• Olena Reynat

5. СМАКУЄМО... ПАЛЬМОВУ ОЛІЮ?

Закінчення. Початок у №№ 32,34 ц.р.

Чому ж виробники фальсифікують згущену? Відповідь на це запитання проста – їм це вигідно. Адже виготовлення справжніх ласощів – складний процес, який вимагає значних запасів сировини. Натуральне коров’яче молоко має один, але важливий недолік. Воно надто швидко псується. Тому без дорогого обладнання та чималих виробничих площ аж ніяк не обійтися. До того ж, останнім часом знайти натуральну сировину не так вже й просто, оскільки виробництво молока невпинно знижується. Про це ми вже говорили раніше. Значно легше піти іншим шляхом і виробляти ласощі з цукру та сухого молока з додаванням рослинних жирів. А щоб продукт виглядав як справжній і не мав характерного для рослинних олій жовтуватого відтінку, в нього додають «відбілюючий» діоксид титану.


Спеціалісти виробники пояснюють, що в згущеному молоці не повинно бути консервантів. Якщо дотримуватися класичної рецептури, потрібно шість годин поспіль варити молоко з цукром. В результаті за зміну можна випустити приблизно одну партію продукції. Якщо не заморочуватися і застосовувати сучасні технології, то за той самий час можна виготовити в чотири рази більше.

На засіданні прес-клубу було широко обговорено перспективи вживання молокопродуктів з сусідньої Білорусії. Останнім часом всі нахвалюють її якість. Чи дійсно це так? По-перше, в цих продуктах виявлено антибіотики. Дають ліки тваринам для того, щоб останні не хворіли на мастит. Але ж постійне їх вживання з молокопродуктами хай навіть у незначних дозах призводить до звикання. І якщо, припустимо, людина несподівано захворіє на елементарний грип, антибіотик такій вже не допоможе.

По-друге, імпортують молокопродукти до України в основному три білоруських підприємства. Їхні території були найбільш уражені радіацією внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції. Робіть висновки самі.

Молоко свіже. Молоко згущене, сливки, масло, сири, простокваша, сметана – ось перелік білоруських молочних продуктів. Довести їх свіжими, якісними до споживача на Україну досить непроста справа, враховуючи сотні і сотні кілометрів шляху. А чого варті довжелезні черги на митних контрольно-пропускних пунктах. Треба обов’язково додати і незвичну літню спеку, яка не сприяє зберіганню продукції під час перевезення, а потім і реалізації в магазинах, кіосках. Знову ж таки висновок хай зробить кожний сам.

Але останнім часом взаємовідносини між Україною і Білорусією чомусь погіршилися. Чи вплине це на товарообіг молочних продуктів? Покаже час. І ще таке. Аби не витрачати час на проходження митні, білоруські виробники зараз створили немало спільних підприємств на території нашої країни. Зокрема, у Київській області. Для них це виглядає розумним кроком. А ось для самих українців?

Читач прочитає ось ці замітки і буде у повній розгубленості. Мовляв, цього не бажано їсти, інше й до рук брати небезпечно. Чим же можна харчуватися українцям? Треба просто уважніше читати написи на упаковках. Щоб не було прострочено термін вживання продукту. Необхідно пам’ятати, що найцікавіша інформація для покупця завжди пишеться найдрібнішими літерами.

Слід сказати, що чесні виробники зустрічаються у житті. Для прикладу, у місті Дніпрі було виявлено підпільний цех по виготовленню майонезу. Виробництво налагодили неофіційно. Податки ніхто не сплачував. Звичайно, що для держави це якщо й не збитки, то в усякому разі недонадходження в бюджет. Кажуть, і санітарні умови були не з кращих. А ось сам майонез виявився найвищого ґатунку. Жоден з відомих офіційних його виробників цим похвалитися на той момент просто не міг. Що маємо? З одного боку верховенство закону. З іншого… Подібні підприємства не закривати треба, а легалізувати. І хай працюють на радість покупцю.

Оминути торговельну мережу і йти за молоком, сметаною, маслом на базар? І тут слід поводитися обережно, щоб не піймати облизня. Розповідали, як на Озерці в критому ринку торгують домашнім маслом. Для цього лише слід опуститися на перший поверх і купити його цілу бухту. Тільки обов’язково, щоб було жовтуватого кольору. Потім відрізається кусень цього продукту, руками збивається у таку собі хлібинку. Зверху накладається марля. Це щоб було видно: вироблялося у домашніх умовах. І налітай покупець, розбирай чудове домашнє масло! Ось так.

Кілька років тому в Китаї стався інцидент. В молочній продукції одного з найбільших її виробників було виявлено меланін. Це добавка, яка шкідлива дорослій людині. А в даному випадку мова йшла про суміші для дитячого харчування. Місцева Феміда швидко розібралася в цьому питанні. На площі Пекіну перед очима мільйонів китайців винних у виробництві неякісної продукції було розстріляно… Ніяких аналогій приводити не хочеться. Але дії країни, яка так серйозно ставиться до якості продуктів харчування, дбає про свій імідж, авторитет на світовому ринку, безумовно заслуговують на схвалення.

Микола ТКАЧУК, відповідальний редактор,

член НСЖУ

7 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі