• Olena Reynat

5. СМАКУЄМО... ПАЛЬМОВУ ОЛІЮ?

Гортаючи старі журналістські блокноти, зустрівся із записами, які стосувалися засідання так званого «круглого столу», присвяченого якості молокопродуктів у роздрібній та оптовій торгівлі Дніпропетровської області. Цю справді гарячу тему висвітлювали тоді місцеві медичні працівники та столичний експерт з Києва. Життя підказує, що вони не втратили своєї актуальності з часом, навіть набули більшої важливості.


Так, доцент кафедри гастроентерології Дніпропетровської державної медичної академії Віктор Залевський у своєму виступі зазначив, що природою людина запрограмована жити до 140 років. Але постійне вживання їжі, яка містять шкідливі добавки, призводить до дуже серйозних захворювань печінки, серцево-судинних проблем, порушень кишково-шлункового тракту, ожиріння. Як наслідок – гепатит, атеросклероз, цукровий діабет, інфаркти, інсульти.

Віктор Іванович навів такі дані: згідно досліджень, які проводилися у Сполучених Штатах Америки, 40% випадків захворювань на рак серед чоловіків і 60% серед жінок спричинені саме неправильним харчуванням – продуктами, що містять шкідливі добавки, «Фаст-Фуд». По Україні таких даних немає. Але за останньою інформацією подібного аналізу, що проводився у Санкт-Петербурзі, відсоток онкозахворювань через неправильне харчування – 47%.

Особливу увагу лікар приділив саме шкідливому впливові пальмової олії, яку виробники додають до продуктів харчування. «Користі від такої добавки зовсім немає, адже вона належить до жирів, які дають лише калорії, не розчиняються в організмі, а тоненьким шаром відкладаються на стінках судин. До того ж, пальмова олія є підсилювачем смаку і викликає звикання», - сказав лікар.

Ситуація на ринку виробництва молочних продуктів і торгівлі ними дійсно викликає подив. Надбанням історії став час, коли колгоспи Солонянщини, та й усієї колишньої країни, виробляли просто величезну кількість продукції ферм. І в той же час відчувався постійний її дефіцит. Сьогодні німим докором дивляться на світ порушені стіни корівників. Практично не залишилося худоби і в домашньому секторі. Не ходять вулицями наших сіл величезні череди. Водночас прилавки магазинів прогинаються від кефірів, йогуртів, сирів і сирків з великим строком зберігання. Звідки береться на їх виробництво молоко? Дозволяє замінити цінний продукт харчування пальмова олія.

Що ж це за така екзотична річ? І чи все ми про неї знаємо? Пальмову олію, нерідко замасковану під невинними словами «рослинні жири», можна зустріти нині в складі будь-яких українських продуктів: згущене молоко, цукерки та «поживні батончики» відомих брендів, печиво, картопля-фрі, чіпси, локшина швидкого приготування, сухарики, крекери… Але чи приносить пальмова олія користь людському організмові? Наведемо лише десять фактів її шкідливості. Це те, чого майже не знає пересічний українець.

Факт перший: розпливчастий вислів на етикетці молокопродукту «рослинні жири (олії)» може означати, що за ним ховають пальову (кокосову) олію! І правда, чому б виробникові не написати прямо і чесно: соняшникова, кукурудзяна чи оливкова олія? Скільки-то відсотків. Увімкніть звичайну людську логіку і запитайте себе: чому?

А ось і відповідь на запитання. Річ у тім, що пальмова, а також кокосова олія містять насиченні жири. Вони мають особливу властивість довго зберігатися, не втрачаючи своїх властивостей. Ось чому їх застосовують у виробництві маргарину та дешевих замінників вершкового масла – спреду. Боже, борони вживати самим і давати дітям! Все й насправді виглядає досить переконливо. Пальмова олія продовжує термін зберігання цих харчів, покращує їх смак і колір. Але на цьому її переваги закінчуються.

Факт другий: пальмова олія різко підвищує рівень холестерину в крові. Звідси – атеросклероз, тромбоз судин, різноманітні серцеві захворювання.

Люди, що прагнуть до здорового способу життя, давно визнали м’який маргарин здоровим замінником вершкового масла. Але, якщо до маргарину додати пальмової олії, то він стає отрутою сповільненої дії.

У справжньому «здоровому» маргарині на першому місці будуть стояти справжні рослинні олії: соняшникова, кукурудзяна, оливкова. Але ніколи з деревини пальм і не зі шкарлупи кокосових горіхів!

Пальмова олія вкриває стінки наших судин зсередини, немов пластилін. До речі, окрім дешевих харчових продуктів, цю олію широко застосовують у виробництві дешевої косметики та кремів. Жінки скоріше за все пам’ятають «парафіновий присмак» дешевої губної помади? Оце вона і є – пальмова олія. То ж кому цікаво, щоб ця речовина заповнила артерії організму?

Факт третій: пальмова олія в харчах «смачненько» підсилює присмак продукту, тому примушує їсти його знову і знову. Ось чому ваша дитина знову і знову вимагає від вас гамбургер з картоплею-фрі. Або згущене молоко, придбане за підозріло низькою ціною. Люди, спробувавши один продукт, «сідають» на цей смак, і він змушує їх купувати подібну отруту ще і ще.

Факт четвертий, не дуже відомий в Україні: дешевизна пальмової олії, «унікальні» властивості вже давно є причиною її основного застосування у світі, як засобу змащування головних агрегатів прокатного металургійного обладнання (смачного вам!).

Факт п’ятий: пальмова олія, додана в молокопродукти для продовження термінів зберігання, робить їх тугоплавкими. Тобто, такі харчі засвоюються в організмі лише тоді, коли температура тіла перевищить… 40 градусів за Цельсієм! Іншими словами, потрапивши до нашого організму з нормальною температурою в 36,6 градуса, харчі з пальмовою олією залишаються пластичною липкою масою і заліплюють все навколо себе. Чи не відчували ви «важкість у животі», поївши деяких вищеназваних харчів? Отож-бо й воно.


Далі буде.

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ

10 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі