• Olena Reynat

Як не порушити закон?

Відсутність сертифікату – ще не привід для штрафу

В Солоному, на дверях одного із торговельних центрів, розміщено оголошення. Його текст знайомить покупців з особливим режимом роботи цього об’єкту. Інакше й не скажеш. Відтепер, аби купити у гастрономічному відділі хлібину чи пакет цукру, потрібно обов’язкове мати при собі так званий «зелений» сертифікат вакцинування від коронавірусної інфекції. У разі відсутності – негативний результат ПЛР. Цей експрес-тест діє 72 години.


Розписано і обов’язки продавців: ознайомитися з QR-кодом «зеленого» сертифікату клієнта, перевірити його кінцеву дату дії, ідентифікувати власника. З’являється відчуття, що заходиш не просто у сільський магазин за необхідними продуктами, а до секретного режимного підприємства, яке має надзвичайне значення для держави.

Чому саме дирекція торгівельного центру вдалася до подібних методів роботи з покупцями? Очевидно, що не від гарного життя. Скоріше за все, налякана змістом постанови №1236 Кабінету Міністрів України в останній її редакції. Бо порушення правил в «червоній» зоні карантину передбачають немалі штрафи для посадових осіб – від 34 до 170 тисяч гривень! Хоча вимоги торговельників, як і самі санкції, що прописані у постанові, просто не можуть бути законними. Варто розібратися у цьому питанні.

Почнемо з головного: в Україні закон не передбачає обов’язкову вакцинацію для своїх громадян. Діло це добровільне. Але якщо нова хвиля коронавірусу набиратиме обертів, держава змушена буде запроваджувати обмеження для невакцинованих громадян. Про це повідомив голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я нації Михайло Радуцький. «У випадку погіршення епідеміологічної ситуації, невакцинованих осіб, чия діяльність передбачає контакти з великою кількістю людей, не допускатимуть до роботи», - сказав депутат. За його словами, мова йде про транспортників, співробітників підприємств громадського харчування, комерційних або комунальних структур, які багато спілкуються з людьми. До них додалися останнім часом педагоги, службовці державних адміністрацій.