• Olena Reynat

2. Є зовсім некорисні ліки

Не треба бути глибоким аналітиком, аби зрозуміти очевидне: серед інших галузей народного господарства фармакологія розвивається дуже інтенсивно. Ніби гриби після дощу з’являються все нові і нові аптеки, на рекламу ліків у засобах масової інформації, на телебаченні використовуються величезні кошти. Немалі гроші платять і клієнти за придбання того чи іншого препарату.


Та чи всі ліки насправді корисні для людського організму? Неупереджені лікарі мають з цього приводу свою думку. Звичайно, сьогоднішня публікація, як-то кажуть, не істина в останній інстанції. Але читачів вона може зацікавити.

АРБІДОЛ. Діюча речовина – уміфеновир. Інші назви: «Арпетолід», «Арпефлю», «ОРВІтол НП», «Арпетол», «Іммустат». Радянський винахід 1974 року, який не визнаний Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Клінічні дослідження препарату при захворюванні людини проводилися лише в країнах СНД і Китаї. Це нібито противірусний препарат з імуномоделюючим ефектом для лікування найрізноманітніших захворювань, включаючи й грип. Але його ефективність до цих пір не доведено.

ЕССЕНЦІАЛЕ. Діюча речовина – поліенилфосфатидилхолин. Інші назви: «Ессенціале форте», «Ессенціале Н», «Ессенціале форте Н». Цей популярний препарат для захисту печінки, як й інші схожі, ніяк цього не робить. Наукові дослідження не виявили позитивного ефекту в результаті його прийому. Навпаки, під час гострих і хронічних вірусних гепатитах «Ессенціале» може сприяти застою жовчі і активності запалення. По суті, це харчова добавка.

ПРОБІОТИКИ. Діюча речовина – живі мікроорганізми. Популярні препарати: «Хілак форте», «Ацилакт», «Біфіліз», «Лактобактерин», «Ентерол». Мало того, що ефективність пробіотиків не доведено, судячи з усього, більшість мікроорганізмів, які знаходяться в цих препаратах, ще й не є живими. Справа в тому, що процес пакетування знищує 99% всіх потенційно корисних бактерій і спор. З тим же успіхом можна випити склянку кефіру. В Європі і США пробіотики не призначають.

МЕЗИМ ФОРТЕ. Діюча речовина – панкреатин. Інші назви: «Біофесталь», «Нормоензим», «Фестал», «Ензибене», «Ермиталь» та ін. За даними досліджень, панкреатин може бути ефективним хіба що під час незварення шлунку. Діабет, панкреатит, грижу, розлади травлення він не лікує.

КОРВАЛОЛ. Діюча речовина – фенобарбітал. Інші найменування: «Валокордин», «Валосердин». Фенобарбітал є небезпечним барбітуратом з яскраво виявленою наркотичною дією. При регулярному вживанні у великих дозах викликає серйозні неврологічні і когнітивні порушення (розлад короткочасної пам’яті, порушення мови, невпевненість руху), пригнічує сексуальну функцію. Через це його заборонено до ввезення до США, ОАЕ і багатьох країн Європи.

ПІРАЦЕТАМ. Інші назви: «Луцетам», «Мемотропіл», «Піратропіл», «Церебрил». Як і всі інші ноотропні препарати, відомий в основному в країнах СНД. Ефективність пірацетаму не доведено, проте є дані про небажані побічні ефекти.

ЦИННАРИЗИН. Діюча речовина – дифенилпиперазин. Інші назви: «Стугезин», «Стугерон», «Стунарон». Циннаризин зараз виробляється в основному у Бангладеш, тоді як на Заході його заборонили використовувати ще 30 років тому. Чому? Список побічних ефектів може зайняти надто багато місця. Досить лише нагадати, що вживання препарату може привести до гострої форми паркінсонізму.

ВАЛІДОЛ. Діюча речовина – ментиловий ефір ізовалеріанової кислоти. Інші найменування: «Валофін», «Ментовал». Застарілий препарат з недоведеною ефективністю. Ні в якому разі не покладайтеся на нього при проблемах з серцем! Він нічого не дає, а при інфаркті кожна хвилина на рахунку!

НОВО-ПАССИТ. Діюча речовина – гайфенезин. Цей нібито антиксиолітичний препарат містить багато різних трав’яних екстрактів. Але його єдина діюча речовина є відхаркуючим засобом. Він часто входить у склад препаратів від кашлю, але ніяк не може викликати заспокійливого ефекту.

ГЕДЕЛІКС. Інші назви – «Гедерин», «Гелисал», «Проспан». Національний інститут охорони здоров’я США провів масштабні дослідження. Прийшов до наступного висновку: не дивлячись на популярність, екстракт листя плюща неефективний при лікуванні кашлю. Випийте чай з лимоном, чи що.

ГЛІЦИН. Це взагалі не ліки, а найпростіша амінокислота. По суті, це чергова біоактивна добавка, яка не приносить організму а ні шкоди, ні користі. Клінічна ефективність гліцину не те що недоведена, її навіть не досліджували.

СИНУПРЕТ. Діюча речовина – екстракт лікарських рослин. Інші назви: «Тонзипрет», «Бронхипрет». Популярний в Німеччині фітопрепарат, ефективність якого підтверджується лише дослідженнями, які проводила компанія-виробник. Ви можете приготувати його вдома, якщо заварите корінь горечавки, квіти первоцвіту, бузини, вербени, а також щавлю. Побачите, яка економія!

ТРОКСЕВАЗИН. Діюча речовина – флавоноід рутина. Інші назви: «Троксерутин». Ефективність підтверджена лише двома російськими дослідженнями, які жорстко критикувалися західними вченими. За думкою останніх, препарат надає ледве помітний вплив на організм.

БУДЬ-ЯКА ГОМЕОПАТІЯ. Діюча речовина відсутня. Популярні препарати: «Анаферон», «Антигриппин», «Афлубін», «Вибуркол», «Галстена», «Меморія», «Пумпан», «Ременс», «Ренитал», «Сальвія», «Тонзипрет», «Траумель», «Успокой», «Енгистол»… Та їх тисячі! Перераховуючи псевдолікарняні препарати було б нечесним згадати і про гомеопатичні засоби. Варто запам’ятати: вони в принципі не мають будь-якої діючої речовини, не впливають на організм людини чи бактерії, віруси і хвороби, які покликані лікувати.

Шановні солонянці! При захворюваннях обов’язково консультуйтеся з досвідченими лікарями. Будьте здорові!

15 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі