Урановий присмак життяне подобається мешканцям Солонянщини

Повідомлення про видобуток ядерної сировини на Дніпропетровщині раз-по-разу почали з’являтися у регіональних ЗМІ. Зокрема, одним з перших про це заговорив інформаційний портал «Оbozrevatel». Підтвердження новини журналісти газети «Вперед» отримали і з Солонянської районної ради. Тут поінформували: 2 липня на адресу Привільнянської та Сурсько-Михайлівської сільських рад від ТОВ «Атомні енергетичні системи України» (АЕСУ) надійшло повідомлення про планову діяльність, яка підлягає оцінці впливу на довкілля. У ньому, зокрема, зазначається, що дана компанія планує звести підприємство по відпрацюванню Сурського родовища уранових руд та буде видобувати уран на території Дніпровського і Солонянського районів.

Ось так, не встиг наш край оговтатися від наслідків Чорнобильської катастрофи, як з’явилася перспектива нового екологічного вибуху, та ще й безпосередньо у нашому районі. Адже згадане родовище уранових руд перебуває під селами Маяк, Гайдамацьке, Сурсько-Михайлівка та Новотарасівка. Звісно, АЕСУ заспокоюють. Мовляв видобуток шкідливого для здоров’я людей урану відбуватиметься не відкритим способом, а шляхом підземного свердловинного вилуговування. Простіше кажучи, гігантських кар’єрів ніхто копати не збирається, а руду видобуватимуть із свердловини. Однак це не надто заспокоює мешканців згаданих сіл, громадськість, органи місцевого самоврядування. І ось чому.

Сумнозвісний приклад маємо в сусідньому Софіївському районі, де у с.Девладово подібне підприємство хоч і давно перестало працювати, але наслідки його діяльності досі загрозливі. Мова йде про величезне підземне озеро, забруднене кислотами, яке мігрує на глибині більше 100 метрів у бік найбільших для краю водних артерій - річок Саксагань та Дніпро. Мало того, у самій Софіївці від цього постраждали пласти артезіанської води, яку вживати тепер стало просто неможливим.

А тепер погляньмо хоча б на нашу Сурсько-Михайлівку чи Привільне, які забезпечують себе питною водою саме завдяки підземним водам. Що чекатиме їх мешканців після декількох років видобутку урану? Відповідь криється у тій же Софіївці. Згадане село Девладово майже спорожніло, люди його покинули. Саме на цей факт звернули увагу депутати Сурсько-Михайлівської сільської ради, реагуючи на повідомлення АЕСУ. Видобуток урану є одним із найнебезпечніших видів геологічної діяльності, бо ця сировина використовується переважно як паливо для атомних електростанцій та виготовлення ядерної зброї.

Подібний протест висловили і голова Привільнянської сільської ради разом з депутатами. Вони вказали на те, що ТОВ «Атомні енергетичні системи України» до всього ще й порушило закон, плануючи такий вид діяльності у Солонянському районі. Зокрема, в п.4 ч. «б» ст. 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» зазначено, що до повноважень виконавчих органів сільських рад належить погодження питань про надання дозволу на спеціальне використання природних ресурсів загальнодержавного значення. Проте ТОВ «Атомні енергетичні системи України» до сільської ради з клопотанням про надання дозволу на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку уранових руд не зверталося.

До слова, питання видобутку урану на території Солонянщини – не нове. Неодноразово це рішення намагалися нав’язати депутатам районної ради. Але ті були одностайні: не дозволити перетворити регіон на екологічний смітник! Побачивши, що органи місцевого самоврядування блокують початок запланованих робіт, можновладці вищого рівня протягнули зміни до законодавства, які дозволили обласним радам приймати остаточне рішення. Тому 25 березня 2016 року Дніпропетровська обласна рада прийняла рішення, у якому погодила надання спеціальних дозволів на користування надрами. Згадується у ньому і ТОВ «Атомні енергетичні системи України», яке отримує спеціальний дозвіл розробки уранових руд у Сурському родовищі. І це все всупереч волі громад та органів місцевого самоврядування.

Навесні того ж року депутати районної ради опротестували рішення обласних колег, надіславши відповідне звернення. Тоді до голосу Солонянщини дослухалися, справу призупинили. Однак зі зміною влади в країні питання видобутку урану на нашій території ожило знову. На останній сесії районної ради, яка відбулася 23 липня, депутати підписали ще одне протестне звернення, яке надіслали до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів, Державної служби геології та надр, Державної архітектурно-будівельної інспекції, а також на адресу народного депутата Олександра Трухіна.

У звернені зокрема сказано: «Територіальні громади Привільнянської та Сурсько-Михайлівської сільських рад Солонянського району Дніпропетровської області, на території яких, в районі сел Маяк, Гайдамацьке, Сурсько-Михайлівка, Новотарасівка розташоване Сурське родовище урану, категорично не згодні з плановою діяльністю ТОВ «Атомні енергетичні системи України» та видобуванням уранових руд на їх територіях, оскільки згідно з повідомленням АЕСУ від 02.07.2020 року № 2020726037 під час здійснення планової діяльності існує ризик забруднення компонентів навколишнього середовища хімічними речовинами та радіонуклідами».

Як бачимо, перспектива для Солонянщини вимальовується не надто райдужна. До локальних екологічних проблем, серед яких шкідливі викиди асфальтного заводу у Святовасилівській громаді чи жахливий стан центральної водойми у Солоному, може додатися ще й глобальна проблема із радіоактивним присмаком. У нас і без того вистачає серед населення захворювань щитовидної залози та злоякісних пухлин. Ось чому останнє може стати для мешканців поки існуючого району як «вишенька на торті», звісно ж у найгіршому розумінні цього слова.

Питання величезної ваги поки що знову зависло у повітрі. А от люди незабаром зможуть побачити, чиї саме інтереси лобіюватиме владна верхівка – їхні, чи тих, хто вже поклав свою жадібну лапу на природні багатства країни та наше здоров’я.

Ігор ІВАНОВ, головний редактор

30 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі