Чому дорожчає газ для населення?

Марія Михайлівна Новак стоїть у глибокій задумі, обіпершись руками на дерев’яний штахетник паркану. Тільки що сусіди з вулиці принесли новину, яка ні в кого не викликала радощів. Люди розповідають, що з 1 вересня піднялася ціна природного газу для населення. І куди вже їй далі рости?

Пенсіонерка згадує минулі роки. З настанням перших холодів разом з іншими жителями селища Новопокровки кидали у піч сухе бадилля, степовий курай, який ще називали перекотиполем. Берегли дрова, економили вугілля. І ось нарешті здійснилася справді блакитна мрія селян – газифікували оселі. Дешеве паливо принесло не лише тепло, затишок, а й надію, що так буде завжди. Тільки реалії життя свідчать про інше. Як у тому фантастичному фільмі: рухаємося вперед… у минуле.

Своїх земляків, як й інших солонянців, дійсно нічим порадувати. Газопостачальна компанія «Нафтогаз України», яка має статус державної, встановила ціну на природний газ для побутових клієнтів у вересні 2020 року на рівні 4,70 гривень за кубічний метр з ПДВ та без урахування вартості розподілу (доставки). Як повідомляється на її сайті, у порівнянні з серпнем ціна газу зросла на 1460 гривень, або 45 (!) процентів. У перші два тижні вересня ціну можна зафіксувати на рівні 4,73 грн/м3 (без вартості розподілу). А ось з 16 по 30 вересня тариф підвищується до 5,24 гривні.

Об’єктивних передумов для такого величезного стрибка ціни на газ просто не існує. Ось і директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич зазначав, що «ризик підвищення невисокий, оскільки ціни в Європі на газ низькі і Україна прив’язана до імпортного паритету».

У той же час експерт застерігав відносно впливу ринку газу для населення, який почав функціонувати в Україні з першого серпня. «Із запуском ринку газу нічого не змінилося практично. Скасовано спецобов’язки і тепер ціну ніхто не формує, вона прив’язана до біржі. Оскільки уряд і влада в цілому не змогли забезпечити доступ трейдерів до ресурсу, що добуває «Нафтогаз-Україна» та її дочірня компанія «Укргазвидобування», то це створює питання з приводу конкуренції. Це може привести до того, що «Нафтогаз» просто витисне інших гравців ринку, через що підвищаться ціни», - сказав спеціаліст. Схоже на правду.

Цьогоріч Україна встановила рекорд по запасах газу. Нинішній сезон закачування стане найпродуктивнішим за всю історію роботи українських газосховищ, говорять спеціалісти. Обсяг природного палива в підземних запасниках вже складає більше 22 мільярдів кубів. А до початку опалювального сезону планується добрати ще 4 млрд куб. м. Коротка хронологія подій: тільки упродовж однієї доби до України надходить майже 42 мільйони кубів газу. Весь цей обсяг був отриманий зі Словаччини. А ще ж є Польща, Угорщина. При цьому власний видобуток газу за добу склав 55,2 мільйона кубів. Він має бути значно дешевшим від імпортного.

Що говорять з приводу підвищення ціни газу для населення у «Нафтогазі»? Чим аргументують таке рішення? А пояснюють банально просто: підвищенням вартості газу на європейських газових хабах. Мовляв, таке традиційно відбувається напередодні опалювального сезону, який, до речі, ще не розпочався. При цьому кажуть, що збільшення цін в Україні є відносно помірним (!) з огляду на великі запаси в підземних сховищах.

Ви щось зрозуміли? Газу закупили задешево у рекордній кількості, а тепер ще й піднімають його ціну, щоб отримати незабаром зверхприбутки за рахунок збіднілого населення. Оце так державний підхід!

Жителі Новопокровки мають свою думку з приводу цього. Вони знають, що керівник «Нафтогазу» Андрій Коболєв щомісяця разом з премією отримує більше 2 мільйонів гривень зарплати. Члени наглядової ради компанії, а це переважно іноземці, мають також близько півмільйона гривень на місяць. «Таку ораву паразитів на нашому тілі дуже важно буде прогодувати, - сумно зітхають односельці. – Ось для чого вони і ціни піднімають».

Заспокоює громадян країни директор енергетичних проєктів науково-технічного центру «Психея» Геннадій Рябцев: «Якщо порівнювати з попередніми місяцями, то може ціна й зросла. Але, наприклад, якщо порівнювати з минулорічними цінами, то можуть бути навіть деякі зниження. Усім хочеться зниження, але ми маємо будувати або ринкову економіку, або повертатися до державного регулювання та Радянського Союзу», - наголосив він.

Ніби у відповідь звучить коментар користувачки соціальних мереж Наталії Власик: «Повертатися до Радянського Союзу не треба, та українці і не збираються. А от повернути газову галузь у державну власність потрібно і то терміново. Тому, що газ належить до природних ресурсів нашої держави і переводити його в приватну власність є зрадою. Так написано в Конституції нашої держави. За це передбачена законом України кримінальна відповідальність. Газова діяльність Соболєва направлена проти інтересів нашої держави і нашого народу. І всі громадяни це знають. Якщо ви не припините свою ганебну діяльність, то народ України цього терпіти не буде. У ваших інтересах припинити цей грабіж наших надр і повернути все назад у державну власність. Світлого вам розуму, повернення честі і совісті!»

Є ще один нюанс, на який хочеться звернути увагу. У повідомленні «Нафтогазу» відносно підвищення ціни на природне па

ливо постійно підкреслюється: без урахування вартості розподілу. Тобто, за доставку газу доведеться платити окремо. І тариф також може зрости. Звучить цинічно. Люди за власний кошт спорудили розподільчу систему, провели газ спочатку до населених пунктів, а потім проклали труби по вулицях, підключили опалення до осель. Тепер за це доведеться ще й платити.

А що думають з цього приводу читачі газети «ВПЕРЕД»?

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор

5 переглядів0 коментарів