• Olena Reynat

Така невтомна ювілярка

Поетесі, письменниці Олесі Омельченко – 70!

Олесі Омельченко, члена НСПУ з 1997 року, як письменниці і поетеси, відоме не лише в Україні, а й за межами країни. Її творчість вивчають у загальноосвітніх та вищих навчальних закладах в курсі «Література рідного краю», за її творами пишуть курсові, дипломні, кандидатські та докторські наукові роботи. Деякі поезії та поеми увійшли до «Хрестоматії для 5-9 класів», «Хрестоматії для 10-11 класів» з української літератури, уривки з поезій подаються у підручниках української мови для старших класів (автор Ґудзик, 10 клас). Уривки з творів подавалися також у збірниках для диктантів для 9 класу.

По творчості Олесі розроблено та видано провідними вчителями кілька уроків у програмі «Література рідного краю» як у Дніпропетровській, так і в інших областях України.


Автор 11 книг для дорослого та маленького читача. Вони цікаві, високохудожні, сповнені глибокого повчального, філософського змісту, захоплюючі та новаторські. Незабаром у видавництві «Ліра» виходять одночасно 4 книги письменниці: дві для дітей – «Весела казочка з городу», «Таємниця Новорічної ночі», книга прози «Стихія» та драматична поема у віршах «Голубоокий Ангел». У процесі роботи книга поезій «Нарівні з Безмежжям», яка вийде також у видавництві «Ліра».

Олеся – багатожанрова письменниця. Їй однаково вдаються як поетичні, драматичні, так і прозові, гумористичні, а також – твори для дітей.

Її творчість високо цінували і цінують як колеги по перу (Василь Перетятько, Наталка Нікуліна, Марія Зобенко, Ніна Хіль, Сергій Бурлаков, Микола Вінграновський, Микола Пивоваров, Теодозія Зарівна, Ірина Мироненко, Микола Миколаєнко та ін.), так і науковці, журналісти (професори Анатолій Поповський, Валентина Біляцька, Ольга Турган, Валентина Мороз, Микола Ковальчук, Юліанна Кокошко, Любов Романчук, Іван Кулик, Дора Калинова, вчителі-словесники, які створюють уроки за творчістю Олесі. Та хіба все перерахуєш? Як вона говорить сама: «Відкриваю Інтернет – а там знову новий урок чи дослідження». І досліджують не лише на Дніпропетровщині, а й у Житомирському, Рівненському університетах, на Вінниччині та Волині, Одещині і Херсонщині, Харківщині, Полтавщині, переклади друкуються у Ізраїлі, Польщі, США, Росії, Німеччині.

Восени професор Валентина Біляцька, яка написала до десятка наукових праць за історико-філософсько-фантастичним романом-есе у віршах Олесі Омельченко «Дивограй», надрукувала у Польщі монографію «Молитва як фрагмент жанру в сучасному українському ліро-епосі» у науковій книзі «Chrzescijanskie dziedzictwo duchowe narodow Slowianskich” (Bialystok 2021), (за романами у віршах Ігоря Павлюка «Паломник» та Олесі Омельченко «Дивограй»).

Має багаточисленні перемоги у регіональних, Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах. Вона – лауреат премій: імені І.Сокольського, двічі – Павла Кононенка, двічі – стипендіат облдержадміністрації та Міністерства культури України. Почесний громадянин Солонянського району.

Виступи поетеси перед мешканцями та школярами Солонянщини проходили завжди на високому рівні, як і літературні вечори, ювілейні виступи, що транслювалися кількома телеканалами. За її сценаріями відбувалися свята на Солонянщині, її вихованці, літературно обдаровані діти, посідали призові місця у Всеукраїнських та Міжнародних конкурсах. Вона – активний громадський діяч, а статті та нариси Олесі Омельченко, члена НСЖУ, друкуються і зараз в періодиці України.

Останні публікації сьогодення - у журналах «Київ», «Склянка часу», колективних збірниках, альманахах, «Літературній українській газеті», «Літературній Україні» тощо.

Її творами цікавляться, її творчість люблять.

19 січня 2022 року, на Хрещення, донька високого берега та повноводого Дніпра відсвяткувала своє семидесятиліття. Це багато і мало водночас, як для творця. Водночас виповнюється 55 років її літературної діяльності, активної – 50. Адже перші твори у республіканській періодиці з’явилися на початку 70-х років, пломінкі, напрочуд талановиті. Вона увірвалася в літературу іскрометно, одразу привернувши до себе увагу письменників та критиків.

О.Омельченко – вправний драматург. Підкреслимо, що не так багато письменників пишуть сьогодні віршовані драми. А ще Олеся пише фантастику. Має до видання ще 9 готових рукописів та плідно працює над фантастичним романом «Зоряний інтеграл», повістю «Аристократка без соціального статусу», творами для дітей.

Можливо, творчість цієї легендарної письменниці нашого краю поцінована та вивчена не в повній мірі. Можливо. Але Олеся не гониться за славою. Живе в просторі Любові біля самісінького Дніпра, у селі Військовому, і творить… Слава сама її знайде. Вона просто самонадривно, самозречено і плідно працює над Словом, без якого нам сьогодні важко уявити українську літературу. Олеся говорить: «Хоча доля моя і непроста, сповнена перепон, та я - найщасливіша людина на Землі! Адже Бог дав мені величезний Талант, який переповнює моє серце радістю творчості, дав мені донечку Марію, внучку-розумничку Маргариту, улюблену вчительську роботу, вірних друзів та непроминальну, єдину на все життя юну Любов…А премії мають свої шляхи. Не важливо, які вони і скільки. Головне – потрібність моєї творчості, яка з любов’ю сяє до кожної людини рідної України, якою живу, якою болю і мрію про її осяйне прекрасне майбуття».

Тож побажаємо дорогій і шановній ювілярці натхнення, нових творів, вдячних шанувальників, глибоких досліджень її творчості, заслуженого визнання та любові читачів. А головне – міцного здоров’я, щоб усе це і мріяне збулося та розквітало. Будьмо, дорога наша Олесю!

Еліна ЗАРЖИЦЬКА,

член НСПУ


16 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі