Ціна води має зрости

Так вважають її постачальники

Нарешті сталося, що й гадалося. Солонянське житлово-комунальне управління, яке тепер належить Дніпропетровській обласній раді, повідомило про наміри затвердити нові підвищені тарифи на централізоване водопостачання і водовідведення. Це було зроблено на своїй сторінці у Facebook.


Для інформації: на 1 січня 2021 року вартість таких послуг для більшості жителів Солонянщини, хто користується дніпровою водою, складає відповідно 21,00 (питна) та 11,60 гривні (каналізація) за її кубічний метр. Багато це чи мало для нашої області? Зробимо порівняльний аналіз. Наприклад, КП «Аульський водовід» відпускає питну воду споживачам за ціною усього 8,4 гривні (!). А нею ж користується таке ж саме сільське населення Криничанського, Верхньодніпровського, Дніпровського колишніх районів. Назвемо й інших постачальників: КП «Нікопольське ПУВКГ» – 12,0, КПП «Міськводоканал Кам’янське» – 13,0, КП «Кривбасводоканал» – 13,4, КП «Дніпроводоканал» – 14,9 гривні.

Значно нижчими, аніж солонянські, є ціни на воду та водовідведення і в інших областях України – Донецькій, Полтавській, Сумській, Одеській, Тернопільській, Луганській.

Безумовно, знайти пояснення цьому можна, якщо мова заходить про водоканали великих міст. На відміну від сільських територій там велика щільність споживачів у багатоповерхівках, а отже й коротшою є довжина водорозвідних мереж. У зв’язку з цим економічність стає очевидною. І все ж…

Рішення про передачу комунального підприємства, яке стабільно і доволі успішно займалося водопостачанням, під юрисдикцію Дніпропетровської обласної ради у багатьох солонянців викликало подив. Навіщо? Яка вигода законодавчому органу регіону братися за невдячну справу – усувати безкінечні пориви на зношеному після стількох років експлуатації водогоні, влітку вислуховувати від обурливих споживачів претензії на неприємний запах і колір води, яка тече з кранів? Її ж просто неможливо пити! Щоб усунути такі проблеми – потрібні значні фінансові інвестиції. А можливо це й не бізнес обласної влади, а звичайне меценатство?

Та знаючі люди зробили свій прогноз: слід обов’язково чекати зростання ціни на воду. А тут ще й ситуація для цього підоспіла. «Підставами зміни тарифів є підвищення вартості електроенергії, матеріалів та реагентів, робіт сторонніх організацій, підвищення рівня заробітної плати, що в сукупності призводить до змін тарифів з централізованого водопостачання та водовідведення» – читаємо на сторінці комунального підприємства у Facebook.

Нові розрахунки тарифів було подано до Дніпропетровської обласної ради 16 листопада минулого року. А за кілька днів раніше відбулося засідання асоціації «Укрводоканалекологія», яка заявила про стурбованість від підвищення цін в державі. «У тарифі на воду і водовідведення 40% – витрати на електрику, 30% – зарплати, 6-8% – амортизація, решта податки. Вартість електроенергії для нас – на рівні Франції та Австрії, але при цьому тариф на воду в шість разів менший, ніж в Європі», – розповів виконавчий директор Асоціації водоканалів України Олександр Шкінь.

Зазначимо, що на той момент про підвищення з нового року мінімальної зарплати від 5 до 6 тисяч гривень вже було відомо. Хоча сумнівно, щоб хтось із комунальників її й отримував. Хіба що прибиральниця коридору з віником та вологою ганчіркою. А ось масштаби зростання цін на електроенергію для багатьох в листопаді ще складали таємницю. Що ж, Солонянське комунальне підприємство зіграло, як-то кажуть, на випередження, аби не собі в збиток.

Які ж саме ціни тепер пропонуються жителям нашої території? Водопостачання – 25,17, централізоване водовідведення – 26,42 (!) гривні. Загалом середньозважений тариф без ПДВ – 51,59 гривні за один кубічний метр води, що його зафіксує лічильник. Зауважимо, це для тих споживачів, хто користується централізованим водовідведенням. Але ж тут одразу виникає і запитання: невже буде ще й 20% ПДВ? У такому випадку вартість води може досягти просто космічних висот.

До нових тарифів додаються таблиці розрахунків. В них не так вже й просто розібратися, з’ясувати, наскільки показники майбутніх витрат підприємства відповідають реаліям дня. Хіба що аудит робити.

Посудіть самі. Одиниця виміру послуг зазначається у тисячах гривень. А вже в іншій колонці, де стоїть та чи інша цифра, говориться, що це просто гривня за 1 кубічний метр води. Для чого саме з такою плутаниною побудовано таблиці?

Невідомою залишається рентабельність підприємства. Можливо вона просто зашкалює за рахунок зверх високого тарифу для споживача і вимиватиме з кишень людей абсолютно зайві гроші? А яку кількість води взагалі переганяють насосні станції? Скільки її втрачається на шляху водогону? Саме від таких цифр потрібно рахувати вартість одного її кубічного метру. Наскільки ефективно використовуються потужності електродвигунів та іншого обладнання?

У розрахунках передбачено 0,76 копійок від вартості кубічного метру води для ремонтного фонду. В той же час загальновиробничі витрати складають величезні 10,78 гривні. Що це за кошти передбачено, на які цілі вони підуть? Якщо їх буде освоєно упродовж одного року – це одне. А потім що, ціни впадуть? Сумнівно.

Пам’ятаєте інформацію від асоціації водоканалів: 40% вартості тарифу на воду складає електрика, 30% – зарплата. У солонянських комунальників все навпаки: 4,28 гривні за світло, а ось на зарплату – 4,82 гривні. Тільки про власні високі заробітки й думають водопостачальники. А ви, споживачі, платіть!

І вже справжній подив викликає тариф на водовідведення – зростання з 11,60 до 26,42 гривні! Щоб подати дніпрову воду від місця її забору в селі Військовому через каскад перекачувальних станцій до кінцевого споживача – шлях неблизький. На кожній працюють двигуни, люди. І це зрозуміло. А ось яка з каналізацією проблема? Наприклад, в Солоному все стікає самотоком до колектора найближчої станції. А вже далі… Кажуть, що нечистоти мають потрапляти на поля фільтрації, розташовані у напряму до птахорадгоспу «Молодіжний». Інші ж стверджують: прямо у ставок. В усякому разі на КНС поблизу лікарні чергових давно не спостерігається. Кому ж тоді заплановано збільшений фонд зарплати (5,71 проти 4,82 гривні) у порівнянні з тими робітниками, хто працює на воді? Віртуальним людям?

Відповіді на ці незрозумілі питання хотілося почути від працівників комунгоспу, які приймають гроші за послуги і ведуть облік . Але ті пояснили: все в компетенції керівника. З виконуючим обов’язки директора В.Саркісовим зустрітися не вдалося.

Наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України «Про затвердження Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням її необхідності» за №130 від 05.06.2018 р. передбачає процедуру широкого інформування споживачів. У свою чергу «Солонянське ЖКУ» обмежилося тут лише публікацією на своїй сторінці у Facebook. Навіть редакція газети «Вперед» дізналася про неї зовсім випадково. Що вже тоді говорити про більшість жителів Солонянщини, частина яких просто не має доступу до Інтернету. Їм про новації комунального управління взагалі нічого невідомо.

І ще про таке. Розрахунки зі змінами тарифу на водопостачання та водовідведення логічніше було б направити на затвердження до Солонянської селищної ради, як органу місцевого самоврядування. Саме мешканці цієї територіальної громади є користувачами води й інших послуг, їх тарифні зміни зацікавлять в першу чергу. Але ЖКУ Дніпропетровської обласної ради подало свої розрахунки саме до рідної обласної ради. Ось така тавтологія. Чи з’явиться в когось сумнів, що відповідне рішення буде обов’язково прийнято?

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ

150 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі