• Olena Reynat

Способи виманювання грошей

Як не потрапити на гачок зловмисників?

Шахраї в наш час дуже вигадливі. Вони продукують безліч нових схем та користуються вже відомими, аби поживитися за рахунок інших. При цьому дуже часто представляються робітниками банків, правоохоронцями, продавцями, покупцями. Виманюють у довірливих громадян реквізити платіжних карток, особисті дані для того, щоб потім вкрасти їхні гроші.

Кілька порад, як не стати жертвами аферистів.


Як захистити банківську картку?

Надійно зберігайте та не розголошуйте свій пін-код банківської картки. Під час уведення обов’язково прикривайте клавіатуру, щоб його неможливо було зчитати за допомогою встановленої шахраями мікро відеокамери.

Якщо у вас виникли сумніви стосовно того, що вам телефонує співробітник банку, покладіть слухавку та самостійно зателефонуйте до банку за номером, що зазначений на звороті вашої платіжної картки.

Ніколи не встановлюйте жодних програм чи додатків з функціоналом віддаленого доступу на прохання осіб, що телефонують та представляються банківськими співробітниками.

Не виконуйте USSD-команди на прохання осіб, що телефонують та представляються банківськими співробітниками.

За жодних обставин не переказуйте ваші кошти на будь-які інші рахунки та рахунки третіх осіб на прохання осіб, що телефонують та представляються банківськими співробітниками.

Складіть складний пароль до електронної пошти, соціальних мереж та Інтернет-банкінгу.

Не розголошуйте всі реквізити платіжної картки та контролюйте рух коштів на рахунку. Єдине, що можна повідомити за телефоном - 16-значний номер картки. Можна, але не обов’язково, прізвище, ім’я та по-батькові.

Тримайте в секреті: три цифри на звороті картки, коди (одноразові паролі) банків та мобільних операторів, паролі в Інтернет-банкінг, кодове слово банку.

Підключіть sms-інформування стосовно операцій з платіжною карткою. Встановіть індивідуальні ліміти на операції з вашою платіжною карткою.

Якщо ви зрозуміли, що випадково розкрили дані платіжної картки шахраям або по вашій картці проходять підозрілі операції – негайно заблокуйте картку та доступ до Інтернет-банкінгу, зателефонувавши до банку за номером, вказаним на звороті картки.

Якщо стали жертвою шахраїв - напишіть заяву до кіберполіції, або повідомте про ваш випадок по телефону.

Купуйте онлайн на перевірених сайтах. Перевіряйте сайти за допомогою: сервісу «STOP FRAUD» Кіберполіції, сервісу «Black List» Асоціації “ЄМА». Також можна перевіряти відгуки щодо надійних сайтів, продавців та віртуальних магазинів через пошукові системи.

Треба захистити телефонний номер, який прив’язаний до банківського рахунку. Не використовувати цей номер у соцмережах, оголошеннях та для контактів з контрагентами чи клієнтами. Краще перейти на контракт з мобільним оператором. Відключити послугу віддаленої заміни сім-карти у свого мобільного оператора, встановити сім-код на сім-карту зі складним 8-значним паролем та пароль блокування телефону, зареєструватися в онлайн-кабінеті мобільного оператора. Слід тримати в секреті логін на пароль до нього, sms-коди операторів, puk-код та серійний номер сім-картки.

Телефонне шахрайство

Аферист телефонує і переконує жертву повідомити особисту, фінансову чи конфіденційну інформацію або переказати гроші на свою користь. Він може назватися працівником банку, пенсійного фонду, поліції, комунальної служби чи мобільного оператора, покупцем вашого товару тощо.

Ось типова ситуація. Шахрай маскується під працівника банку і просить надати інформацію: реквізити картки, одноразові паролі. Також під час розмови він може запропонувати здійснити перерахунок коштів, зняти ліміт по картці. Повідомляє, що рахунок у небезпеці (от-от буде заблоковано, або якісь злодії почали виводити кошти) та пропонує не гаяти часу, а переказати усі кошти на «небезпечний рахунок». Тобто на свій рахунок.

Також можуть попросити терміново підійти до найближчого банкомата і негайно зняти усі гроші. Після чого вимагають одразу ж покласти ці кошти на «безпечний рахунок» через той самий банкомат.

Слід пам’ятати, що працівники банку ніколи не телефонують, аби дізнатися зазначену інформацію. Якщо засумнівалися, хто дзвонить, шахрай чи працівник, можна передзвонити на офіційний номер телефону банку, який зазначено на картці.

Ще одна хитра уловка аферистів. Вночі телефонує нібито представник правоохоронних органів і повідомляє, що ваш родич в поліції за бійку, ДТП, крадіжку тощо. Щоб його визволити, вам необхідно сплатити грошову компенсацію постраждалому, слідчому, лікарю чи судді тощо. Для переконливості шахрай передає слухавку нібито родичеві, який жалібним голосом пояснює, що сталася біда. Перед тим, як віддавати, сплачувати чи переказувати кошти, доцільно зателефонувати своєму родичу та запитати, як у нього справи.

Одна жінка ось як відреагувала на подібний дзвінок:

- Синку, після твоєї ДТП хтось живим залишився на трасі?

- Є, ось автоінспекція приїхала…

- Зачищай усіх негайно! І мерщій додому, я тобі борщу свіжого наварила.

Уся справа в тому, що в сім’ї не було сина, лише донька…

Але після тривожних дзвінків треба не втрачати здорового глузду, проявити обережність, розсудливість.

Шахраї в онлайн-торгівлі

Псевдо продавець пропонує занадто занижену вартість товару. Він не погоджується на покупку з постоплатою або просить перерахувати аванс на картку. Не знає характеристик товару, поспішає з оплатою. А вона ще й здійснюється на картку, що видана на прізвище, яке не збігається з прізвищем продавця. Надсилає копії своїх документів, щоб викликати довіру. Також переводить спілкування з особистого кабінету на сайті дошки оголошень в месенджер, надсилає скорочені посилання нібито на сайт для оформлення послуги. Просить зняти ліміт з картки для проведення оплати, адже йому про це надійшло сповіщення від банку. Попереджає, що зараз вам надійде sms-повідомлення для підтвердження замовлення, оформлення послуги чи оплати товару.

Такі дії повинні насторожити. Псевдопокупець виманює повні реквізити картки (трьохзначний номер на звороті картки, термін її дії), вводячи в оману продавця.

Наприклад, виникли проблеми з оплатою у зв’язку з тим, що платіж – від імені юридичної особи і потрібно більше інформації про картку.

Безумовно, дії шахраїв дуже важко передбачити. Але треба проявити здоровий глузд і все ж таки не потрапити на гачок зловмисників. Бо вони зазіхають на наші з вами гроші.


Микола ТКАЧУК,

журналіст


6 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі