Чим небезпечні тилові "диверсанти"?

Бо підривають бойовий дух наших воїнів

В останній публікації газети «ВПЕРЕД» (№37 від 18 вересня ц.р.) йшлося про існуючі проблеми тилового забезпечення наших бійців у зоні розмежування на Сході країни. За свідченням солонянських волонтерів, які регулярно зустрічаються з ними поблизу міста Торецьк Донецької області, підопічним воякам часто не вистачає елементарних речей. Наприклад, звичайної штикової лопати, якою б можна було поправити бруствер окопу.

Наближається зимовий період, до якого досвідчені бійці прагнуть підготуватися заздалегідь. Впорядкувати лінії окопів і бойових позицій, обладнати бліндажі, у яких можна відігрітися в період морозів. Для цього потрібні кирки, сокири, металеві скоби, поліетиленова плівка, руберойд. Навіть звичайні мішки. Не вистачає на передовій засобів гігієни, фруктів, овочів, консервації. Взагалі продуктів харчування. І всі ці речі на прохання захисників тепер збирають Юрій Сміюха, Надія Нечерда та інші активні солонянські волонтери.

Цілком справедливо виникає запитання: а яка ж роль армійських інтендантів у цій справі? Чому так слабує тилове забезпечення збройних сил?

Нещодавно до рук потрапив цікавий документ, опублікований на сторінках Facebook. Це лист командувача Сил логістики Збройних Сил України генерал-лейтенанта Олега Вишнівського від 04 червня 2021 року. Він інформує підлеглих: «Відповідно до вимог Закону України «Про оборонні закупівлі» та постанови Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 №363 «Питання оборонних закупівель» на сьогодні військові частини (установи) не мають право на укладання договорів на закупівлю товарів, робіт та послуг оборонного призначення, навіть за процедурами закупівлі, визначених Законом України «Про публічні закупівлі». Отакої! Виявляється, інтенданти тут і ні при чому? Уряд своєю постановою чомусь забороняє проводити необхідні закупівлі для армії. І старші командири, безумовно, інформують підлеглих про недопустимість порушення цих вимог.

Звучить наказ категорично: «Враховуючи вищевикладене та з метою недопущення виникнення бюджетної заборгованості, вимагаю до окремого розпорядження зупинити подальше проведення процедур закупівель та укладення договорів на закупівлю товарів, робіт і послуг оборонного призначення за КЕКВ 2260».

З чим це пов’язано? Відсутністю бюджетних коштів на армію? Вся країна, починаючи з крупних промислових підприємств до дрібних приватних підприємців, громадян, відповідно до закону, продовжує сплачувати військовий збір у розмірі 1,5 відсотки від отриманого доходу. Сума немала.

Можливо кошти для утримання армії, як колись і з ковідного фонду, закатали у асфальт чи спрямували на «більш перспективніші» проєкти? Хто ж це знає? А ось збройні сили, у період непростого протистояння із загарбниками на Сході, продовжують залишатися без найнеобхіднішого. І тепер розраховують лише на підтримку волонтерів.

З фінансуванням армії взагалі щось не так відбувається. Заборгованість Міноборони з обов’язкових виплат військовим становить уже 1,5 мільярд гривень. При цьому влітку були повністю зупинені виплати на оздоровлення. А по військових частинах на фронті вже фіксуються і масові затримки «бойових» виплат. Про це повідомляють джерела Цензор.Нет. «Станом на 10 серпня заборгованість по обов’язкових виплатах військовослужбовцям склала вже 1,5 млрд гривень. У сезон відпусток, влітку, були повністю зупинені виплати на оздоровлення. Хоча за офіційними звітами гроші в бюджеті є, але армія явно не в пріоритеті», - написав головний редактор Цензор.Нет Юрій Бутус