допомогою сервісу «Дія».Продуктові талони – лише один із механізмів підтримки громадян під час зростання цін, зауважив урядовець. І можливість їхнього запровадження поки що на етапі обговорення. Бо ситуація з 20-відсотковим подорожчанням продовольчої сировини у 2022 році може стати для більшості українців справжнім інфляційним шоком.

За словами Усенка, сировинна група, до якої входять базові компоненти для випічки хліба та приготування багатьох продуктів, цьогоріч здорожчає на 10-20%. Йдеться про зерно, борошно, цукор, какао та ін.

Хто ж може отримати державну допомогу? Це в першу чергу соціально незахищені люди – особи з інвалідністю, самотні матері, внутрішньо переміщені особи, люди, які втратили роботу, а також ті, хто живе на допомогу.

Яким чином це може бути реалізовано? Поки що точно невідомо. Наразі питання реалізації механізму захисту громадян обговорюються, каже Усенко. «Якщо негативний сценарій реалізовуватиметься, то, безумовно, держава захистить найменш заможних. Канали підтримки можуть бути різноманітними – починаючи від адресних виплат за аналогією з поточною програмою через систему «Дія» до американських food stamp (не плутати з радянськими талонами, картками та іншими історичними атрибутами)», - написав він у Facebook.

Хоча талони вони і є талонами, що їх порівнювати. Набагато важливішим виглядає з’ясування такого питання: за рахунок чого формувати в державі необхідні фонди для подібної підтримки? Нацбанк встановив граничний показник інфляції на 2022 рік у розмірі 7%. Але, на жаль, тут ситуація залежатиме не лише від України, гроші можуть знецінюватися значно вищими темпами, аніж заплановано фінансовою установою. І це треба розуміти.

Тепер про самі продовольчі талони чи картки. Наприкінці радянських часів ситуація виглядала зовсім іншою. Гроші в людей були, але ж прилавки продуктових магазинів порожні. Зараз все навпаки. Збідніле населення, сплативши комунальні послуги, просто не може самих себе прогодувати на фоні мізерних пенсій і зарплат.

Давайте розпочнемо ще за такої ситуації виготовлення продуктових карток, талонів або чеків. Вони ж повинні мати ступінь захисту і надруковані на поліграфкомбінаті «Україна». А це додаткові витрати. Невже такими принизливими папірцями влада намагається вирішувати існуючі проблеми?

Давайте поговоримо і про таке. Застосування сервісу «Дія» неможливе без сучасних смартфонів, яких просто не мають наші збідніли сільські люди. Яким чином тоді до них дійде державна допомога?

Як бачимо, запитань більше, аніж відповідей. Одне радує: в державі розпочалося обговорення проблеми. Хочеться вірити, що знайдуться розумні люди, які підкажуть вихід із непростої ситуації. До речі, Кабмін взявся за державне регулювання цін на основі види продуктів харчування.


9 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі