• Olena Reynat

Червоніють маки навкруги

Гарна літня пора. Завдяки рясним дощам природа щедро буяє зеленню і різнобарв’ям квітів. А справжньою окрасою ландшафту цьогоріч стали червоні маки. Їх зустрінеш і обабіч доріг, і на посівах озимої пшениці. Так і хочеться призупинити авто, зробити фото на згадку. Бо ж не вічною є ця краса.

Раніше подібної кількості червоних квітів у нашій місцевості не спостерігалося. Їх доводилося бачити хіба що в Криму, коли вирушали влітку до Чорного моря на відпочинок. Починаючи від Джанкою, пасажири поїзда у буквальному смислі прикипали до вагонних вікон і захоплено спостерігали таку незвичну красу природи. Хоча знаючі люди й пояснили: не дивлячись на свою привабливість, квіти все ж є бур’янами для посівів зернових культур.

Мова йде про мак-самосійку, невибагливу однорічну трав’янисту рослину. Колір її квітки – від світло-рожевого до пурпурового. Дрібні зерна у маленьких коробочках не мають алкалоїдів, їх можна використовувати у приготуванні кулінарної випічки. Тільки справа це надто марудна, рідко хто з наших господинь займається збором подібних компонентів для своїх майбутніх страв.


Але існує й інший мак – опійний. Про нього дізналися наші воїни-інтернаціоналісти під час бойових дій в Афганістані. Місцевий клімат, ґрунти неабияк сприяють вирощуванню такої стратегічної культури для гірської країни. Ось чому опій до цих пір продовжує залишатися її головним експортним продуктом.