• Olena Reynat

Як не порушити закон?

Відсутність сертифікату – ще не привід для штрафу

В Солоному, на дверях одного із торговельних центрів, розміщено оголошення. Його текст знайомить покупців з особливим режимом роботи цього об’єкту. Інакше й не скажеш. Відтепер, аби купити у гастрономічному відділі хлібину чи пакет цукру, потрібно обов’язкове мати при собі так званий «зелений» сертифікат вакцинування від коронавірусної інфекції. У разі відсутності – негативний результат ПЛР. Цей експрес-тест діє 72 години.


Розписано і обов’язки продавців: ознайомитися з QR-кодом «зеленого» сертифікату клієнта, перевірити його кінцеву дату дії, ідентифікувати власника. З’являється відчуття, що заходиш не просто у сільський магазин за необхідними продуктами, а до секретного режимного підприємства, яке має надзвичайне значення для держави.

Чому саме дирекція торгівельного центру вдалася до подібних методів роботи з покупцями? Очевидно, що не від гарного життя. Скоріше за все, налякана змістом постанови №1236 Кабінету Міністрів України в останній її редакції. Бо порушення правил в «червоній» зоні карантину передбачають немалі штрафи для посадових осіб – від 34 до 170 тисяч гривень! Хоча вимоги торговельників, як і самі санкції, що прописані у постанові, просто не можуть бути законними. Варто розібратися у цьому питанні.

Почнемо з головного: в Україні закон не передбачає обов’язкову вакцинацію для своїх громадян. Діло це добровільне. Але якщо нова хвиля коронавірусу набиратиме обертів, держава змушена буде запроваджувати обмеження для невакцинованих громадян. Про це повідомив голова парламентського комітету з питань охорони здоров’я нації Михайло Радуцький. «У випадку погіршення епідеміологічної ситуації, невакцинованих осіб, чия діяльність передбачає контакти з великою кількістю людей, не допускатимуть до роботи», - сказав депутат. За його словами, мова йде про транспортників, співробітників підприємств громадського харчування, комерційних або комунальних структур, які багато спілкуються з людьми. До них додалися останнім часом педагоги, службовці державних адміністрацій.

Тепер розглянемо, кого, хто і за яких обставин може оштрафувати. Статтею 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено «Порушення правил щодо карантину людей». Частина 2 статті дійсно передбачає штрафи за перебування в громадських будинках, спорудах, громадському транспорті під час дії карантину без вдягнутих засобів індивідуального захисту. Зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.

З цим ніби все зрозуміло: не хочеш вдягати маску – плати штраф від 170 до 255 гривень. Важливо не забути, санкції можуть наступити лише, якщо маску не вдягнуто у трьох місцях – у будинку, в споруді, громадському транспорті. Тобто, якщо ви їдете у власній автівці, чи разом із друзями у їхньому бусі – штраф застосовувати неправомірно.

Значно важливішим для бізнесу є частина 2 згаданої вже статті. В ній передбачено штрафи за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами. Але в них жодного слова про заборону пересування людей без наявності сертифікатів про вакцинацію і знаходження у закладі торгівлі з метою придбання необхідних продуктів харчування чи предметів побуту. Де сказано, що продавці, директори магазинів, водії, та навіть поліція можуть перевіряти наявність у людини цього документу? Маємо відштовхуватися не від постанов Кабміну, наказів Міністерства охорони здоров’я, а правил і норм, передбачених саме законом.

Тепер далі. Відповідно до приписів статті 39 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» кожен громадянин має право на таємницю про стан здоров’я. Зокрема, пацієнт не зобов’язаний розголошувати його стан, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також відомості, одержані при його медичному обстеженні. Забороняється вимагати та надавати за місцем роботи або навчання інформацію про діагноз, методи лікування пацієнта.

Тож, можна припустити, що, як вакциновані, так і не вакциновані мають право не ділитися відомостями про зроблені щеплення, наприклад, із водієм автобуса чи директором школи. В той же час, якщо людина почувається зле, а особливо, коли отримала позитивний тест на COVID-19, повинна зробити все можливе, щоб не наражати на небезпеку інших.

Не дивлячись на відсутність законодавчої бази, Міністерство охорони здоров’я тим не менш визначило, що обов’язково вакцинуватися від коронавірусу мають працівники центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів, місцевих держадміністрацій та їхніх структурних підрозділів, закладів освіти та наукових установ. Цікаво, що медичні працівники до цього списку не увійшли.

Тих, хто не вакцинувався, усуватимуть від роботи без збереження зарплати. На роботу вони зможуть повернутися після проведення вакцинації. Виняток буде для тих співробітників, які мають протипоказання до проведення щеплень: вони повинні мати при собі відповідний медичний висновок.

Наказ про усунення від роботи видає керівник. Якщо він цього не зробить, загрожує штраф у розмірі 34-170 тисяч гривень.

В Україні також запроваджено нові правила міжобласних перевезень, а також перебування пасажирів в авіаційному чи залізничному транспорті. Для проїзду потрібно мати або сертифікат про вакцинацію, чи негативний ПЛР-тест. За відсутність цих документів – штраф 17-34 тисячі гривень.

Підсумуємо. Боротися із загрозою COVID-19 потрібно. Але використовувати для цього треба лише законні методи, не підміняючи постановами чи наказами положення існуючих законів і статей Конституції. Це недопустимо у правовій державі. І тут, як бачимо, роботи для юристів вистачить.


35 переглядів1 коментар

Останні пости

Дивитися всі