• Olena Reynat

Червоніють маки навкруги

Гарна літня пора. Завдяки рясним дощам природа щедро буяє зеленню і різнобарв’ям квітів. А справжньою окрасою ландшафту цьогоріч стали червоні маки. Їх зустрінеш і обабіч доріг, і на посівах озимої пшениці. Так і хочеться призупинити авто, зробити фото на згадку. Бо ж не вічною є ця краса.

Раніше подібної кількості червоних квітів у нашій місцевості не спостерігалося. Їх доводилося бачити хіба що в Криму, коли вирушали влітку до Чорного моря на відпочинок. Починаючи від Джанкою, пасажири поїзда у буквальному смислі прикипали до вагонних вікон і захоплено спостерігали таку незвичну красу природи. Хоча знаючі люди й пояснили: не дивлячись на свою привабливість, квіти все ж є бур’янами для посівів зернових культур.

Мова йде про мак-самосійку, невибагливу однорічну трав’янисту рослину. Колір її квітки – від світло-рожевого до пурпурового. Дрібні зерна у маленьких коробочках не мають алкалоїдів, їх можна використовувати у приготуванні кулінарної випічки. Тільки справа це надто марудна, рідко хто з наших господинь займається збором подібних компонентів для своїх майбутніх страв.


Але існує й інший мак – опійний. Про нього дізналися наші воїни-інтернаціоналісти під час бойових дій в Афганістані. Місцевий клімат, ґрунти неабияк сприяють вирощуванню такої стратегічної культури для гірської країни. Ось чому опій до цих пір продовжує залишатися її головним експортним продуктом.


Яскраво оповідає події минулих днів афганець Сергій Кізіма з Мирополя. Наш земляк був танкістом, супроводжував своєю бойовою машиною транспортні військові колони. Ось в черговий раз проминули гірську ущелину, обабіч дороги розкинулися яскраві насадження маку. Все б нічого. Але попереду сидить на дорозі нібито мирний дехканин, тільки зі скляними очима, про щось розмовляє сам із собою. Очевидно, заходиться під дією наркотиків. Що від нього можна очікувати? І тут небезпека стає очевидною. Бо чоловік витягує із-за спини… гранатомет. Тепер це вже справжній моджахед, сумнівів немає! Лише черга з ДШК призупиняє випробування долі для наших бійців на тій кривавій війні.

Там же дізналися хлопці, що місцевий опій – сильнодіючий наркотик, який отримується з висушеного на сонці молочного соку. А його добувають з недостиглих коробочок опійного маку. В традиційній медицині, завдяки високому вмісту морфінових алкалоїдів, використовувався як сильний знеболюючий засіб. Однак він швидко викликав наркотичну залежність. Запам’яталися колишньому солдату незвичні назви афганських наркотиків – кокнар, дулю, ханка. І звичайно ж – героїн.

З колишніх афганських подій не забувся і такий її жахливий момент. Якщо наші солдати потрапляли у полон до моджахедів і відмовлялися приймати іслам, їх нерідко піддавали справді бузувірським тортурам. Накачували отими наркотиками, підрізали шкіру на тілі і загортали її до верху над головою. Коли дія наркотику закінчувалася, бранцю доводилося помирати у нелюдських муках від больового шоку. Таку страту називали «червоний тюльпан».

І все ж треба мати на увазі, що опійний мак – це перш за все сировина для виготовлення медичних препаратів. І його вирощуванням на Солонянщині якось вирішив зайнятися голова фермерського господарства «Сонячне» Ю.О.Кобяков. Справа виявилася непростою, бо вимагала отримання спеціальної ліцензії. А потім організації воєнізованої охорони території поля з посівами маку, скрупульозне вивезення і здача врожаю, спеціальна технологія обробітку ґрунту після завершення робіт. Юрій Олексійович зробив все нібито й вірно. Проте село Петриківка, як і територія усього колишнього району, стала на кілька років об’єктом прискіпливої уваги з боку осіб, які мають наркотичну залежність. І це дуже не сподобалося правоохоронцям, та й самим селянам.

Наркомани вдаються ще й до таких хитрощів. Тайкома розкидають макове насіння по палісадниках людських садиб. Радіють господарі, що буде після гарного цвітіння макове зерно у дозрілих коробочках, а отже й смачні пироги. Тільки їх очікує розчарування. Хтось поночі повиривав кущі і виніс їх у невідомому напрямку. Зрозуміло, що за гості насмітили у квітнику?

Чи не з подібною ситуацією зітнулася і бухгалтер газети «ВПЕРЕД» Олена Рейнат.

На території її садиби в Широкому несподівано зацвів мак. Звідки він взявся? Зробила фото і виклала його на сторінці у Facebook. І несподівано стала публікація Олени Вікторівни найпопулярнішою темою у соціальних мережах. Більше тисячі осіб зробили там свої коментарі. Ознайомимо лише з деякими.

«На фото опіумний мак і беладонна. Кажете саме виросло? А у вашому селі ніхто часом не сіє цю отруту на продаж?»

«Повиривайте, поки до вас поліція не завітала. Бо потім не оберетеся клопоту».

«А мені сказали: до 50 головок маку можна тримати. Якщо більше – штраф».

«До 10 дозволено».

«У нас на вулиці була покража. Приходила поліція, опитувала. І вчепилися в мак. Ледве відбилася. Сказала їм, що це мак-видюк. То не тронули».

«Місцеві наркомани-пацанва казали якось моїй бабусі, щоб мак не чіпала, добре доглядала і не виривала. Бо інакше прийдуть і витовчуть увесь город. А так бабусині овочі будуть під їхньою «кришою». Давно це було…»

Як бачимо, гарно квітує мак, але можуть бути з ним у людей і проблеми. Та, все ж, червоні пелюстки приносять нам більше радощів, є частиною багатої природи рідного краю.


9 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі