• Olena Reynat

Сексоти на автомобільних дорогах

Чи приживеться подібна система в суспільстві?

Спочатку пояснимо значення терміну. «Сексот» за википедією означає секретний співробітник, підсадна вутка, стукач, інформатор. Ці слова давно зненавиділи люди ще за часів існування одіозних і кривавих організацій ДПУ, НКВС, МДБ, які займалися в країні терором. І ось тепер влада готується до нового їх застосування. В усякому разі Міністерство внутрішніх справ вже розробило і подало до Верховної Ради законопроєкт №5798, який передбачає фіксацію порушень правил дорожнього руху з мобільного телефону. Це, на думку експертів, дозволить зменшити їхню кількість.

Зараз поданий законопроєкт розглядають профільні комітети парламенту. Згідно нього, відзнятий громадянами матеріал передаватиметься онлайн до поліції. Для цього в телефоні потрібно буде встановити спеціальну програму.


Надалі свідок отримує відповідь з номером реєстрації та його подальшого розслідування. У свою чергу, правопорушникові надсилається штраф із фіксацією його вчинку. В разі притягнення винного до відповідальності та сплати ним штрафу, можна буде отримати винагороду в розмірі 10% від суми стягнення. Як бачимо, передбачено ще й матеріальний стимул для подібних дій!

Насамперед планують запустити фіксацію таких правопорушень: проїзд на червоне світло світлофора, перетин подвійної смуги, проїзд смугою громадського транспорту, перетин залізничного переїзду на заборонений сигнал, перешкоджання проїзду спеціальної техніки. Зокрема, пожежної машини, поліцейського автомобіля, машини швидкої допомоги. Але думається, що без уваги не залишаться й інші порушення правил дорожнього руху. «Це прискорить реагування поліції на правопорушення, а водії стануть більш уважними на дорозі, знаючи, що їхні дії можуть зафіксувати у будь-який момент. Експерти зазначають, що таким чином зменшиться кількість безкарних правопорушників. Адже додаток не фіксує, хто знаходиться за кермом – мажор, депутат або чиновник, тому фіксуватиме абсолютно всі порушення ПДР» - йдеться у пояснювальній записці до проєкту закону.

Заступник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко наголосив, що для покращення обміну даними між поліцією та громадськістю ведуться перемовини з Міністерством цифрової трансформації. Мова йде про використання додатку «Дія», де водії, які бажають допомогти поліції в усуненні правопорушень, зможуть зареєструватися. Відправлені ними фіксації порушень ПДР будуть використовуватися в судах, як доказ.

Застосування подібного сексотства багатьом водіям не до вподоби. Щодо мажорів, то тут питань немає. Коли неповнолітня особа сідає за кермо елітного батьківського авто без його дозволу і робить на автобусній зупинці з людей криваве місиво – кулаки навіть психічно здорової людини просто стискаються у люті. Як так можна?! А ось з іншого боку…

Уявімо ситуацію. Стоять на зупинці водії автомашин та й спілкуються між собою на зрозумілі теми. Про товщину протектора на зимовій гумі, особливості ремонту карбюратора чи інжекторної системи двигуна. Дороговизну запчастин і надмірну вартість пального. Як казали раніше, один одному – друг, товариш і брат. Тільки роз’їхалися у своїх справах, і вже інші стосунки виходять на перший план. А чи не заробити якусь копійку на отому порушникові правил ПДР? Перспектива заманлива. І це в результаті може розколоти міцне шоферське братство, яке у своїй більшості налаштоване їздити дуже акуратно, дотримуватися усіх необхідних правил на дорогах.

Водіям і так зараз непросто. Міністерство внутрішніх справ намагається реалізувати чотири підходи до зменшення смертності на автошляхах: встановлення камер фотофіксації трьох типів, посилення законодавчої бази, поліпшення дорожньої інфраструктури та системи статистики з ДТП. Наприклад, за рік роботи Системи автоматичної фіксації порушень ПДР кількість пригод у місцях встановлення камер знизилася на 65%, інформує перший заступник начальника Департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький. Обнадійливі цифри. Тільки буває і так, що ця робота здійснюється не для профілактики порушень, а з метою покарання учасників дорожнього руху. Мабуть, що існує і певний план «до двору».

Фактично фотофіксація, яку вже узаконено, є також своєрідним сексотом для водія. Рухається той спокійно вулицями міста. Обстановка спокійна, транспорту обмаль. А згодом надходять йому «листи щастя» від автоінспекції. І не один, а кілька. Давайте лише розглянемо знімок з недалекого минулого.

Звичайна вулиця міста, на стовпі розміщено одразу кілька дорожніх знаків. Найсерйозніший з них – обмеження швидкості до 50 кілометрів на годину. По місту й так дозволялося їздити раніше не більше 60. Перевищення швидкості на 2-3 кілометри – незначна провина. Але в даному разі порушується правило дії знаку, який забороняє… В такому разі штраф значно більший. І його намагаються узаконити аж десять відеокамер! Своєрідний дорожній кооператив по відмиванню грошей. Чим займаються інспектори дорожнього руху, яким ця техніка належить, наразі невідомо. Можливо й вдома кавою смакують. А потім сидять по кілька днів за паперами та адмінпротоколи штампують.

Виходить приблизно так. Водій лише одного разу порушує режим швидкості. А відповідати доведеться аж по десяти (!) епізодах. Оскаржити рішення автоінспекції буде непросто. На тому ж стовпі розміщено й інший попереджувальний знак – «Відеофіксація». Мовляв, все по чесному.

Якщо захочеться припаркувати автомашину та гепнути спересердя дрючком по камерах, так інший знак це забороняє робити. Зупинка на вулиці не передбачена. І чи є це виходом?

«За час роботи системи автоматичної фіксації маємо понад 3 мільйони складених постанов, понад 2,5 мільйона з них вже оплачені, що принесло держбюджету 0,5 мільярда гривень. Зараз маємо 270 камер. За наступні два роки їхня кількість збільшиться до 580», - розповідають у Департаменті патрульної поліції. Зрозуміло, що правоохоронці тут будуть розраховувати і на підтримку свідомих громадян, які фіксуватимуть порушення з телефонів.

Реакція останніх на подібні сподівання неоднозначна. Ось лише деякі коментарі:

- Вертаємося в СРСР, коли на кожній вулиці були свої стукачі.

- А мені це подобається, зніматиму порушення правил парковки.

- Фіксуватиму порушення ПДР самими працівниками поліції.

- Користування телефоном для зйомки під час їзди вже є порушенням правил. Щось тут не так…

Як бачимо, лише саме життя підкаже, наскільки нова система фіксації правопорушень приживеться в суспільстві.

11 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі