Чи реально знайти роботу?

Народна мудрість переконує: риба завжди шукає місце де глибше, а ось людина – де краще. І особливо, якщо це стосується працевлаштування, майбутніх ймовірних заробітків. А чи реально у нашому житті знайти собі роботу до душі і з високим рівнем оплати? Таке питання намагаємося з’ясувати із заступником начальника Солонянської філії Дніпропетровського обласного центру зайнятості Наталією Кравченко.- Немає нездійснених мрій. А для людини, яка ставить перед собою конкретне завдання і прагне його здійснити, тим більше, - випромінює оптимізм Наталія Іванівна. – Наша ж служба саме і покликана допомогти у цьому.

- Тобто, вакансії на ринку праці існують.

- Упродовж минулого року зареєстровано 831 вільне робоче місце. Правда, це на 36 вакансій менше у порівнянні з попереднім періодом. Ситуація на ринку праці непроста. Зарплата підвищується точково і в першу чергу найбільш цінним працівникам. Відбувається вона за рахунок економії. Попит на молодих спеціалістів існує, але далеко не в усіх підприємствах. Є зацікавленість у талановитих студентах, а отже майбутніх випускниках навчальних закладів різного рівня. Проте програму розвитку і гарантовану самореалізацію можуть запропонувати тільки великі, найчастіше виробничі компанії. А такі у нашому районі відсутні. Спостерігається тенденція виїзду людей на заробітки за кордон. Завдяки налагодженню великими підприємствами обласного центру транспортної доступності, багато населення працевлаштовується у м.Дніпро. На жаль, 30% з них робить це неофіційно.

- Мабуть слід врахувати і сезонний характер робіт на селі.

- Це дійсно є однією з проблем безробіття. Спостерігається стійкий дисбаланс між попитом та пропозицією робочої сили. Зі 107 населених пунктів району лише у 2 стабільно працюють сільськогосподарські підприємства, там практично всі жителі зайняті у сфері виробництва. У 19 населених пунктах працюють підприємства, що мають сезонний характер роботи, вільні вакантні місця існують тільки з початком весняно-польових робіт. А у 20 селах діють невеликі фермерські господарства, які взагалі не потребують найманих працівників. Обробляють землю власноруч або за допомогою членів своїх сімей. У решти населених пунктів взагалі відсутні діючі підприємства. Треба врахувати і відсутність регулярного транспортного сполучення між населеними пунктами, підвищення тарифів на проїзд, відміна автобусних маршрутів. Це не дає можливість знайти потрібну роботу і вчасно до неї приступити.

- Чи існує якась методика виявлення нових роботодавців на території району?

- Упродовж минулого року зареєстровано 180 нових роботодавців. З них 35 юридичних осіб, 145 – фізичні особи-підприємці. Спілкування з ними відбувається шляхом безпосереднього відвідування та у телефонному режимі. Надається інформація про послуги центру зайнятості, з’ясовуються перспективи розвитку підприємства, потреба у подальшій співпраці. Разом з тим торік припинили свою діяльність 9 юридичних та 114 фізичних осіб.

- Які причини незайнятості зареєстрованих безробітних?

- Вони різні. Всього у Солонянській філії впродовж року зареєстровано 1206 чоловік. Наприклад, за власним бажанням звільнені 76 чоловік з АТБ-МАРКЕТ ТОВ, ТОВ «Агро-Овен», КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім.І.І.Мечнікова» та ін. Звільнені за угодою сторін 808 працівників ТОВ «Гайдамацьке», ТОВ «Агро-Інтвест» ТОВ «ДАК» та інших сільгоспвиробників. Тут можна говорити про сезонність руху кадрів. 145 чоловік звільнено у зв’язку із закінченням строку трудового договору в Солонянському заводі «Агрополімердеталь», ТОВ «Белгравія» та ін. Вивільнено 80 чоловік у зв’язку із змінами організації виробництва в СТОВ «Дзержинівське», СТОВ «Колос», ПФУ, КЗ «Солонянська ЦРБ».

- А як можна заохотити роботодавців до створення нових робочих місць?

- Роботодавці, які працевлаштували на нові робочі місця громадян, що недостатньо конкурентноспроможні на ринку праці та яким надано статус безробітного, мають право на компенсацію фактичних витрат у розмірі єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Право на компенсацію також мають суб’єкти малого підприємництва, які працевлаштували безробітних на нові робочі місця в пріоритетних видах економічної діяльності строком не менше ніж на два роки за направленням служби зайнятості. Компенсація виплачується упродовж одного року за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Минулого року нею скористалася 10 роботодавців, задоволено 14 осіб.

- Люди погоджуються і на тимчасові роботи, аби мати хоча б якийсь заробіток?

- Існує таке поняття, як організація громадських та інших робіт тимчасового характеру. Їхнє фінансування здійснюється за рахунок коштів місцевих бюджетів, роботодавців та інших незаборонених законодавством джерел. У разі залучення зареєстрованих безробітних до цього може залучитися і Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування. Торік до такого виду діяльності було залучено 267 безробітних. 27 підприємств району скористалися цією послугою та здійснили загальнодоступні види некваліфікованих робіт. До нашої філії звернулися 3 об’єднаних територіальних громади та 2 сільські ради з пропозицією щодо закладення коштів та можливість проведення громадських робіт. Укладено 15 договорів на 36 робочих місць. А самі роботи було розпочато з березня. За їх допомогою сільські та селищні голови успішно і з мінімальними витратами організовують благоустрій населених пунктів: прибирання придорожніх смуг, кладовищ, вирубку чагарників, знищення бур’янів. Ініціювали розгляд питання щодо розширення переліку видів громадських робіт відповідно до вивченої потреби. Постійно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота з роботодавцями щодо можливостей отримання ними компенсації єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування.

- Минулого року ви проводили ярмарку вакансій за участю відомих роботодавців. І вона зацікавила багатьох людей. Яка ефективність подібних заходів?

- Учасникам кваліфіковано розповідають про характер діяльності підприємства, умови праці, розмір заробітної плати та інші можливості матеріального заохочення. А ще людей приваблює, що їх забирають з дому на роботу автотранспортом і потім відвозять назад. Варто лише подивитися, скільки автобусів, маршрутних таксі, зафрахтованих підприємствами, прямує вранці до обласного центру зі своїми працівниками.

- Це говорить про те, що людей влаштовують і умови праці, і заробіток. А на які саме гроші може розраховувати сьогоднішній безробітний?

- В кожному окремому випадку це буде і окрема сума. Бо якщо робітник влаштує роботодавця, виявить ділові якості, дисциплінованість, професійність, він вправі розраховувати на підвищення платні. Можна назвати середній розмір запропонованої заробітної плати по основних посадах: охоронець – 5000, тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва, електрогазозварювальник, водій автотранспортних засобів – 8000, інженер-механік – 9000 гривень. Нагадаю, це усереднений розмір. Люди з вищою освітою та високою кваліфікацією можуть розраховувати на значно вищу заробітну плату. Тут дуже важливо самому визначитися, на що ти здатен. І ніколи не втрачати надію.

Розмову вів

Микола ТКАЧУК

41 перегляд0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі