• Olena Reynat

3. СОКОВИТА ЯГОДА КАВУН

На Солонянському базарі, як і в усій торговельній мережі, з’явилися дари баштанів – перші кавуни, дині. Достиглі соковиті ягоди, вирощені без нітратів, безумовно корисні і дорослим, і дітям. Та чи всі вони сьогодні відповідають необхідним санітарним вимогам на вміст шкідливих речовин? І що ми взагалі знаємо про цю культуру?

Короткий екскурс до історії. Батьківщиною кавуна вважається Африка. Давнім єгиптянам він був знайомий ще з ХХ століття до н.е. Вони згадували кавун в міфах і медичних рецептах, його насіння знаходили в гробницях фараонів – зокрема, в усипальниці Тутанхамона. У стародавніх римлян було прийнято їсти кавун як в свіжому, так і в засоленому вигляді, варити з нього мед.

Цілющі якості ягоди високо оцінили араби, які вважали, що при регулярному вживанні перед їжею вона здатна очищати організм, позбавляючи від хвороб. До України ж ця баштанна культура потрапила в ХІІІ-ХІV століттях.

Кожний читач вправі сам пригадати, коли він вперше поласував кавуном. Наші сусіди його завжди садили на городі, маскуючи між рядами кукурудзи від дітвори. Але даремно. Зірвиголови ці міні-баштани завжди знаходили, після наскоків залишалися на землі лише засохлі скоринки. Таке траплялося і на колгоспному баштані.

Раніше в місцевому господарстві людям видавали різну продукцію. Спочатку на зароблений трудодень, а потім – карбованець. Ось чому на подвір’я кавуни завозили цілою гарбою. Їсти – не переїсти. Вистачало і курям подзьобати, і свиням змінити раціон харчування. Смакота!


Незважаючи на те, що смугаста ягода на 9/10 складається з води, її вживання здатне принести чималу користь для здоров’я. Багато з цих цілющих властивостей давно відомі нашим людям, використовуються в народній медицині. І про це варто поговорити.

Плоди зрілого кавуна благотворно впливають на роботу жовчовивідних шляхів і нирок, запобігаючи виведенню каменів, відтік жовчі. Вони чистять мікрофлору кишечника і сечового міхура. Завдяки вмісту каратину також зміцнюють зір.

Наявність цитруліну знижує артеріальний тиск, зменшуючи ризик серцево-судинних захворювань. Він корисний чоловікам, бо в процесі обміну речовин трансформується в аргінін. В результаті розширюються кровоносні судини. А ось лікопін зменшує ймовірність виникнення інсульту. Багато корисного знайдуть в кавуні і жінки.

Як бачимо, ця дивовижна ягода – улюблені ласощі дітей і дорослих. На жаль, у багатьох областях нашої країни кавуни не вирощуються. Тому привізною солодкою ягодою можна насолоджуватися буквально пару місяців, а от вибрати із сотень кавунів найстигліший і цукровий – ціла наука!

Вибір і покупка кавуна – справа відповідальна. Як же не помилитися? Існує кілька правил.

Золота середина. Не купуйте занадто великий або маленький кавун. Оптимальна вага – від 5 до 7 кілограмів. Чому варто остерігатися ягід-гігантів? Тому, що в природі не буває таких величезних кавунів, швидше за все їх вирощували з додаванням шкідливих для людського організму речовин.

Кавуновий хвостик. Багато покупців купують ягоду, орієнтуючись саме на цей хвостик. У чому ж його секрет? Занадто сухий – знак того, що кавун вже давно покинув баштан. Занадто зелений – свідоцтво недостиглої ягоди. Вибирати потрібно той, у якого злегка підсушений не тільки хвостик, а й острівець, що з’єднує його з самим кавуном.

Яскравий слід. Пляма на боці кавуна – показник того, що ягода дозрівала безпосередньо на баштані. Намагайтеся вибирати кавун з жовтою, помаранчевою плямою. Ці кольори означають, що вибраний вами кавун буде солодким і достиглим.

Зустрічають по одягу. Забарвлення кавуна повинно бути насиченим, з виділенням світлих і глибоких темних смуг. Від інтенсивності забарвлення залежить, наскільки гарним було підживлення кавуна.

Тренуємо слух. Цукровий, стиглий кавун при легкому ударі долонею буде резонувати. При бажанні кавун можна злегка стиснути. Якщо почуєте потріскування, швидше за все виявиться дуже солодким і смачним.

Визначаємо стать. У цих ягід також є хлопчики і дівчатка. Вважається, що саме жіночі плоди найсмачніші і ароматні. Як же їх відрізнити? У кавуна-дівчинки низ більш плоский, а острівець, який з’єднує хвостик і саму ягоду - широкий.

Чи не поспішаємо? Звичайно, хочеться спокуситися і купити кавун вже у червні місяці. Але не забувайте, що його сезон починається не раніше середини серпня. Тому скоростиглі кавуни – обманка, може містити в собі величезну кількість шкідливих речовин, які нерідко призводять до отруєння.

Свіжа інформація із соціальних мереж. Житель Мелітополя використав нітрат-тестер, який показав, скільки шкідливих речовин міститься в продукті. Згідно з нормами, в баштанних культурах допускається до 60 міліграмів нітратів на один кілограм продукту. Однак, в ранньому кавуні їх виявилося аж 990!

Ось ще деякі рекомендації спеціалістів. Не варто купувати кавун, який має тріщину або розріз – всередину могли потрапити бактерії і пил, що може викликати кишкову інфекцію. Торгові точки, обладнані на вулиці, краще обходити стороною. Справа в тому, що баштанні культури досить швидко вбирають шкідливі речовини з автомобільних вихлопів.

Лікарі рекомендують перед подачею кавуна на стіл вимити його в теплій проточній воді з милом, щоб при розрізі всередину не потрапили мікроби і бактерії, які можуть знаходитися зовні кірки. А розрізаний плід слід зберігати в холодильнику не довше одного дня.

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ

6 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі