• Olena Reynat

Смартфонізація пенсіонерів

А грошей на ліки не завжди й вистачає

Президент Володимир Зеленський зробив нову гучну заяву. Якщо раніше він говорив про «державу в смартфоні», то тепер вирішив долучити до неї більший людський потенціал. Виступаючи на Diia Summit, глава держави заявив, що «найближчим часом усі громадяни України віком від 60 років отримають від держави безкоштовний, якісний, сучасний, швидкий смартфон та пільговий тариф».


Головною умовою отримання нового гаджету стане наявність вакцинації від ковіду. За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, запис пенсіонерів на отримання смартфонів розпочнеться у квітні. А головна ідея, що лежить в основі такої небаченої щедрості від держави - допомогти пенсіонерам зареєструватися на порталі «Дія» і отримати виплату за вакцинацію.

Коли почнеться сама видача пристроїв - ще невідомо. За словами Федорова, це залежить від терміну їх виготовлення і буде анонсовано пізніше. Єдине, що уточнив міністр, це те, що більшу частину нового проєкту планується запустити упродовж цього року. Усього смартфони зможуть отримати 8,5 мільйона громадян. Звідки надійде фінансування ідеї – наразі також невідоме.

Програма ще не має назви. Ось чому Володимир Зеленський запропонував вибрати її всім разом. Для цього потрібно проголосувати за допомогою нової функції «Опитування» у додатку «Дія». Серед варіантів – «єСмартфон», «БабусяФон», «єДідусь» та «єБабуся». Таким чином, президент презентував електронні опитування для українців через «Дію».

Поки що немає жодної конкретики про те, які телефони збираються закуповувати для пенсіонерів, які тарифи на мобільний Інтернет для них будуть встановлені і хто навчатиме людей поважного віку азам цифрової грамотності. Але можна прикинути, скільки може обійтися така акція державі.

Наразі бюджетні смартфони з підтримкою функції безконтактної оплати NFC в Інтернет-магазинах коштують від 3000 гривень. Навіть якщо держава закупить для пенсіонерів подібні моделі з оптовою знижкою, то кожен телефон коштуватиме щонайменше 2,0-2,5 тисячі гривень.

Також складно оцінити кількість пенсіонерів, які зроблять щеплення та прийдуть по телефон. Але, припустимо, що мінімум половина всіх вакцинованих громадян після 60 років захочуть отримати смартфон. Тобто йдеться щонайменше про 6 мільйонів осіб. Хоча чиновники кажуть, що їхня кількість може становити 8,5 мільйона. Неважко порахувати: витрати бюджету за таких оцінок становитимуть від 12 до 20 мільярдів гривень. Називаються навіть суми в 35 мільярдів гривень. Це коли смартфон буде «сучасним, швидким».

Деякі експерти критикують цільове призначення подібних витрат, вказуючи, що тепер у країні є значно важливіші завдання. «Наприклад, закупівля енергоресурсів на наступний опалювальний сезон, - каже старший економіст Центру економічної стратегії Юрій Гайдай. – Нам потрібно збільшувати фінансування армії». Він нагадує про демографічну кризу в країні, говорить про реформу освіти, що пенсійна система доживає останні роки, а економіку чекають серйозні проблеми у майбутньому. Гайдай вважає, що все це потребує додаткового фінансування держави. Але натомість гроші витратять на смартфони для пенсіонерів.

Наскільки буде ефективна така програми держави, поки що сказати важко, говорять спеціалісти. Відповіді на запитання, хто саме вчитиме пенсіонерів користуватися смартфонами, і що роботи тим людям поважного віку, які не мають цифрового підпису та рахунків у банках, що надають необхідну для реєстрації в «Дії» послугу BankID, наразі немає. Експерти кажуть, що якби стояло завдання просто роздати пенсіонерам по 1000 гривень за вакцинацію, то для цього існують значно простіші рішення. Держава нині не створює стимулів, аби люди у віці самі прагнули опановувати смартфони та Інтернет.

8 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі