• Olena Reynat

1. «АПЕТИТНИЙ» ГЕЛЬ...З КУРЯЧИМИ «ОКОРОЧКАМИ»

Ранок. На Солонянському базарі торговельники неспішно розкладають свій скарб. Вони добре засвоїли правило: для кожного товару обов’язково знайдеться покупець. Треба лише зачекати. Проте є точка, яка користується підвищеною увагою людей – раніше магазин, а нині просто кіоск «Нікопольські кури». Його двері ще прикриті, тут лише очікується прибуття автомашини зі свіжою продукцією. Але черга вже вишикувалася. Якою б не була ціна м’яса, його доводиться, хай і маленькими порціями, купувати для сім’ї.

Слід сказати, що вибір м’ясопродуктів на базарі існує. Сільські господарі продають домашню птицю. Вона має привабливий вигляд, але ж і ціна «кусається»: майже вдвічі дорожче. Цей фактор відіграє не останнє значення при виборі покупця.

Свининою тут торгують відомі реалізатори Юрій та Сергій. Запропоновані шматки підчеревку, вирізки виглядають дуже апетитно. Знову ж таки, не влаштовує ціна – можна зайти до сусідніх магазинів. Знають люди, що «польське» м’ясо у них якесь не таке на смак. Проте купують. Реалії життя.


Сьогодні питання, як нагодувати людей, стоїть неабияк гостро. Ось чому виробництво продуктів харчування поставлено на інтенсивні рейки. Про їхню якість мови не ведеться, була б кількість. За прикладом далеко і ходити не треба. Птахорадгосп «Молодіжний», що входить до корпорації «Агро-Овен», цикл вирощування курей проводить усього за 42 дні. Для цього використовують спеціальний комбікорм з різними мінеральними добавками. Вони сприяють швидкому росту птахів. Процес відбувається приблизно так. Курка вживає корм, який викликає в неї спрагу. Далі п’є воду з наповнювачами. Від неї з’являється тепер вже апетит. Усього на кілька годин вимикають світло у брудері для перепочинку. А потім знову відбувається пробудження птахів, їх ніби запрошують до годівниць. Ось так за короткий проміжок часу з добового курча виростає курка вагою 2,5-3 кілограми. Про смакові якості такого м’яса хай кожний висловить власну думку.

На підприємстві придумали ще одне «ноу-хау» - роблять посадку більшого поголів’я, аніж цього дозволяє приміщення. Коли курчата підростають і місця для них стає недостатньо, у брудерах роблять прорідження. Тушки підрощеної птиці відправляють до країн арабського світу. Кажуть, що місцевим шейхам молода курятина дуже смакує. До речі, у подібному ключі працюють не лише солонянські, а й інші суб’єкти птахівничої галузі.

Селекціонери світу постійно займаються виведенням нових порід курей. Бройлери вже давно стали звичними для птахівничих підприємств. Зовсім недавно з’явилися, так звані, «голошийки». А згодом і взагалі голі кури, без оперення, можуть скласти конкуренцію. Виглядають вони дуже екзотично, незвично. Якщо не сказати більше. Проте спеціалісти стверджують: порода перспективна. В брудерах тепло, птахам не треба витрачати зайву енергію для росту пір’я, воно їм просто ні до чого. Як бачимо, враховується будь-яка найменша можливість для підвищення інтенсивності виробництва, а отже й росту кінцевої продукції, її здешевлення.


Був час, коли у торгівлі вперше з’явилися на прилавках, так звані, курячі «лапки Буша». Народ несподівано увіковічнив подібним чином колишнього президента США. Як відомо, американці вживають переважно біле куряче м’ясо – філе, грудку. А ось стегна, замість перемелення їх на м’ясо-кісткове борошно, почали відправляти за океан. Негайно і анекдот з’явився. Мовляв, тамтешні селекціонери працюють над виведення курей з… чотирма лапами. А в перспективі ті можуть мати і шість, вісім ніг. Така собі своєрідна «сороконіжка». І все для того, щоб країни колишнього Радянського Союзу не голодували.

Як знати, можливо подібну фантастичну ідею генетики насправді намагалися реалізувати у своїх таємних лабораторіях? Достеменно відомо, що проводилися досліди над підвищенням яйценосності курей. Для цього добу розбивали на дві частини, тобто ущільнювали час. Мозок курки був не в змозі розпізнати підступний план дослідників. Коли світло вимикали – відпочивала. Загоряння ліхтарів означало початок нового дня. А отже треба було їсти збалансований комбікорм і нести яйце. Тільки так тривало недовго. Птиця виснажувалася і починався падіж. Фізіологічні властивості стали перешкодою на шляху дослідників.

Ми всі полюбляємо купувати домашні яйця. Вони дійсно смачніші. Ось тільки існує загроза, як це й не дивно, захворіти від них на сальмонельоз. Яйця з птахофабрики у цьому плані абсолютно безпечні. Бо птахам роблять спеціальні щеплення, вводять антибіотики. Коли вдома виварюєте таку курку у кип’ятку, запах ліків і препаратів можна почути.

А тепер про маленькі хитрощі продавців, з якими зустрічаєшся при купівлі курятини. Після забою птиці їй у м’ясо намагаються ввести гель. В принципі він не шкідливий, проте робить тушку значно презентабельнішою. Коли шматок такої курки кидаєте на сковорідку, з неї починає виділятися біла рідина. Це і є харчовий гель. М’ясо швидко зменшується у розмірі, враження, ніби залишилися з нього лише шкіра та кістки. Виходить, що частково купуємо і платимо гроші за рідину. А від неї ніякої користі.

Продавці також намагаються обдурити людей. Для цього у морозильних камерах обливають тушку чи її фрагменти водою. У такому випадку доводиться переплачувати за лід. Саме так поступають і з морською рибою, креветками.

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ

11 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі